Tusk komentuje prace komisji śledczej ws. Amber Gold

2019-10-16 15:48
publikacja
2019-10-16 15:48

To były prace, które ewidentnie były zamówieniem politycznym - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 i Polsat News w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk pytany o ocenę prac sejmowej komisji ws. Amber Gold. Dodał, że dobrze, iż wreszcie zapadł wyrok karny ws. szefa tej spółki.

/ fot. Michal Dyjuk / FORUM

"Prace sejmowej komisji śledczej i wydaje mi się, że to nie jest tylko moja opinia, to były prace, które ewidentnie były zamówieniem politycznym. Nie muszę was przekonywać" - powiedział Tusk.

"Był projekt +dopaść Tuska+ i żeby udowodnić, że wszystko jest źle u Tuska" - podkreślił b. premier. "To nie jest mój wymysł, żyjemy na tym samym świecie, więc wiemy, na czym ta cała zabawa polegała" - dodał.

W środę na posiedzeniu Sejmu został przedstawiony raport z prac sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. "W ocenie komisji ws. Amber Gold Donald Tusk nie zapewnił koordynacji prac organów administracji rządowej. Nie wydał żadnych formalnych poleceń podległym sobie organom administracji rządowej w celu podjęcia i koordynacji działań mających na celu przerwanie przestępczego procederu. Ówczesny premier nie przejawiał zainteresowania działalnością służb specjalnych wobec piramidy finansowej" - mówił przedstawiając raport wiceszef tej komisji Jarosław Krajewski (PiS).

Także w środę przed południem Sąd Okręgowy w Gdańsku na łączną karę 15 lat więzienia skazał Marcina P. - b. szefa Amber Gold. Jego żonie Katarzynie P. sąd wymierzył łączną karę 12 i pół roku więzienia. Poza tym sąd orzekł wobec obojga zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na okres 10 lat, kary grzywny - 159 tys. zł i 135 tys. zł - oraz obowiązek naprawienia szkody. Do orzeczonych kar więzienia obojgu oskarżonym sąd zaliczył ich kilkuletnie areszty.

"Nie komentuję wyroków sądowych z definicji. Dobrze, że wreszcie wyrok w tej sprawie zapadł" - powiedział Tusk odnosząc się do orzeczenia gdańskiego sądu. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ eaw/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Amber Gold

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki