REKLAMA

Turystyka szczepionkowa: przodują Zjednoczone Emiraty Arabskie i Serbia

2021-02-24 06:56
publikacja
2021-02-24 06:56
Turystyka szczepionkowa: przodują Zjednoczone Emiraty Arabskie i Serbia
Turystyka szczepionkowa: przodują Zjednoczone Emiraty Arabskie i Serbia
fot. Vitalii Stock / / Shutterstock

"Zaszczep się przeciwko koronawirusowi na wakacjach" - tym i podobnymi hasłami organizatorzy promują urlopy z wliczoną ceną szczepienia przeciwko koronawirusowi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), Serbii, a wkrótce również może i na Kubie.

W Unii Europejskiej trudno przewidzieć, kiedy szczepienia będą dostępne dla młodszej części populacji, więc część touroperatorów odkryła w turystyce szczepionkowej nowy model biznesowy.

Brytyjski klub Knightsbridge Circle, w którym członkostwo kosztuje 25 tys. funtów (130 tys. złotych) na rok, już w styczniu wywołał kontrowersje, oferując swoim członkom zaszczepienie się podczas 21-dniowej wycieczki do Dubaju. Pomimo wysokiej ceny w ciągu niespełna dwóch tygodniu 2 tys. osób zgłosiło chęć przystąpienia do elitarnej organizacji.

Również w Hiszpanii pojawiły się doniesienia, że zamożni turyści wyjeżdżają na kilka tygodni do ZEA, w trakcie których przyjmują obie dawki szczepionki produkowanej przez chińską państwową grupę farmaceutyczną Sinopharm. Oficjalnie jest to niemożliwe, ponieważ szczepienie w Emiratach jest dostępne po okazaniu lokalnego dokumentu tożsamości i następuje najczęściej po umówieniu się za pomocą rządowej aplikacji mobilnej.

Jednak na grupach dyskusyjnych na Facebooku zagraniczni mieszkańcy ZEA dzielą się swoimi doświadczeniami w szczepieniu np. członków rodziny, którzy przyjechali do nich w odwiedziny. Według nich najłatwiej - choć nadal nieoficjalnie - jest dostać zastrzyk w jednej z prywatnych klinik w którymś z mniejszych emiratów, takim jak Adżman, znajdujący się zaledwie godzinę drogi samochodem od Dubaju.

Wydaje się zatem, że szczepienie w ZEA jest dostępne dla bardzo zamożnych turystów, którzy są w stanie zapłacić tysiące euro za zorganizowanie im nie do końca legalnego wyjazdu lub dla osób, które korzystając z wiedzy mieszkańców tego kraju, mają czas jeździć od jednej kliniki do drugiej, licząc na łut szczęścia.

Oferty wyjazdów szczepionkowych pojawiają się również w Niemczech i Austrii, o czym informuje portal RND. Mimo że potencjalne kierunki i terminy nie są jeszcze w żaden sposób potwierdzone, rezerwacja wycieczek jest już możliwa.

Według informacji na stronie biura Fit Reisen kraje takie jak ZEA, Seszele czy Wielka Brytania są na dobrej drodze do szybkiego zaszczepienia własnych obywateli, a ponieważ zamówiły więcej dawek niż same są w stanie zużyć, turyści będą mogli skorzystać z nadwyżek. Trwający od trzech do czterech tygodni wyjazd ma kosztować co najmniej 2-3 tys. euro.

Z kolei za pośrednictwem austriackiej strony Impfreisen.at można zarezerwować wyjazd do Serbii, gdzie za 3 tys. euro podana będzie pojedyncza szczepionka firmy Johnson & Johnson, niezatwierdzona jeszcze w UE. Można również wziąć pod uwagę kraje, w których stosuje się rosyjski Sputnik V lub chińskie szczepionki Sinovac i Sinopharm.

Na stronie są również oferty luksusowe za około 20 tys. euro, jednak nie podano celu takich wycieczek. Jak powiedział wywiadzie dla tygodnika "Wirtschaftswoche" właściciel biura, Christian W. Mucha, niebawem zostaną zawarte umowy z krajami, które chciałyby wykorzystać ofertę szczepień do pobudzenia ruchu turystycznego.

Podobnie rozumujące kubańskie władze poinformowały na początku lutego, że turyści odwiedzający ten kraj będą mogli otrzymać wyprodukowaną na miejscu szczepionkę Soberana 2 (hiszp. suwerenna), która przechodzi obecnie trzecią fazę badań klinicznych i oczekuje się, że zostanie zatwierdzona do użytku na wyspie w marcu.

Podobnie jak preparat amerykańskiej firmy Novavax, Soberana 2 jest szczepionką zawierającą jedynie fragment koronawirusa. Wymaga trzech dawek podawanych w odstępach dwutygodniowych. Przed otrzymaniem szczepionki turyści będą musieli przebyć kwarantannę.

Kuba, na której od lat 80. dobrze rozwinięty jest sektor biotechnologiczny, produkuje osiem z 12 szczepionek podawanych dzieciom na wyspie i eksportuje szczepionki do ponad 30 krajów. Przez pandemię gospodarka kraju w dużej mierze uzależnionego od turystyki skurczyła się w zeszłym roku aż o 11 proc.

Zaszczepieni turyści już cieszą się przywilejami w niektórych państwach i mogą ominąć ograniczenia w podróżowaniu: między innymi na Seszelach, Islandii i Maderze nie muszą już przechodzić kwarantanny po przyjeździe.

Z Berlina Berenika Lemańczyk i z Dubaju Joanna Baczała

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Komentarze (7)

dodaj komentarz
and00
"Zaszczepieni turyści już cieszą się przywilejami w niektórych państwach i mogą ominąć ograniczenia w podróżowaniu"
Fajnie, tylko że taki szczepiony w tajnej klinice w Dubaju jak udowodni że go szczepili?
abcx
"Pfizer nalegał również, aby rządy pokryły potencjalne koszty spraw cywilnych wszczętych w wyniku zaniedbań, oszustw lub złej woli samego Pfizera"
Nie bardzo rozumiem jak można mieć ochotę na szczepienie się czymś takim, gdzie sam producent z góry zakłada zaniedbania oszustwa i złą wolę...
and00
Podasz źródło tego cytatu, czy tak sobie wymyśliłeś?
ajwaj_
Kraje, w których stosuje się rosyjski Sputnik V
Rosjanie maja 3 szczepionki > dla wieku, wersje LIGHT, szybkodzialajaca itd.
Nie daje objawów ubocznych, jak Pfizery itd. lacznie ze smiecia
Zamówien-dostawy ca 3 mld $, produkcja licencyjna, 40 panstw stosuje, Wegry, Serbia, Bialorus w Europie
jes
Da, da, tawariszcz :)
Strasznie tam piejecie bo okazało się, że ruska szczepionka to jak rzut monetą - zadziała lub nie. To jedyna szczepionka bez fazy testów tylko od razu testowana "na żywo", na pacjentach.
zenonn odpowiada jes
Ruska wbrew pozorom nie jest zła. To stary sprawdzony model, skuteczny jak inne grypowe, bez istotnych nowych skutków ubocznych.
Procenty bliskie 100 są lepsze? Hehehehe. Wierzę.....
ajwaj_ odpowiada jes
nie dopisuj mi swojego obciachu

Rosja ma 3 szczepionki, zlecenia-dostawy-licencje na 3 mld $
W inwestycjach wrzystko stracisz > cale 10 zl, kumasz zero > zbieraj dalej puchy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki