REKLAMA

Tylko 203 mln zł deficytu budżetowego po maju

2017-06-22 13:05
publikacja
2017-06-22 13:05

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku dochody budżetu państwa wyniosły 143,29 mld zł, a wydatki 143,49 mld zł. Deficyt po maju wyniósł zaledwie 0,3 proc. planu rocznego. Dochody z VAT-u wzrosły o 30 proc., a CIT-u o ponad 14 proc.

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Według szacunków Ministerstwa Finansów, do końca maja dochody budżetu wyniosły 143 289,1 mln zł (44 proc. planu rocznego), a wydatki - 143 492,1 mln zł (37,3 proc.), co dało deficyt w wysokości 203 mln zł (zaledwie 0,3 proc. z 59,3 mld zł zaplanowanych na cały 2017 r.). Deficyt budżetowy po maju był najniższy przynajmniej od 1992 roku, odkąd MF publikuje dane o wykonaniu budżetu.

fot. / / Ministerstwo Finansów

Wzrost dochodów w stosunku do okresu styczeń - maj 2016 r. odnotowano we wszystkich głównych podatkach:

  • dochody z podatku VAT były wyższe o 30,0% r/r (tj. ok. 15,9 mld zł),
  • dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 3,9% r/r (tj. ok. 1,0 mld zł),
  • dochody z podatku PIT były wyższe o 7,4% r/r (tj. ok. 1,4 mld zł),
  • dochody z podatku CIT były wyższe o 14,3% r/r (tj. ok. 1,9 mld zł),

Dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych wyniosły 1,8 mld zł - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

W okresie styczeń - maj 2017 r. wykonanie dochodów niepodatkowych wyniosło 9,2 mld zł i było niższe o 7,4 mld zł w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W lutym 2016 roku miała miejsce wpłata na rachunek budżetu państwa z tytułu aukcji LTE, której nie było w 2017 r.

Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń - maj 2017 r. wg szacunkowych danych wyniosło 143,5 mld zł, tj. 37,3 % planu. W analogicznym okresie 2016 r. przekazano 142,6 mld zł środków na wydatki, tj. 38,7 % planu.

Największe różnice w wykonaniu wydatków w stosunku do okresu styczeń - maj roku ubiegłego odnotowano w ramach budżetów wojewodów (wykonanie wyższe o ok. 7,6 mld zł), co jest głównie związane z wypłatą świadczeń wychowawczych w ramach priorytetowego rządowego programu "Rodzina 500+" w okresie styczeń - maj br., podczas gdy w roku ubiegłym wypłata tych świadczeń wystartowała od kwietnia.

Ponadto różnice w wykonaniu wydatków w stosunku do okresu styczeń - maj roku ubiegłego odnotowano w ramach ZUS (wykonanie niższe o ok. 4,1 mld zł), co jest spowodowane m.in. przekazaniem w marcu 2016 r. środków na wypłatę jednorazowych dodatków pieniężnych dla niektórych emerytów, rencistów i innych osób uprawnionych do tych dodatków, a także lepszym wpływem składek w okresie styczeń – maj 2017 r. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

MF/MKa

Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Budżet 2017

Komentarze (67)

dodaj komentarz
~niepartyjnyobywatel1
Da się porządnie rządzić i nie kraść tak jak PoPsl a efekty widać! Brawo i oby tak dalej!
~klamka667
Widzę że obrońcy parti rządzącej opanowali Bankiera. Jeszcze nigdy nie widziałem takiej obronności i aktywności.
lasekdrugi
to jest wzmożony ruch pod wybory wcześniejsze, miało być w maju ale sondaże były fatalne. teraz jak mają pod 40% pewnie we wrześniu będą. a do tego czasu trzeba zaklinać rzeczywistość. No chyba że coś się wydarzy to zrezygnują z tego ruchu.
jaro867
Można PIS lubić bądź nie lubić , ale ludzie nie zaklinajcie rzeczywistości przyznajcie ci którzy głosują za PO i N że PIS sobie nieźle radzi ..Brawo PANIE WICEPREMIERZE
lasekdrugi
z daleka pachnie kreatywną księgowością. wydatki i tak będą poniesione wiec deficyt wystrzeli, tylko później.

Z drugiej strony, fajnie że ściąglaność się poprawiła. tylko żeby jeszcze w dobrą stronę nakierowali ułatwienia dla drobnych przedsiębiorców, bo tam drzemie potencjał.
~Obywatel
Jaki by PiS nie był to trzeba przyznać, że to aktualnie najlepszy rząd jaki mieliśmy. Wreszcie się czuje, że dba o obywatela bardziej niż interesy innych krajów. Do tego to niestety jedyny wybór by nie mieć afrykańskich imigrantów na naszym garnuszku.
obronca_przebraza
Nie ma się z czego cieszyć!!! Teraz to prawie na pewno KC, przepraszam, KE nałoży na Nas sankcje!
wiczewski
Będzie jeszcze gorzej, bo okaże się, że nawet sankcji Unia nie jest w stanie nałożyć krnąbnym krajom walczącym o swoje ze skorumpowanym i przepitym brukselskim aparatem. Niczego nie jest w stanie. Bo, że własnych granic chronić nie potrafi, to już dawno wiemy.
~klamka667
Ludzie! Co z tego że jest niski jak został zaplanowany rekordowy dług. To manipulacja. To tak jakbym miał w planie zasłużyć sie na 50tys ale jednak wziąłem 20tys. Fajnie co nie? Tylko tyle że wziąłem dług zamiast odłożyć. Niemcy mają w konstytucji zapisane że nie mogą wydawać więcej jak zarobią. Korwin też Ludzie! Co z tego że jest niski jak został zaplanowany rekordowy dług. To manipulacja. To tak jakbym miał w planie zasłużyć sie na 50tys ale jednak wziąłem 20tys. Fajnie co nie? Tylko tyle że wziąłem dług zamiast odłożyć. Niemcy mają w konstytucji zapisane że nie mogą wydawać więcej jak zarobią. Korwin też chciał to wprowadzić to gp wysmiali. Pewnie nie miał racji.
~silvio_gesell
Bez wątpienia jest korelacja PiS u władzy = niski deficyt. To jeszcze nie świadczy o tym, że mądrze gospodarują pieniędzmi - to pokaże czas, ale zdecydowanie nimi nie szastają:

https://pl.tradingeconomics.com/poland/government-budget-value

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki