REKLAMA

Trzaskowski: Sytuacja w warszawskich szpitalach jest bardzo trudna

2020-10-29 14:51
publikacja
2020-10-29 14:51
fot. Jacek Szydłowski / FORUM

Sytuacja w warszawskich szpitalach jest bardzo trudna dlatego, że 20 procent, a nawet więcej personelu jest zakażonych covid, albo przebywa na kwarantannie lub z innych powodów nie jest w pracy - poinformował w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dodał, że to oznacza, że są duże problemy z bezpieczeństwem i z ratowaniem życia pacjentów.

Rafał Trzaskowski podczas czwartkowej konferencji przekazał, że miasto dostało kolejne decyzje rządu w sprawie walki z epidemią koronawirusa. "Za pośrednictwem wojewody mazowieckiego otrzymaliśmy decyzje premiera, że w szpitalach, które podlegają Warszawie mamy przeznaczyć 35 procent łóżek dla pacjentów zarażonych covid-19" - podał prezydent stolicy.

W jego opinii, to znowu tylko i wyłącznie dyrektywa bez żadnych rozmów, bez żadnych konsultacji, a przede wszystkim bez uzasadnienia tej decyzji z samorządami. "Dlaczego rząd nie przedstawia strategii dotyczącej tego, jak mają funkcjonować szpitale? Ja mam takie przekonanie, że rząd przespał ostatnie pięć miesięcy i teraz podejmuje decyzje w sposób całkowicie chaotyczny i co najważniejsze bez konsultacji z samorządem" - stwierdził Trzaskowski.

Zaznaczył, że sytuacja w warszawskich szpitalach jest bardzo trudna choćby dlatego, że 20 procent, a nawet więcej, personelu jest zakażonych covid, albo przebywa na kwarantannie, albo z innych powodów nie jest w pracy. "To oczywiście oznacza, że mamy duże problemy z tym, co najważniejsze, z ratowaniem życia. I dzisiaj zaskakuje się nas taką decyzją, że 35 procent wszystkich łóżek ma być przeznaczonych dla pacjentów z covid (...) Jakie oddziały mamy zamknąć, żeby te łóżka wygospodarować z dnia na dzień?" - pytał prezydent stolicy.

Dodał, że dzisiaj są przeprowadzane tylko i wyłącznie operacje ostre. "Czy mamy zamknąć kardiologie i nie leczyć zawałów? Czy mamy zlikwidować psychiatrię w szpitalu bielańskim, gdzie 40 osób w bardzo ciężkim stanie zostanie pozostawionych bez pomocy? Co mamy zrobić z chirurgią, gdzie operujemy nagłe przypadki? Co z oddziałami internistycznymi?" - wyliczał Trzaskowski.

Podkreślił, że w samym tylko szpitalu praskim tygodniowo na chirurgii leczonych jest około 50 pacjentów. "To są naprawdę ostre przypadki. Życie pacjentów jest zagrożone, jeżeli my zwłaszcza bez konsultacji i przygotowania bez strategii będziemy otrzymywali takie decyzje do realizacji" - stwierdził Trzaskowski.

Przypomniał też, że z 10 szpitali, które podlegają miastu, cztery z nich zostały decyzją wojewody włączone do drugiego poziomu. "Obecnie w naszych szpitalach leczymy już 300 osób z covidem. Oczywiście wydzielanie tego typu łóżek w każdym szpitalu miejskim zwiększa ryzyko transmisji koronawirusa. Ja wielokrotnie zwracałem się do rządzących o konsultacje w tej sprawie. Oczywiście tych konsultacji nie było" - powiedział Trzaskowski.

Podczas konferencji odniósł się też do sytuacji w oświacie. "Mimo tego, ze mamy większość młodzieży oraz dzieci na zdalnym nauczaniu, to przecież żłobki i przedszkola dalej funkcjonują. W tej chwili mamy ponad 600 zakażonych nauczycieli, a 804 przebywa na kwarantannie, 147 pracowników niepedagogicznych jest zakażonych koronawirusem, a 230 przebywa na kwarantannie. Całkowicie zawieszono zajęcia w 21 placówkach, a w 73 częściowo" - podał Trzaskowski. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kuźniar

akuz/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
traderfr
Rafałek jakieś stanowisko w Warszawie ma...? Czy kolejny bezradny.
endes
Przespałeś to Ty dzieciaku... rząd od miesięcy podejmuje różne działania w służbie zdrowia i nie tylko!...
Zapomniałeś już jak było i jest nadal z szambem?
endes
To łaź na demonstracje Rafałek i nawołuj do protestów!
Teraz się zorientowałes? I kłapiesz jak małpa po tym jak ministerstwo na bieżąco o tym mówi... zacznij oglądać polską telewizję zamiast helmutowskiej!

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki