W lipcu inflacja miała nieco zwolnić, ale tak się nie stało. Czy udało się w sierpniu, przekonamy się w środę. Poza tym w nadchodzącym tygodniu dowiemy się, co spowodowało silny spadek PKB Polski w II kwartale oraz jaka jest sytuacja na amerykańskim rynku pracy.


Poniedziałek, 29 sierpnia
Tydzień rozpocznie się dość leniwie, szczególnie w Anglii, gdzie w poniedziałek wypada letnie święto bankowe będące dniem wolnym od pracy. Ale zbyt wiele ciekawych danych makroekonomicznych nie napłynie również z innych zakątków świata. O godz. 9:00 BIEC opublikuje wskaźnik wyprzedzający koniunktury, o godz. 16:00 w ręce inwestorów trafi indeks Dallas Fed dla przemysłu.
Wtorek, 30 sierpnia
We wtorek i w kolejnych dniach ważnych publikacji będzie już więcej. Pojawią się m.in. dane dot. sierpniowej inflacji w Hiszpanii i Niemczech, raport o koniunkturze gospodarczej w UE oraz indeks zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board. Zainteresowanie wzbudzi zapewne decyzji Narodowego Banku Węgier ws. stóp procentowych (godz. 14:00). Koszt pieniądza w tamtejszym banku centralnym jest już dwucyfrowy.
Wyniki opublikują m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa i Asseco Poland.
Środa, 31 sierpnia
Zanim poznamy kluczowe dane makro z Polski, pojawią się istotne publikacje z dalekiego wschodu - dane o produkcji przemysłowej w Japonii i oficjalny PMI dla chińskiego przemysłu - oraz statystyki bezrobocia w Niemczech.
O godz. 10:00 GUS opublikuje wstępny szacunek inflacji CPI w sierpniu oraz drugi szacunek wzrostu PKB Polski w II kwartale. Wbrew oczekiwaniom ekonomistów i nadziejom konsumentów ceny w lipcu rosły jeszcze szybciej w ujęciu rocznym niż w czerwcu. Teraz analitycy są przekonani, że w mijającym miesiącu dynamika inflacji spadła i jej szczyt mamy już za sobą. Statystycy dostarczą nam również bardziej szczegółowych danych o strukturze wzrostu gospodarczego w poprzednim kwartale. Z ich wstępnych szacunków wynikało, że PKB skurczył się aż o 2,3 proc. w porównaniu do I kwartału. Zdaniem ekonomistów największy wpływ na gwałtowne spowolnienie miała zmiana stanu zapasów.
O godz. 11:00 Eurostat przedstawi zestawienie inflacji HICP w krajach strefy euro. Po południu w ręce inwestorów trafi raport ADP z amerykańskiego rynku pracy.
Czwartek, 1 września
Czwartek będzie dniem publikacji indeksów PMI dla przemysłu, m.in. Polski (godz. 9:00). Przekonamy się również, jakie było w sierpniu tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w jednym z ostatnich bastionów niskiej inflacji - w Szwajcarii.
Piątek, 2 września
Na ostatni roboczy dzień tygodnia Eurostat zaplanował publikację dot. wzrostu cen producentów strefie euro. Kluczowym wydarzeniem dla inwestorów będzie raport z amerykańskiego rynku pracy (tzw. payrollsy) o godz. 14:30. Amerykanie opublikują również finalny odczyt zamówień na dobra trwałego użytku w lipcu.