"Trzynasta" emerytura: 9,7 mln osób uprawnionych, koszt dla budżetu - 10,7 mld zł

Uprawnionych do otrzymania "trzynastej" emerytury jest 9,7 mln osób - powiedziała w czwartek Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, w trakcie konferencji prasowej. Koszt wypłaty świadczenia dla budżetu wyniesie 10,7 mld zł - poinformowała minister.

Minister finansów Teresa Czerwińska i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska
Minister finansów Teresa Czerwińska i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (fot. Andrzej Hulimka / )

"To jest coś, co planujemy również w kolejnych latach" - powiedział podczas konferencji prasowej premier Morawiecki, odnosząc się do programu wypłaty "trzynastej emerytury".

"10,7 mld zł to są kwoty brutto, one będą miały wpływ na przepływ miedzy budżetem a FUS. Ale miejmy na uwadze, że w zeszłym roku w FUS zostało zablokowane wcześniej zaplanowane do wydania ponad 11 mld zł - o tyle nie trzeba było uruchamiać wcześniej zaplanowanych środków w budżecie. Podobnie pamiętajmy, że to kwota brutto, wpływ na sektor finansów publicznych będzie tutaj inny" - powiedział premier.

"Jeśli trzeba będzie w drugiej połowie roku dodatkowo zwiększyć finansowanie poprzez emisje obligacji, to zostanie to zrobione" - dodał.

Premier powtórzył, że rząd nie planuje na razie nowelizacji budżetu, jednak jeśli taka potrzeba pojawi się w drugiej połowie roku to "zostanie to zrobione".

"Na razie nowelizacji nie planujemy, ale jeśli w drugiej połowie roku, czy w IV kw. konieczna będzie taka nowelizacja, to nie jest nic nadzwyczajnego" - powiedział.

"Czekamy na uwagi partnerów, resortów, organizacji, czy przedstawicieli emerytów. Potem (trafi do - PAP) Komitetu Stałego Rady Ministrów i chcielibyśmy, żeby projekt w pierwszych dniach, na początku kwietnia, został przyjęty" - powiedziała minister Rafalska.

Jak dodała, "do tak poważnej operacji, która dotyczy ponad 9,7 mln emerytów i rencistów musi się właściwie przygotować Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale nie tylko, bo te świadczenia będą wypłacane przez KRUS i kasy ubezpieczeń mundurowych, w zależności od tego, komu to świadczenie będzie przysługiwało".

"Jest grupa emerytów, którzy nie mają minimalnej emerytury, nie wypracowali takiej emerytury, nie spełnili warunku stażowego. Tych emerytów jest 218 tys. () Oni również otrzymają to świadczenie (+Emeryturę plus+ - PAP)" powiedziała Rafalska.

Szefowa resortu rodziny przypomniała, że średnia emerytura wypłacana osobom, które nie mają 20-letniego stażu pracy, wynosi 731 zł. Zapewniła, że "te osoby również otrzymają to świadczenie dodatkowe".

Rafalska wyjaśniła, że konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone w skróconym trybie i potrwają 21 dni. "Pełne konsultacje trwają 30 dni. Liczymy, że to kilkudniowe skrócenie spotka się z wyrozumiałością partnerów, którzy zrozumieją, że procedujemy stosunkowo szybko. Ale projekt jest absolutnie korzystny dla ludzi" powiedziała.

Odpowiadając na pytanie o wzmożoną kontrolę rent i spadek liczby wypłacanych świadczeń, Rafalska zaznaczyła, że nie jest prawdą, że rząd ogranicza renty, żeby sfinansować tzw. trzynastki dla emerytów.

"Nic bardziej mylnego. Niewielkie różnice, które są między rentami w 2015, 2016 i 2017 r. wynikają z prostej przyczyny, która da się jasno wytłumaczyć z przywrócenia wieku emerytalnego" mówiła.

Rafalska wyjaśniła, że po przywróceniu wieku emerytalnego okazało się, że 29 proc. osób, które z niego skorzystały, to byli renciści, którym stan zdrowia nie pozwolił dopracować do wydłużonego przez koalicję PO-PSL wieku emerytalnego.

"Okazało się, że ci ludzie nie musieli ze względu na stan zdrowia przechodzić na rentę, tylko skorzystali z możliwości przejścia na emeryturę. I w tym się kryje tajemnica tej niewielkiej ilości dynamiki przyznawanych rent" stwierdziła Rafalska.

Zdaniem Rafalskiej pogłoski, jakoby kontrole ZUS zostały wzmożone, to "teoria spiskowa". "Naprawdę nic złego się nie dzieje (...). Żadnych tu dodatkowych działań z tej strony nie ma".

Świadczenie "Emerytura plus" obejmie: emerytów i rencistów z powszechnego systemu ubezpieczeń, rencistów i emerytów rolników, otrzymujących: emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, rodzinne, inwalidzkie, wojenne. To około 6,94 mln emerytów i 2,62 mln rencistów.

Dodatkowe świadczenie będzie przyznawane bez składania wniosku, z urzędu.

"Trzynasta" emerytura nie będzie liczona jako dochód w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych i świadczeniu wychowawczym i nie będzie objęta egzekucją komorniczą.

Ustawa ma wejść w życie 1 maja.

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 16 adiosamigos

Smutne jest to, że w dzisiejszych czasach 218 tys emerytów żyję za mniej niż 1000zł miesięcznie...

! Odpowiedz
2 19 h-b

Bo to co mają wypłacić powinno nazywać się nie tzw.niby Trzynastką"tylko .... dodatkiem wyrównawczym do groszowej pseudo waloryzacji od wielu już lat !!!.

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 30 h-b

A jak co roku jest wydawane już ponad 51 Miliardów złotych z budżetu społeczeństwa i to tylko na spłatę samych odsetek od rosnącego coraz szybciej zadłużenia ogólnego kraju - już ponad 1 Bilionowego 100 Miliardowego to jest OK i wielka medialna od lat Cicho Sza....Żałosne na Maxa Do tego info --- https://commodity. com/debt-clock/poland/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 11 chipek

Czyli ćpuny, faszyści i kombinatorzy ? ja na takich nie zagłosuję!!! Jak widzę naćpanego tow. Korwina to nic dobrego na przyszłość nie wróży! A moje finanse już od kilku lat mam na giełdzie zachodniej!

! Odpowiedz
19 55 qqryk

Na szczęście rząd nie musi szukać tych pieniędzy. Już je znalazł wśród uczciwie pracujących Polaków (czytaj: frajerów, których trzeba zgnoić).
I niech nikt nigdy nie narzeka na kolejki do lekarza czy kiepskie drogi! Macie za to socjal.

! Odpowiedz
13 12 h-b

Każdy będzie prędzej czy póżniej emerytem ... z pseudo od lat groszowymi waloryzacjami co roku

! Odpowiedz
27 32 grzegorzkubik

Konfederacja. Korwin, Braun, Narodowcy, Jakubiak Liroy. Na nich głosuję bo mam już tego dość. Przenoszę konta maklerskie za granicę i wypisuje się z tego systemu. Wrócę jak oni będą rządzić.

! Odpowiedz
3 6 do_niczego

Nie narzekaj,tylko inwestuj na giełdzie zostaniesz MILIONEREM

! Odpowiedz
0 3 jes

To już nie kochasz Jarosława? :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne