REKLAMA
TYLKO U NAS

Ankara przestanie sztucznie podtrzymywać walutę? Turecka lira najsłabsza w historii

2023-06-07 13:26
publikacja
2023-06-07 13:26

W środę doszło do kolejnej fali osłabienia liry względem dolara amerykańskiego. Turecka waluta od kilku tygodni dramatycznie traci na wartości. Paradoksalnie jest to reakcja rynku na oczekiwane zmiany w polityce drugiej największej gospodarki Bliskiego Wschodu.

Ankara przestanie sztucznie podtrzymywać walutę? Turecka lira najsłabsza w historii
Ankara przestanie sztucznie podtrzymywać walutę? Turecka lira najsłabsza w historii
/  Abaca Press

W środę wczesnym popołudniem za dolara w Turcji płacono już ponad 23 liry. To nowy rekord w historii notowań tej pary walutowej. Sam rekord nie jest jednak żadną sensacją, ponieważ kurs USD/TRY od wielu miesięcy poprawia go niemal codziennie. Wrażenie robi skala dzisiejszej deprecjacji liry, która traci przeszło 5%.

Tylko od początku roku lira straciła do dolara blisko 19%. Przez poprzednie 5 lat turecka waluta osłabiła się o ponad 80%, a w ciągu 10 lat utraciła 92% swej siły nabywczej w stosunku do USD.

Wzrosty na parze dolar-lira wyraźnie przyspieszyły po wyborach prezydenckich w Turcji, w których urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył 52,14 proc. głosów i zapewnił sobie reelekcję oraz utrzymanie faktycznej władzy nad krajem. Kontynuacja rządów Erdogana nie musi jednak oznaczać kontynuacji jego „nieortodoksyjnej” polityki gospodarczej.

Walutowa wolta Ankary

Przez poprzednie półtora roku kurs liry do dolara był sztucznie podtrzymywany przez interwencje rządu i banku centralnego. Turcja „przepalała” swoje rezerwy walutowe, aby bronić nierynkowego kursu walutowego. Tylko w ten sposób kurs USD/TRY mógł się utrzymywać na względnie stałym poziomie pomimo absurdalnych obniżek stóp procentowych i szalejącej w kraju superinflacji. W maju tureckie rezerwy walutowe spadły do najniższego poziomu od dwóch lat i są już o ponad jedną trzecią niższe niż jesienią 2021 roku, gdy ogłoszono program stabilizacji kursu walutowego.

Dlatego na rynku spekuluje się, że nowy rząd zerwie z dotychczasową polityką i wróci do bardziej rynkowych reguł gry. Nowym premierem ma zostać Mehmet Simsek, postrzegany przez inwestorów jako człowiek z bardziej racjonalnym podejściem do gospodarki niż dotychczasowa ekipa rządząca. Ponadto stanowisko ma stracić dotychczasowy szef banku centralnego, który na życzenie Erdogana dokonał ostatnich obniżek stóp procentowych.

- Widzimy rozgrywkę wokół normalizacji polityki – skwitował Tim Ash z BlueBay Asset Management cytowany przez agencję Reuters. Analitycy sądzą, że rząd Simseka wymusi na banku centralnym bardziej racjonalną politykę monetarną i odejdzie od schematu sztucznego zawyżania wartości liry. Rynek walutowy już teraz dyskontuje te zmiany, wynosząc kurs USD/TRY na bardziej racjonalne poziomy wynikające z faktycznej siły nabywczej liry względem dolara.

- Z każdym dniem lira zbliża się do poziomu, przy którym nie trzeba będzie zużywać rezerw walutowych, aby ją bronić. Oczekuję, że spadki jeszcze trochę potrwają – powiedział Reutersowi jeden z dilerów walutowych. Według części analityków kurs równowagi leży gdzieś w przedziale 25-28 lir za dolara. Oznacza to, że powyborczy proces normalizacji polityki gospodarczej w Turcji będzie wymagał dalszej dewaluacji liry i wyższych stóp procentowych.

KK

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (18)

dodaj komentarz
mkk6999
Sultan Erdogan dobrze stoi,
atomówka AKKUYU, hub gazowy, wygrane wybory itd

Daleko z BRICS, Panstwa Shanghaj itd
mkk6999
Wysokie wlasnie nieruchomosci w Turcji, turystyka itd
Daje kasiore za "nic"
zoomek
Waluty bez pokrycia w kruszcach to śmiecie. Dolar utracł też sporo - jakieś 20,6 dolara za uncję złota w latach 20tych XXwieku. Obecnie ok 2000$ Czyli ok stukrotne osłabienie.
Do 1971 złodzieje z FED ściemniali że nie okradają świata ale musieli odpuścić i zbankrutować. Przestali wymieniać 1oz złota za 35$ jak obiecali.
To
Waluty bez pokrycia w kruszcach to śmiecie. Dolar utracł też sporo - jakieś 20,6 dolara za uncję złota w latach 20tych XXwieku. Obecnie ok 2000$ Czyli ok stukrotne osłabienie.
Do 1971 złodzieje z FED ściemniali że nie okradają świata ale musieli odpuścić i zbankrutować. Przestali wymieniać 1oz złota za 35$ jak obiecali.
To jest dopiero okradanie całego świata!
Podziwiać!
okragly_stol
Możesz mi przekazać wszystkie swoje dolary
aszkenazyjski odpowiada (usunięty)
Miało być o kanhalach.
mistrz_erudycji
Dla globalistów turcja to łakomy kąsek, mnóstwo siły roboczej + duże bogactwa naturalne. Dwoją się i troją jakby tu ekonomicznie podbić turcję. Mam nadzieję że im się to nie uda. Naród turecki póki co jest spójny światopoglądowo, nie dano sobie tam wmówić bezsensownych ideologii które święcą triumf w europie, która zresztą stacza Dla globalistów turcja to łakomy kąsek, mnóstwo siły roboczej + duże bogactwa naturalne. Dwoją się i troją jakby tu ekonomicznie podbić turcję. Mam nadzieję że im się to nie uda. Naród turecki póki co jest spójny światopoglądowo, nie dano sobie tam wmówić bezsensownych ideologii które święcą triumf w europie, która zresztą stacza się z dnia na dzień i jak już wspomniałem w innym komentarzu jest w beznadziejnej sytuacji gdyż urzędnicy ue wypełniają przykazania z davos, a nie każdy naród europy bez wzruszenia przyjmie odczłowieczające i robiące z nas niewolników przepisy. Nikt nie chce być biedny. Problem jest taki że nie ma od tego ucieczki bo w obwodzie stoi rosja, która ma na celu straszyć wszystkich tych którzy wyszli by z jakiejkolwiek wspólnoty. Tak się włada planetą i wprowadza nowe porządki.
men24a
Dobrze że my poszliśmy inną drogą, postawiliśmy na konsumpcję i socjal a inwestycje najniższe od 30 lat i bez tych unijnych pieniędzy sobie poradzimy, suwerenność najważniejsza. Teraz najważniejsze ratować 6 tys miejsc pracy w Puławach, przejmie to Orlen, podwyższy cenę paliwa i ludzie będą mieć pracę a Tusk by to sprzedał, nikczemny Tusk.
jas2
Czasem i ty przez pomyłkę napiszesz prawdę.
jas2
"Tusk by to sprzedał, nikczemny Tusk."
men24a odpowiada jas2
Dokładnie Tusk by to sprzedał a PiS uratuje, Obajtek przejmie, podwyższy cenę paliwa i zatrudni tam dodatkowo 200 rodzin z solidarnej Polski, PiS i Kukiza, i będziemy się cieszyć niskim bezrobociem a cena paliwa i nawozów ? TVP coś wymyśli

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki