Turcy chyba oszaleli. Stopa procentowa przekroczyła 1300%

Czegoś takiego nie pamiętają najstarsi analitycy. W środę krótkoterminowa stopa procentowa na rynku offshore sięgnęła absurdalnego poziomu 1338%. I to wszystko w kraju rządzonym żelazną ręką przez prezydenta Erdogana – słynnego wroga drogiego kredytu.

W środę, 27 marca, stopa procentowa na tureckim rynku overnight swap osiągnęła poziom 1338% w skali roku (czyli ok. 3,67% dziennie). Tyle trzeba było zapłacić, aby w tureckim banku pożyczyć lirę na jeden dzień. To stawka absolutnie zaporowa w sytuacji, gdy główna stopa banku centralnego Turcji wynosi 24%.

Przemawiając w czwartek na przedwyborczym spotkaniu z młodzieżą w Ankarze Erdogan powiedział, że banki z USA i innych krajów zachodnich spekulują na tureckiej lirze przed niedzielnymi wyborami lokalnymi i że Turcja musi "zdyscyplinować spekulantów na rynku". Nie wymienił z nazwy żadnych banków, które miałyby prowadzić ataki spekulacyjne na turecką walutę.

(fot. Murad Sezer / Reuters)

Erdogan przekonywał też, że stopy procentowe są głównym problemem w Turcji i jak tylko zostaną one ścięte, inflacja zacznie spadać. Erdogan wielokrotnie naciskał na bank centralny w sprawie obniżenia stóp procentowych, co miałoby pobudzić wzrost gospodarczy. Jednak według powszechnie przyjętej wiedzy ekonomicznej obniżanie stóp procentowych jest czynnikiem zwiększającym inflację, a nie ją hamującym, jak twierdzi turecki prezydent.

- Przez 21 lat obserwowania rynku nigdy nie widziałem takiego skoku – powiedział Bloombergowi Julian Rimmer, trader z Investec Bank. Jeszcze w piątek oprocentowanie liry na rynku bankowym było zbieżne ze stopami w banku centralnym. Szaleństwa zaczęły się w tym tygodniu – już we wtorek turecki overnight swap wystrzelił do 400%. Ale czterocyfrowe procenty to już kompletna anomalia – nawet RSSO tzw. chwilówek rzadko kiedy bywa aż tak wysokie.

Nieoficjalnie wiadomo, że tak wysoka stopa procentowa w Turcji jest wynikiem działania rządu, który zakazał bankom pożyczania liry inwestorom zagranicznym. Podobno jest to zakaz tymczasowy. A wszystko to za sprawą wyborów lokalnych w Turcji, które odbędą się w niedzielę 31 marca. Turcy będą wybierać w nich włodarzy miast i radnych samorządowych. Będzie to ważny test popularności dla władzy prezydenta Recepa Erdogana.

(Bankier.pl)

Co jednak mają wybory lokalne do bankowych stóp procentowych? W Turcji mają i to dużo. W zeszły piątek doszło do małej paniki na tureckim rynku walutowym – kurs dolara podskoczył o prawie 6%.  Nagły spadek wartości liry nastąpił po tym, jak bank JP Morgan Chase wydał zalecenie sprzedaży tureckiej waluty. To przypomniało wyborcom o zeszłorocznym kryzysie walutowym, podczas którego lira straciła 40% wobec dolara. W rezultacie wzrost cen dóbr konsumpcyjnych sięgnął 25%, ostro w górę poszły stopy procentowe (i wraz z nimi raty kredytów), kraj popadł w recesję i wzrosło bezrobocie. Taki rozwój sytuacji budzi niezadowolenie społeczne, które zwykle obraca się przeciwko władzy.

Przedwyborczy short squeeze

Zatem władza prezydenta Erdogana postanowiła skontrować wrażych spekulantów i po prostu odcięła ich od możliwości pożyczenia lir. Jeśli ktoś chce zagrać na krótko przeciwko lirze – czyli zarobić na osłabieniu tureckiej waluty – to najpierw ją pożyczyć. W praktyce może to zrobić tylko w tureckim banku. A te po prostu przestały pożyczać pieniądze podmiotom zagranicznym. W rezultacie ci inwestorzy, którzy grali na spadek kursu liry, stanęli przed wyborem między awaryjnym zamknięciem pozycji, a pożyczeniem tureckiej waluty po każdym koszcie. Zatem ta absurdalna stop procentowa była efektem wielkiego foreksowego short squeeze, czyli „wyciśnięcia” posiadaczy krótkich pozycji.

Problem w tym, że zagranie tureckich władz można porównać do zrzucenia bomby atomowej na własne miasto. Bo polityczna interwencja na rynku stopy procentowej nie dość, że nie ma nic wspólnego z wolnym rynkiem, to uderza we wszystkich zagranicznych inwestorów. Także tych, którzy grają „na długo” – czyli po prostu kupują tureckie aktywa.

- To dramatyczne poświęcenie długofalowego pragmatyzmu na rzecz krótko okresowych celów politycznych. Taka taktyka sprawi, że wielu inwestorów zakwestionuje inwestowalność liry – skomentował Julian Rimmer.

Z powodu braku możliwości sfinansowania długich pozycji w tureckich aktywach za pomocą krótkoterminowych transakcji swapowych (w ramach których zamienia się dolary na liry na krótkie terminy) swoje strategie musieli dostosować też inwestorzy długoterminowi zaangażowani w tureckie akcje czy obligacje. Część z nich zdecydowało się po prostu sprzedać tureckie aktywa. BIST100 – główny indeks stambulskiej giełdy – spadł w środę o 5,7%. Z kolei rentowność tureckich 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła z 17% do przeszło 18%. Wzrost rentowności oznacza spadek ceny rynkowej obligacji.

Zagranie ekipy Erdogana jest więc skrajnie ryzykowne. Władza chce sobie kupić spokój na rynku walutowym na kilka dni przed wyborami, aby nie denerwować wyborców. Ale ryzykuje zmasowaną ucieczką zagranicznych inwestorów, bez których turecka gospodarka nie jest w stanie funkcjonować. Na koniec III kwartału 2018 roku (to ostatnie dostępne dane) dług zewnętrzny Turcji wynosił 445,5 mld dolarów. Tylko w ciągu najbliższych 12 miesięcy tureckie podmioty muszą spłacić lub zrolować 177 mld USD zagranicznego zadłużenia. Równocześnie inwestorów niepokoi spadek tureckich rezerw walutowych, które w marcu zmniejszyły się o 3 mld USD, do 73,8 mld USD. Równocześnie Turcy powiększyli swój stan posiadania walut obcych do rekordowych 105,7 mld USD, co można odbierać jako wyraz skrajnego braku zaufania do krajowej waluty.

Krzysztof Kolany/PAP

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 bha

Pseudo rządzicielstwo od wielu na coraz droższy kredyt do spłaty i to niestety społecznej zawsze prędzej czy trochę póżniej musi się negatywnie odbić na finansach państwa oraz na całym dalszym rozwoju kraju.

! Odpowiedz
92 87 mith21

Jeszcze parę lat rządu PiS i u nas będzie podobnie:(

! Odpowiedz
4 83 open_mind

To nie ma znaczenia Czy będzie PIS`y czy jakiś inne POpis,y. Globalnie Świat przed odpowiedzialnością za pierdylion-owy dług nie ucieknie i to nie skończy się dobrze. Przyjmijcie to wreszcie do swych mózgownic i przestańcie się gryźć pomiędzy sobą bo o to elitom obecnie najbardziej się rozchodzi. Po prostu mamy sobie skoczyć nawzajem - globalnie do gardeł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 21 and00

Jasne, tylko pytanie czy kryzys może być jeszcze głębszy od tego który przepowiedział pan Balcerowicz w 2015?

! Odpowiedz
5 5 super-mario odpowiada open_mind

open_mind udzielasz się może gdzieś jeszcze, może na blogu independenttrader.pl ? Chcę więcej poczytać Twoich postów bo patrzysz niestandardowo na rynek.


pozdrawiam serdecznie

! Odpowiedz
4 21 open_mind odpowiada super-mario

Byłem kiedyś na independenttrader.pl ale to sztywniak jest to się poddałem, poza tym sporadycznie występuje na zerohedge.com pod nickiem Pentagon, ale siły opadają bo młode pokolenie myśli podobnie na całym świecie i nie wiedzą jak było jak mogło by byś tylko idą po linii najmniejszego oporu zakopując się w drogie gadżety i dług . Musi nastalić jakaś większa „niedogodność” bo inaczej ludziom nie przepowiesz i myślą że któregoś dnia rządy świata znajdą rozwiązanie problemów ekonomicznych i zadłużenia. Tak pewnie i znajdą ale to zaboli nas wszystkich oj bardzo zaboli. Cudów nie ma i zadłużenie świata w magiczny sposób nie zniknie!!! Również pozdrowienia dla ciebie i czytaczy komentarzy, oraz oraz nawet i dla Moderatorów bo oni są tylko skromnymi moderatorami. I często nie ogarniają głębszego przekazu w moich komentarzach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 infinum odpowiada open_mind

Im dłużej trwa pokój na świecie, tym kolejne pokolenia bardziej dziecinnieją - później dorastają, biorą za siebie mniej odpowiedzialności, więcej wolności oddając rządom. Ten ich oczywiście łupi, ale nadal wierzą, że rząd i państwo się nimi lepiej zaopiekuje niż oni sami.

Jest jak piszesz - brak niedogodności powoduje rozleniwienie i dekadentyzm.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 modulometer odpowiada open_mind

trochę waść pierdylionisz. Co innego mieć dług we własnej walucie jak Japonia a co innego mieć 50% długu w walucie obcej - dolarze w wypadku Turcji ( i Polski przy okazji). Ten pierwszy pod warunkiem trzymania inflacjina uwięzi jest długiem bezpiecznym. Ten drugi zabójczym. jeśłi doda się do tego szaleńca jakim jest Erdogan to nieszczęście gotowe. Siła waluty dziśleży w zaufaniu a Erdogan robi wszystko aby kapitał zagraniczny zaufanie do liry miał zerowe.
Po wyborach poprawka na lirze bo wtedy Erdogan już będzie miał rozwiązane ręce a zabawy ze stopą overnight to przygotowanie do obniżek stóp referencyjnych a co to oznacza w gospodarce tak rozchwianej jak turecka to każdy sam sobie dopowie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 open_mind odpowiada modulometer

Co można odpowiedzieć tobie? Amen spoczywaj w spokoju. Świat ze względu na rozwój technologi i komunikacji stał się globalnie całością, i nie ważne jak twoje lokalne Fiat Money się zwą bo wszystkie podparte są na zaufaniu w zaufanie.

„Nie ważne gdzie i czym się zajmujesz, Za bankierów walczysz i na nich pracujesz!”.

Pieniądze nie mają ojczyzny: Finansiści nie posiadają przyzwoitości i patriotyzmu, a ich jedynym celem jest zysk. Gdy rządy nie dają sobie rady, zaczynają przeistaczać się nie zauważalnie w dyktatury i prowokować wojny,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 35 open_mind

Przyglądajcie się i notujcie co czeka cały zachodni świat z jego Fiat money opartych na zaufaniu w zaufanie i powiększającym się pierdylion-owym długu. Ps wygląda jak do Brexit nie dojdzie – i dobrze komuna Europejska ma upaść w całej okazałości, a nie żeby Bryt-ole byli lepsi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,05% 3,8608
2020-01-27 06:11:00
EUR/PLN 0,09% 4,2574
2020-01-27 06:11:00
EUR/USD 0,03% 1,1028
2020-01-27 06:11:00
CHF/PLN 0,12% 3,9765
2020-01-27 06:11:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil