Turcja ogranicza użycie obcych walut w gospodarce

Władze Turcji zarządziły w czwartek, że wszystkie transakcje kupna bądź wynajmu nieruchomości od teraz muszą być zawierane w tureckich lirach, a te, które zostały zawarte w walutach obcych - co w Turcji dotychczas było powszechne - mają zostać zmienione.

(YAY Foto)

Podpisany przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana dekret dotyczy także kontraktów biznesowych i umów świadczenia usług. Od teraz nie mogą być one zawierane w walutach obcych ani w stosunku do nich indeksowane. Dekret jest, jak pisze Reuters, próbą wsparcia słabnącej tureckiej liry.

"Rozwiązujemy na dobre kwestię wynajmu w walutach obcych, która martwi wielu naszych sprzedawców. Każdy biznes w tym kraju powinien być wyceniany, negocjowany i przeprowadzany w naszej własnej walucie" - oświadczył turecki prezydent podczas spotkania z konfederacją handlowców. Dodał, że obracać zagranicznymi walutami powinni jedynie eksporterzy i importerzy, a także zapowiedział w najbliższym czasie kolejne działania umacniające lirę. Zakaz zawierania umów w walutach obcych może mieć jednak bardzo negatywne konsekwencje dla gospodarki - jeśli nie uda się zatrzymać spadku wartości tureckiej waluty, w trudnej sytuacji znajdą się wynajmujący.

Jak podkreśla Reuters, rozliczanie umów sprzedaży bądź wynajmu nieruchomości w obcych walutach jest w Turcji częste, szczególnie w sektorze handlu detalicznego. W dużych centrach handlowych w obcych walutach zawierane jest około 70 proc. umów najmu. Ich strony mają 30 dni na ich zamianę na turecką lirę.

Turecka waluta od początku roku straciła na wartości ok. 40 procent w stosunku do amerykańskiego dolara. Głównymi przyczynami tego są obawy związane w próbą wpływania przez Erdogana na politykę banku centralnego, a także dyplomatyczne nieporozumienia między Turcją a Stanami Zjednoczonymi.(PAP)

bjn/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 rtomaszewski

ja widze ze zarobie na lirze skupione od 7.00 do 7.80 teraz po podniesieniu stop przez bank centralny do konca roku oczekuje wzrostu wartosci liry a co pisza specjalisci to im radze wyjazd do Turcji ja bylem i jakos kryzysu tam nie widzialem

! Odpowiedz
7 15 silvio_gesell

I brawo bo do czego prowadzi handel nieruchomościami w dolarach doświadczyliśmy w latach 80 a Ukraina niedawno.

! Odpowiedz
0 0 _jasko

A jak oceniasz ostatnie podniesienie stóp procentowych przez Bank Centralny Turcji ?

! Odpowiedz
1 0 silvio_gesell odpowiada _jasko

Źle, ale tam jest już po ptakach.

! Odpowiedz
14 24 _jasko

Kolejny "ukaz" sułtański nakaże prowadzenie handlu zagranicznego wyłącznie w tureckich lirach z dopuszczeniem wymiany kompensacyjnej tudzież barterowej.
I w ten sposób Trump ze swym dolarem zostanie zwalony na kolana

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,66% 3,8206
2020-01-17 22:59:00
EUR/PLN 0,23% 4,2368
2020-01-17 22:59:00
EUR/USD -0,42% 1,1090
2020-01-17 22:59:00
CHF/PLN 0,32% 3,9449
2020-01-17 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil