REKLAMA

Tym będą żyły rynki: PKB Polski i USA, wyniki gigantów, wirtualne Davos

Michał Żuławiński2021-01-22 15:54analityk Bankier.pl
publikacja
2021-01-22 15:54

Ostatni tydzień stycznia upłynie pod znakiem publikacji ważnych danych podsumowujących ubiegły rok. Nie zabraknie wyników cyfrowych gigantów oraz aktywności banków centralnych, na czele z Rezerwą Federalną. Przez cały tydzień trwać będzie również wirtualny szczyt w Davos.

Poniedziałek, 25 stycznia

Kalendarium makroekonomiczne otworzy publikacja GUS-u dotycząca produkcji przemysłowej w grudniu. Analitycy oczekują dalszego odbicia o 8,7 proc. po wzroście w listopadzie o 5,4 proc. Również o 10:00 poznamy wartość niemieckiego indeksu klimatu gospodarczego Ifo.

W poniedziałkowy poranek rozpoczną się panele dyskusyjne w ramach tegorocznego szczytu w Davos, który odbędzie się w formacie wirtualnym. Tematem przewodnim wydarzenia będzie oczywiście pandemia oraz recepty na wyjście z kryzysu gospodarczego.

Pierwszego dnia przemawiać będą m.in. bankierzy centralni  - Haruhiko Kuroda z Banku Japonii o 09:00 i Christine Lagarde z EBC o 17:00) Uwagę świata przykuć może także wystąpienie, które o 13:00 wygłosi przewodniczący ChRL Xi Jinping. Wirtualne Davos potrwa do piątku 29 stycznia, zaś w maju przewidziane jest spotkanie najważniejszych ludzi globu w formie fizycznej w Singapurze.

Wtorek, 26 stycznia

O 08:00 poznamy dane z brytyjskiego rynku pracy. O 14:00 NBP przedstawi raport o podaży pieniądza w grudniu, co pozwoli podsumować jej wyjątkowy wzrost w minionym roku. Równolegle o stopach procentowych decydował będzie Narodowy Bank Węgier.

15:00 to moment publikacji danych dotyczących amerykańskiego rynku nieruchomości – indeksów S&P/Case-Shiller oraz FHFA. Ich uzupełnienie stanowić będzie odczyt nastrojów panujących wśród konsumentów (16:00).

Wyniki: Microsoft, GE, Starbucks, Verizon

Środa, 27 stycznia

Już o 01:30 poznamy poziom inflacji w Australii. Europejski poranek przyniesie informacje o nastrojach konsumentów w Niemczech (08:00) i Francji (08:45).

O 10:00 GUS podsumuje ubiegły miesiąc i rok publikacją biuletynu statystycznego za grudzień. Znajdziemy w nim m.in. finalny odczyt stopy bezrobocia rejestrowanego oraz szczegółowe dane demograficzne.

W środę w USA pojawią się dane o wnioskach o kredyt hipoteczny (13:00) oraz zamówieniach na dobra trwałe (14:30). W centrum uwagi będzie jednak Rezerwa Federalna – o 20:00 poznamy pierwszy w tym roku komunikat po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. O 20:30 rozpocznie się natomiast konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego Fedu Jerome’a Powella.

Wyniki: Apple, Facebook, Tesla, Boeing

Czwartek, 28 stycznia

Z Japonii nadejdą dane o sprzedaży detalicznej (00:50). O sytuacji na rynku pracy poinformują urzędy z Norwegii (08:00), Hiszpanii (09:00), Węgier (09:00) i Szwecji (09:30). Następnie poznamy indeksy koniunktury gospodarczej w UE (11:00).

O 14:00 warto będzie zwrócić uwagę na inflację w Niemczech – zdaniem ekonomistów w styczniu zakończony zostanie kilkumiesięczny okres deflacji w największej gospodarce Europy, który spowodowany był m.in. efektem bazy oraz czasowym obniżeniem stawek VAT, które wygasło wraz z końcem roku.

Pół godziny później krajobraz zdominuje pierwszy odczyt danych o dynamice PKB USA w czwartym kwartale 2020 r. (14:30). Konsensus analityków wskazuje na wzrost w ujęciu annualizowanym (a więc liczonym „po amerykańsku”) na poziomie około 4 proc.

Wyniki: McDonald’s, Visa, MasterCard

Piątek, 29 stycznia

Ostatni roboczy dzień tygodnia otworzy publikacja raportów o stopie bezrobocia (00:30), inflacji bazowej (00:30) i produkcji przemysłowej (00:50) w Japonii.

W Europie na dobre rozkręci się sezon publikacji danych o PKB. Piątkowy przegląd obejmie Francję (07:30), Niemcy (08:00), Hiszpanię (09:00) oraz Polskę (10:00). W przypadku naszego kraju będzie to wstępny szacunek PKB Polski za cały ubiegły rok. Dane za sam czwarty kwartał GUS opublikuje w piątek 12 lutego. 

W kalendarium makroekonomicznym znajdziemy także dane o podaży pieniądza w strefie euro (10:00), raporty o dochodach i wydatkach Amerykanów (14:30) i indeks oczekiwań inflacyjnych w USA (16:00).

Wyniki: Chevron, Caterpillar

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jas2
PKB Polski i USA, wyniki gigantów.

Takie tytuły lubię. :)
masekrut555
Owieczki dobrze słuchajcie globalistów i banksterów w Davos bo powiedzą Wam więcej o NWO (wielki reset, nowa normalność, zrównoważony rozwój, itp). Tak żeby potem jakiś baran nie krzyczał, że to "teorie spiskowe". Wszystko Wam już powiedzieli a od jutra powiedzą jeszcze raz.

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki