REKLAMA

Tym będą żyły rynki: Polska, Niemcy, USA, a na dokładkę Węgry

Michał Żuławiński2021-09-17 12:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-17 12:00
Tym będą żyły rynki: Polska, Niemcy, USA, a na dokładkę Węgry
Tym będą żyły rynki: Polska, Niemcy, USA, a na dokładkę Węgry
fot. Varga Jozsef Zoltan / / Shutterstock

W nowym tygodniu w centrum ekonomicznej uwagi znajdzie się oczywiście Polska, lecz warto będzie też patrzeć na Zachód - zarówno ten bliższy, jak i dalszy. Zainteresowani stopami procentowymi powinni zwrócić też uwagę na Węgry.             

Poniedziałek, 20 września

Dzień zaczniemy od doniesień o inflacji producenckiej w Niemczech (08:00). Nasi zachodni sąsiedzi przez cały tydzień będą w centrum uwagi, a to ze względu na odbywające się 26 września wybory do Bundestagu, po których zakończy się trwająca 16 lat epoka Angeli Merkel w fotelu kanclerskim.

O 10:00 GUS przedstawi dane o inflacji producenckiej w Polsce. Poprzedni odczyt pokazał 8,2 proc. rok do roku; obecnie analitycy spodziewają się przyspieszenia do 9,2 proc. Równolegle polscy statystycy opublikują raport o produkcji przemysłowej w sierpniu – prognozy zakładają 13,8 proc. wobec 9,8 proc.

Po południu w USA pojawi się indeks rynku nieruchomości NAHB (16:00).

Wtorek, 21 września

Kolejny dzień, kolejne dane z Polski. Tym razem GUS przedstawi raporty o sprzedaży detalicznej oraz liczbie mieszkań w rozpoczętych budowach (10:00).

O 14:00 koniecznie należy zwrócić uwagę na Węgry – tamtejszy bank centralny decydował będzie o stopach procentowych. Rynek spodziewa się czwartej z rzędu podwyżki, tym razem do poziomu 1,75 proc. Tło dotychczasowych trzech podwyżek szczegółowo opisaliśmy w tym artykule.

Popołudnie to znów amerykańskie nieruchomości. Stanie się tak za sprawą liczby pozwoleń na budowę domów (14:30) i liczby rozpoczętych budów domów (14:30).

Środa, 22 września

Nad ranem o stopach procentowych decydował będzie Bank Japonii. Rzecz jasna nikt nie spodziewa się zmian w polityce monetarnej Kraju Kwitnącej Wiśni, którego bank centralny usilnie stara się wywołać inflację.

O 10:00 GUS przedstawi raporty o koniunkturze konsumenckiej oraz gospodarczej. Z kolei o 14:00 opublikuje dane o podaży pieniądza M3.

Wydarzeniem dnia i tygodnia będzie decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, którą poznamy o 20:00. Na wrześniowym posiedzeniu poznamy także projekcje makroekonomiczne FOMC. O 20:30 przed mikrofonem zasiądzie Jerome Powell, przewodniczący Rezerwy Federalnej.

Wyniki: Selvita, TIM

Czwartek, 23 września

Przedpołudnie upłynie pod znakiem publikacji wstępnych odczytów indeksów PMI dla czołowych gospodarek Europy: Francji (09:15), Niemiec (09:30), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30). Po południu do grona tego dołączą jeszcze USA (15:45). W największej gospodarce świata, jak co czwartek, pojawią się także dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30).

O 10:00 GUS przedstawi biuletyn statystyczny za sierpień, w którym znajdziemy m.in. odczyt stopy bezrobocia rejestrowanego.

Czwartek to także dzień z bankami centralnymi. O stopach procentowych decydować będą instytucje z Norwegii (10:00), Wielkiej Brytanii (13:00) i Turcji (13:00).

Wyniki: Echo, Ciech, Monnari, Rafako

Piątek, 24 września

Zaczniemy od japońskiej inflacji (01:30), która w sierpniu przyjmowała wartości ujemne (-0,3 proc. r/r). Japończycy nadrabiać będą także zaległości w postaci publikacji wstępnego indeksu PMI dla przemysłu (02:30).

O 10:00 ostatnia przedwyborcza publikacja makroekonomiczna w Niemczech – będzie to indeks instytutu Ifo.

W USA pojawią się dane o sprzedaży nowych domów (16:00). Również o 16:00 głos zabierze Jerome Powell.

Wyniki: Boombit, Boryszew, Prairie

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (4)

dodaj komentarz
talmud
"rynki" "analiza" etc etc.....to jest tylko materiał do śmiechu.......cały ten neoliberalizm nie ma nic wspólnego z ekonomia....to jest po prostu SZULERNIA.....wszystkie chwyty są dozwolone dopóki wygrywa zjednoczony szuler......LMAO
neuelukas
Szanowny Panie Prezesie NBP Adamie Gaplinski z szanowna RPP. Robicie na Polskiej gospodarce te same testy jak te w Czarnobylu w 1986. Przyjmijmy, że Polska gospodarka to Reaktor. Macie w założeniach, że jak inflacja przekroczy 2,5% +1% to zaczynacie działać i tak 3,5% ... nic 4,5% nic 5% nic 5,5% nic Zamaist schładzać gospodarkę Szanowny Panie Prezesie NBP Adamie Gaplinski z szanowna RPP. Robicie na Polskiej gospodarce te same testy jak te w Czarnobylu w 1986. Przyjmijmy, że Polska gospodarka to Reaktor. Macie w założeniach, że jak inflacja przekroczy 2,5% +1% to zaczynacie działać i tak 3,5% ... nic 4,5% nic 5% nic 5,5% nic Zamaist schładzać gospodarkę to dolewacie jeszcze paliwa poprzez dodruk... Znacie Historię Czarnobyla ? Jak to walnie to zrobicie biedę dla całego pokolenia. Jeszcze jest czas się opamiętać!!!
andregru
"Rzecz jasna nikt nie spodziewa się zmian w polityce monetarnej Kraju Kwitnącej Wiśni, którego bank centralny usilnie stara się wywołać inflację" a jednak jesteśmy drugą Japonią przynajmniej w tej dziedzinie .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki