REKLAMA

Trzecia deregulacja to oszczędność 40 mld zł rocznie

Łukasz Piechowiak2012-11-13 11:00główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2012-11-13 11:00

Trzecia ustawa deregulacyjna w końcu trafiła do Sejmu. Nie chodzi o zmiany w dostępie do zawodów, ale o ułatwienia dla przedsiębiorców.  Ministerstwo Gospodarki znosi wiele uciążliwych dla nich obowiązków oraz wprowadza małą rewolucję w sposobie rozliczania podatku VAT.

Szacuje się, że koszty działania administracji państwowej wynoszą ok. 7% PKB Polski, a to ponad 100 mld zł rocznie. Przy tym "czysta biurokracja", czyli taka, która nie służy niczemu, a raczej utrudnia życie, to koszt ok. 40 mld zł rocznie.

 Ile nas kosztuje biurokracja?» Ile nas kosztuje biurokracja?

Jest to już trzecia ustawa deregulacyjna przygotowywana przez resort gospodarki. Pierwsza, która weszła w życie w lipcu ubiegłego roku, wprowadziła zwykłe oświadczenia składane przez petenta w miejsce zaświadczeń, które wydawały urzędy. Z kolei druga ustawa deregulacyjna, wprowadzona parę miesięcy później, przedłużyła termin wykorzystania zaległego urlopu przez pracownika z końca marca na koniec września.

Poprzednie ustawy wprowadzały wiele zmian kosmetycznych. Trzecia ma być rewolucją, ponieważ w pewnym sensie zmieni system podatkowy w Polsce. Ministerstwo Gospodarki zakłada zmiany 50 przepisów w prawie podatkowym. Zawarte w ustawie propozycje to m.in. wprowadzenie ułatwień w obszarze kasowego VAT-u, możliwość korzystania z tzw. ulgi za złe długi i zniesienie uznaniowości administracyjnej, dotyczącej możliwości ograniczenia wysokości zaliczek płaconych przez podatników.

Ustawy deregulacyjne

Projekty Ministerstwa Gospodarki

Ustawa Gowina - w trakcie czytania (listopad)

I ustawa - lipiec 2011

II ustawa - wrzesień 2011

III ustawa - w trakcie czytania (listopad)

Zamiana zaświadczeń na oświadczenia

Przedłużenie terminu wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego z 31 marca do 30 września

Upowszechnienie metody kasowej

Deregulacja 49 zawodów, m.in., adwokat, radca prawny, komornik, syndyk, notariusz, instruktor sportu, bibliotekarz, zarządca nieruchomości. Ustawa przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości skróciła drogę administracyjną do wykonywania danego zawodu, np. zrezygnowano z konieczności zdawania niektórych egzaminów.

Unormowanie przepisów dotyczących leasingu konsumenckiego

Zmniejszenie częstotliwości przekazywania pracownikowi informacji o zapłaconych składkach do ZUS i NFZ z imiennych raportów miesięcznych.

Ulga za złe długi  w zakresie podatku VAT

Uruchomienie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności gospodarczej

Likwidacja Monitora Polskiego B, w konsekwencji czego przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z kosztownego obowiązku sprawozdania finansowego

Redukcja obowiązków np.  informacji składanych przez podmioty korzystające ze środowiska

Obniżenie niektórych opłat, np. koszty wpisu do KRS

Niewliczanie zobowiązań z tytułu partnerstwa publiczno-prywatnego do długu publicznego w przypadku, gdy większość ryzyka będzie po stronie partnera prywatnego

Skrócenie wymogu minimalnego czasu trwania umowy leasingu nieruchomości z 10 lat do 5 lat,

Źródło: Bankier.pl

Ustawa znosi obowiązek zapłaty podatku VAT w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie otrzymał zapłaty za fakturę. Do tej pory z metody kasowej mogli korzystać mali podatnicy, ale i tak mieli obowiązek zapłaty podatku w terminie 90 dni. Ustawa odchodzi od tego rozwiązania. Mały podatnik będzie miał 180 dni na uregulowanie podatku w sytuacji, gdy jego kontrahentem jest podmiot inny niż podatnik VAT-u.

W dużym skrócie podatek będzie płacony dopiero w momencie, gdy otrzymamy zapłatę. Nie wyeliminuje to problemu zatorów płatniczych, jednak znacznie ułatwi radzenie sobie z nimi. Jeżeli ustawa pomyślnie przejdzie proces legislacyjny, to nowe rozwiązania będą miały zastosowanie do transakcji zawieranych po 1 stycznia 2013 roku.

Czy nowe prawo może mieć realny wpływ na rozwój gospodarczy?


Zdaniem projektodawców ustawy – tak. W uzasadnieniu powołują się na dane OECD. Teoretycznie zmiany w zakresie deregulacji mogą powiększyć PKB o 14% w perspektywie 10 lat. Niemniej prognozowanie PKB w okresie dłuższym niż rok jest trudne, praktycznie niemożliwe.

Wszyscy się dowiedzą, jakie masz długi» Wszyscy się dowiedzą, jakie masz długi
Ustawa wprowadza zmiany w zakresie sposobu kontaktu z administracją i usuwa kilka zbędnych obowiązków administracyjnych. Nie będzie na przykład konieczne przekazywanie wykazu informacji składanych przez podmioty korzystające ze środowiska do trzech różnych instytucji, tylko do jednej – marszałka województwa, który we własnym okresie rozdysponuje je pomiędzy zainteresowane urzędy.

Deregulacja nie jest czymś, na co wszyscy czekają, czyli obniżką podatków. Przedsiębiorca mniej czasu poświęci na rozwiązywanie problemów administracyjnych, jednak wciąż będzie musiał zapłacić ZUS w tej samej wysokości. Z drugiej strony ustawa deregulacyjna to wybitny przykład rozwiązywania przez rządzących problemów, które wcześniej sami stworzyli. Nie jest to pierwszy akt prawny tego rodzaju i zapewne nie ostatni. Przedsiębiorcy skorzystają na nim tylko połowicznie, jednak lepiej tak niż wcale.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
Źródło:
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~monsanto
http://www.youtube.com/watch?v=zP7K9-HlDpY
~Mat
Państwo mogłoby oszczędzić jeszcze bardziej likwidując niektóre urzędy i służby.

Zamiast ITD i kosztownych (i podobno -w świetle wyroku sądowego - nielegalnych fotoradarów) - więcej szos.
Zamiast IPN, które szerzy nienawiść narodową i skrzywienie poglądów - np. lepszą opiekę medyczną.
Zamiast opłacania
Państwo mogłoby oszczędzić jeszcze bardziej likwidując niektóre urzędy i służby.

Zamiast ITD i kosztownych (i podobno -w świetle wyroku sądowego - nielegalnych fotoradarów) - więcej szos.
Zamiast IPN, które szerzy nienawiść narodową i skrzywienie poglądów - np. lepszą opiekę medyczną.
Zamiast opłacania katechetów (konkordat nie przewidywał ich wynagradzania) - lepsze szkoły.
Zamiast Agencji Nieruchomości Rolnych, która co zarobi na sprzedaży ziemi, to zmarnotrawi na pensje, samochody i biura - dopłaty do nowoczesnej produkcji rolnej.

Wyliczankę można robić niemal w nieskończoność.
~Caesar
Państwo kosztuje. Państwo totalitarne kosztuje 'totalitarnie" czyli jest jak smok pożerający własny ogon. Oczywiście wysokie podatki są dużym problemem, ale (czysto teoretycznie, a w zasadzie socjalistycznie) właściwie wydawane przez państwo pieniądze mogłyby prowadzić do jeszcze szybszego rozwoju. Po prostu Państwo kosztuje. Państwo totalitarne kosztuje 'totalitarnie" czyli jest jak smok pożerający własny ogon. Oczywiście wysokie podatki są dużym problemem, ale (czysto teoretycznie, a w zasadzie socjalistycznie) właściwie wydawane przez państwo pieniądze mogłyby prowadzić do jeszcze szybszego rozwoju. Po prostu - duży może więcej, a państwo to największy rekin w akwarium. Niestety w Polsce pieniądze z podatków nie służą budowie ani infrastruktury, ani bezpieczeństwa socjalnego. Generalnie idą do kotła a parę z kotła puszcza się w gwizdek...Mamy 3 razy więcej ludzi w więzieniach (na 100tys mieszkańców) niż Niemcy - a tylko dlatego tak mało że na 270 tys wyroków skazujących w 2011 roku aż 240 tys było wyrokami w zawiasach. Restrykcyjność prawa jest tak wielka że państwa nie stać na jego egzekwowanie. Mandaty i grzywny są rozkładane na raty. Smok pożera swój ogon....
~zz
Ustawa ta da oszczędność dla dużych korporacji. Małe firmy niewiele skorzystają wręcz przeciwnie będą musiały płacić za zmianę systemów komputerowych doradztwo itp. Te zmiany je będzie więcej kosztować niż dadzą im korzyści.

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki