REKLAMA
WAŻNE

Turcja: rynki świętują zwycięstwo "Sułtana" Erdogana

Michał Żuławiński2015-11-02 08:41analityk Bankier.pl
publikacja
2015-11-02 08:41

Wyniki wczorajszych wyborów parlamentarnych stanowią podłoże dzisiejszych wzrostów na giełdzie w Stambule. Wyraźnie umacnia się także turecka lira.

Turecki indeks BIST100 rośnie dziś rano o ponad 5%. W ten sposób inwestorzy reagują na koniec okresu niepewności związanego z niestabilnością na scenie politycznej. Po wczorajszych wyborach jasnym jest, że stery władzy w kraju nadal mocno dzierżyć będzie rządząca od 2002 r. Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Erdogana (zwanego przez opozycję "Sułtanem".

Według nieoficjalnych wyników, AKP otrzymała 49,4% głosów, co da jej 316 mandatów w 550-osobowym parlamencie. Socjaldemokratyczna Partia Ludowo-Republikańska (CHP) otrzymała 25,4% głosów (134 mandaty), Nacjonalistyczna Partia Działania (MHP) dostała 12% (41 mandatów), zaś prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna (HDP) 10,6% głosów.  

/ fot. Osman Orsal / FORUM

Ostateczne wyniki zostaną podane w ciągu 11-12 dni. Próg wyborczy w tureckich wyborach parlamentarnych należy do najwyższych na świecie i wynosi 10%.

Dla AKP wynik wczorajszych wyborów stanowi rewanż za poczytywany za klęskę wynik z czerwca, kiedy partia ta zdobyła jedynie 40,9% głosów i po raz pierwszy od 2002 r. utraciła większość absolutną.

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

Reakcję inwestorów widać także na rynku walutowym. Cena dolara spadła do raptownie, z 2,91 TRY do 2,75 TRY dziś nad ranem. W ostatnich minutach widać lekki ruch odwrotny, do poziomu 2,79 TRY, co i tak jest najniższym poziomem od sierpnia. Turecka waluta ma jednak co odrabiać, bowiem jeszcze na początku roku za dolara płacono 2,20 TRY.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~hhjh
Rynki pokazuja swoje, a ja na mforex.pl znów jestem na plusie. Moim zdaniem to teraz najlepsza i najbezpieczniejsz opcja na pomnażanie oszczednosci. I wcale nie taka trudna jak niektórzy mysla.
~głosRozsądku
Polacy wojowali w ostatnich wyborach przeciw bankom, marketom i uchodźcom.
~ja
No widzicie a jak nasz Sułtan został władzę w Polsce to nasza GPW katastrofa. Gdzie euforia się. Podziała
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~DJCat
Sposób na pewną wygraną w wyborach - mała, głośna wojenka najlepiej z wrogiem wewnętrznym - w tym przypadku Kurdami.
Że też ludzie nadal się na to nabierają? Dlaczego sam bym dał się nabrać, gdyby do tego doszło?
Sad, but true.
~grzesiek
to prawda co piszesz. Ale co z tego. Ważne że dobrze rządzi. Silny prawie dyktatorski przywódca, który jednak wzmacnia swój kraj. A to że żeby się utrzymać przy władzy stosuje różne sztuczki? Takie są wymogi demokracji. To dobrze, bo na jego miejsce przyszedłby jakiś patałach. Czasem trzeba oszukać naród dla jego to prawda co piszesz. Ale co z tego. Ważne że dobrze rządzi. Silny prawie dyktatorski przywódca, który jednak wzmacnia swój kraj. A to że żeby się utrzymać przy władzy stosuje różne sztuczki? Takie są wymogi demokracji. To dobrze, bo na jego miejsce przyszedłby jakiś patałach. Czasem trzeba oszukać naród dla jego dobra. Chińska partia ludowa ciągle wmawia Chińczykom że żyją w komunizmie. I też z dobrym skutkiem.
~plazowicz odpowiada ~grzesiek
Trudno powiedzieć czy wzmacnia. Gospodarkę wzmocnił, wojsko też ma silne, ale jest tylko krok od wojny, czy rewolucji które mogą zrobić z jego kraju ruinę. Dopóki będzie wzrost będzie dobrze, później mogą być krawe zamieszki bo wrogowie chętnie poderżną mu gardło. Należy pamiętać, ze mimo wzrostu gospodarczego Trudno powiedzieć czy wzmacnia. Gospodarkę wzmocnił, wojsko też ma silne, ale jest tylko krok od wojny, czy rewolucji które mogą zrobić z jego kraju ruinę. Dopóki będzie wzrost będzie dobrze, później mogą być krawe zamieszki bo wrogowie chętnie poderżną mu gardło. Należy pamiętać, ze mimo wzrostu gospodarczego najwyższe władze są silnie skorumpowane.
~rfwer
To jest demokracja, a nie to co W Polsce. Próg wyborczy 10% a zwycięska partia dostaje prawie połowę głosów.
~Alex
Co tam 10, dajmy od razu 30%, byłoby zajePIScie.
~StanRS odpowiada ~Alex
Była w Turcji przez wiele lat podobna ordynacja wyborcza jak w Polsce teraz z 5% progiem. Było wiele partyjek i kłócili się na potęgę. Teraz mają moim zdaniem lepszą ordynację.

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki