Turcja: ostrzelano ambasadę USA w Ankarze

Nieznani sprawcy ostrzelali ambasadę Stanów Zjednoczonych w stolicy Turcji, Ankarze - poinformowała turecka policja. Jak podkreślono, w incydencie nikt nie ucierpiał, a sprawcy zbiegli z miejsca zdarzenia.

Turcja: ostrzelano ambasadę USA w Ankarze
Turcja: ostrzelano ambasadę USA w Ankarze (fot. Umit Bektas / FORUM)

Według agencji dpa, powołującej się na stacje telewizyjne Haberturk i CNN Turk, część pocisków wystrzelonych z jadącego samochodu utkwiła w budce strażniczej przed amerykańską placówką dyplomatyczną.

W incydencie, do którego doszło około godz. 5 (godz. 6 w Polsce), nikt nie został ranny. Ambasada USA jest w tym tygodniu zamknięta ze względu na państwowe święto obchodzone w Turcji w związku z muzułmańskim Świętem Ofiarnym (Eid al-Adha, Id al-Adha).

CNN Turk podała, że policja poszukuje sprawców, którzy z miejsca ataku uciekli białym samochodem. Według tej stacji słychać było cztery lub pięć strzałów.

Z kolei Haberturk pokazała ekipy policyjne badające jedno z wejść do ambasady i zniszczenia spowodowane ostrzałem; według stacji na miejscu znaleziono łuski po nabojach.

Atak na ambasadę USA w Ankarze był próbą "zasiania chaosu" - oświadczył w poniedziałek rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, potępiając ostrzelanie tego dnia amerykańskiej placówki dyplomatycznej przez nieznanych sprawców.

W ostatnich latach ambasada USA, jak i amerykański konsulat w Stambule wielokrotnie były atakowane i otrzymywały pogróżki. Do poniedziałkowego incydentu doszło w okresie nasilonych napięć w stosunkach między USA i Turcją, wywołanych m.in. sprawą amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, oskarżanego w Turcji o terroryzm.

W związku ze sprawą pastora Waszyngton nałożył na Ankarę podwyższone cła na turecką stal i aluminium oraz sankcje na ministra sprawiedliwości Abdulhamita Gula i szefa MSW Suleymana Soylu.

Amerykańskie sankcje i pogarszające się relacje między Ankarą i Waszyngtonem doprowadziły do zapaści tureckiej waluty. Turcja odpowiedziała, podwajając cła na niektóre towary importowane z USA, w tym samochody osobowe, alkohol i tytoń, a także na kosmetyki, ryż i węgiel.

akl/ ap/ ndz/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
20 2 jkendy

W Turcji piorą im mózgi chyba nawet bardziej niż nasza TVP więc nie ma się co dziwić.

! Odpowiedz
0 2 niepelnosprawny_org

jak zwykle tak sie zaczyna...

! Odpowiedz
0 4 pc1974

Jak w Ankara jest 5 to u nas jest 4 a nie 6. Ręce opadają!!!

! Odpowiedz
0 3 mhm

Język polski jest językiem fleksyjnym, „Ankara” w miejscowniku to „Ankarze”. Ręce opadają!

! Odpowiedz
5 20 msciwy_ogorek

Już czuję jak tam wjeżdża Demokracja <3

! Odpowiedz
5 14 nostromo25

Nie ma demokracji bez ropy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil