REKLAMA

Twórcy rosyjskiej szczepionki Sputnik V zapewnili, że jest skuteczna w 95 proc.

2020-11-24 14:54
publikacja
2020-11-24 14:54
Twórcy rosyjskiej szczepionki Sputnik V zapewnili, że jest skuteczna w 95 proc.
Twórcy rosyjskiej szczepionki Sputnik V zapewnili, że jest skuteczna w 95 proc.
fot. Numstocker / / Shutterstock

Skuteczność Sputnika V, czyli opracowanej w Rosji szczepionki na koronawirusa, przekroczyła 95 proc. w 42. dniu od zaszczepienia - oświadczyli we wtorek twórcy tego preparatu. Wcześniej szacowali oni skuteczność szczepionki na 92 procent.

Ośrodek im. Gamalei, w którym opracowano szczepionkę, podlegający ministerstwu zdrowia Rosji, zapewnił, że podczas trwających badań nie odnotowano objawów niepożądanych. W badaniach klinicznych Sputnika V bierze udział około 40 tysięcy osób, tj. takiej grupie szczepionka zostanie podana do końca br.

O skuteczności Sputnika V rzędu 92 proc. Rosja informowała przed około dwoma tygodniami. Taką efektywność preparat wykazywał w 28. dniu po pierwszym zastrzyku. Sputnik V składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie dwóch tygodni.

Efektywność preparatu oceniono po przebadaniu wyników uzyskanych w grupie 18 794 ochotników, którym wstrzyknięto Sputnika V, bądź podano placebo.

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, który finansuje prace nad tą szczepionką, poinformował we wtorek, że cena rynkowa dwóch dawek wynosić będzie dla rynków zagranicznych nie więcej niż 10 USD. Według agencji RIA Nowosti dla obywateli Rosji szczepionka ma być bezpłatna. Z kolei premier Michaił Miszustin powiedział we wtorek, że ceny na rosyjskie szczepionki na koronawirusa powinny być przystępne.

Prezydent Władimir Putin nie może brać udziału w programie dobrowolnego testowania szczepionki - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W ten sposób odparł na pytanie, dlaczego szef państwa jeszcze nie zaszczepił się Sputnikiem V. "W Rosji nie zaczęły się jeszcze szerokie szczepienia. Prezydent nie może brać udziału w szczepieniach jako ochotnik" - powiedział Pieskow. Jak uściślił, prezydent "nie może przyjmować szczepionki, która nie ma certyfikatu".

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
karbinadel
Skoro jest dobra, to niech producent wystąpi do odpowiednich instytucji UE o dopuszczenie. Skoro amerykańskie mogą, to dlaczego rosyjskie nie?
grzegorzkubik
Z zachodu ok a z Rosji do bani? Hehehehe:). Można ludźmi manipulować ile się chce. Wolałbym rosyjską gdybym miał się decydować.
chlopek_roztropek
Tylko żebyś później nie szczekał.
dlaczego_nie odpowiada chlopek_roztropek
Ojciec mu mówi to samo. Tak impreza była
rt.b
Z rosyjską szczepionką może być tak jak z rosyjskimi zegarkami. Według producenta są one lepsze od szwajcarskich bo są tańsze i szybciej chodzą.
_xyz
Ruska szczepionka.
Litr spirytusu w 10 dawkach po szklance na dobę każdego dnia.
open_mind
Tak jak przewidywałem po ustanowieniu Joe Bidena komunistycznego przedstawiciela z całym jego orszakiem w United Sowiet of America (USA) przez promotora Sorosa Corporation.
Super grypa zacznie znikać, na razie mamy olimpiadę w ogłaszaniu szczepionek. Ale nie łudźcie się, nie po to rozdmuchano tą „grypę” Świat ma
Tak jak przewidywałem po ustanowieniu Joe Bidena komunistycznego przedstawiciela z całym jego orszakiem w United Sowiet of America (USA) przez promotora Sorosa Corporation.
Super grypa zacznie znikać, na razie mamy olimpiadę w ogłaszaniu szczepionek. Ale nie łudźcie się, nie po to rozdmuchano tą „grypę” Świat ma zostać dwu biegunowy, znaczy zatrudniać mają tylko rządy i Korporacje, firmy „Mom-and-Pop” mają zniknąć, a zachodni robotnicy w myśl niegdysiejszych Chin i ZSRR mają dumnie wykonywać ich polecenia i marsze.

Objaśnienie:
Co to jest placówka z mamą i tatą? „Mom-and-Pop” to potoczny termin używany do opisania małej, rodzinnej lub niezależnej firmy. Sklepy typu „mama i pop” to często przedsiębiorstwa, które walczą o konkurowanie z większymi przedsiębiorstwami, takimi jak wielkopowierzchniowe sklepy detaliczne, które generalnie mają większą siłę nabywczą niż mniejsi gracze. W ostatnich latach „kupuj lokalnie” i „kupuj małe” były używane jako slogany w kampaniach marketingowych. Niestety poległy.
dlaczego_nie
To kiedy emigracja do kapitalistycznej Rosji
darius19
chwyty i metody ze Wschodu - dobrze znamy. Czekamy na komentarz tow. "Ajwaja" ruskiego trolla
mkx
Procenty rosną. W takim tempie, za tydzień będzie skuteczność 110%. Mięło tyle lat, a mentalność się nie zmienia.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki