REKLAMA

Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich w Turcji

2023-05-28 21:50, akt.2023-05-29 06:42
publikacja
2023-05-28 21:50
aktualizacja
2023-05-29 06:42

To już pewne - zwycięstwo prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w drugiej turze wyborów prezydenckich w Turcji ogłosił przewodniczący tureckiej Wysokiej Komisji Wyborczej (YSK) Ahmet Yener. Wcześniej o jego zwycięstwie informowały agencje prasowe: Anatolia i ANKA.

Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich w Turcji
Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich w Turcji
fot. UMIT BEKTAS / / Reuters

Jak poinformował Yener Erdogan zdobył 52,14 proc. głosów, a jego rywal - kandydat większości tureckiej opozycji Kemal Kilicdaroglu - 47,86 proc. Szef komisji stwierdził, że po otwarciu 99,43 proc. urn wyborczych różnica głosów między politykami wynosi ponad 2 mln, co oznacza, że niepoliczone jeszcze głosy nie zmienią wyniku wyborów.

Erdogan, przewodniczący Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), zapewnił sobie najwyższe stanowisko w państwie po raz trzeci z rzędu. Jego kadencja potrwa pięć lat. Po raz pierwszy w historii Turcji prezydenta wybrano w niedzielę w drugiej turze wyborów.

W lipcu 2018 roku Turcja przeszła z systemu parlamentarnego na prezydencki. W nowym systemie prezydent wybierany jest bezpośrednio, a stanowisko premiera zostało zniesione.

„Zwycięzcami wyborów jest 85 mln naszych obywateli; powiedzieliśmy wcześniej, że wygramy w sposób, w którym nikt nie przegra, zatem jedynym zwycięzcą jest dziś Turcja” – powiedział w Stambule do swoich zwolenników Erdogan, przywódca o najdłuższym stażu w historii Republiki Turcji.

Kilicdaroglu określił z kolei wybory “najbardziej niesprawiedliwymi w ostatnich latach”. Podczas swojego powyborczego przemówienia zwrócił uwagę na mobilizację środków państwowych w celach politycznych jednej partii i jednostki.

Po ogłoszeniu wyniku wyborów liderzy koalicji sześciu partii opozycyjnych wspierających Kilicdaroglu, przewodniczącego Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), zgromadzili się w jej siedzibie w Ankarze, by omówić rezultat niedzielnego głosowania.

Wygranej w wyborach pogratulowali Erdoganowi m.in.: przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Izraela Jicchak Herzog oraz prezydent Rosji Władimir Putin.

Z Ankary Jakub Bawołek (PAP)

jbw/ jm/

Źródło:PAP
Tematy

Nawet 6,25% w skali roku na atrakcyjnej lokacie Facto

Komentarze (5)

dodaj komentarz
samsza
https://wiadomosci.wp.pl/andrzej-duda-pogratulowal-erdoganowi-popelnil-blad-6903082151910016a
przesyła Pan gratulacje na konto osoby z podobnym nazwiskiem co Prezydent Turcji, lecz innej - napisał Roman Giertych. Błąd został szybko naprawiony.
friedens
Tak samo będą wyglądać wybory w Polsce. Kant na kancie.
pozhoga
Po co nam jakieś wybory? Najlepiej niech od razu wyniki ustalą Tusk z Michnikiem. A nie - wróć: oni nie ustalą, oni po prostu wykonają polecenie.
jaroslaw_kaczynski
Serdecznie gratujuję Panu Erdoganowi. Mam nadzieję, że właściwemu.

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki