REKLAMA

Trzaskowski: Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nigdy nie może wejść w życie

2020-10-29 14:17
publikacja
2020-10-29 14:17
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Chciałem jasno powiedzieć, że haniebne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nigdy nie może wejść w życie; od tego trzeba zacząć, a nie nawoływać do spokoju i debaty, kiedy z drugiej strony instytucje państwa podgrzewają atmosferę - stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Orzeczenie TK wywołało falę protestów.

Na czwartkowej konferencji prasowej Trzaskowski poruszył tę kwestię, odnosząc się do różnych wypowiedzi polityków obozu rządzącego.

"Słyszeliśmy przed chwilą konferencję pana premiera, który mówi, ze aborcja wymaga debaty, słyszeliśmy też wczoraj pana prezydenta, tylko niestety słyszeliśmy również Jarosława Kaczyńskiego, który podejmuje wszystkie decyzje po stronie rządzącej w tym kraju - który dolewał oliwy do ognia, który eskaluje napięcie" - mówił Trzaskowski.

"Słyszymy również słowa gróźb pod adresem protestujących, również samorządowcy dostają tego typu ostrzeżenia. Chciałem jasno powiedzieć, że przede wszystkim to haniebne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nigdy nie może wejść w życie i od tego trzeba zacząć, a nie nawoływać do spokoju, nawoływać do debaty, kiedy z drugiej strony instytucje państwa podgrzewają atmosferę" - stwierdził.

Podkreślił przy tym, że pełna odpowiedzialność za to, co obecnie dzieje się na polskich ulicach, spoczywa na rządzie. "Dlatego że to rządzący podjęli decyzję, za pośrednictwem pseudo-Trybunału Konstytucyjnego, żeby tak kontrowersyjne decyzje podejmować w środku epidemii" - powiedział.

Trzaskowski powtórzył też, że solidaryzuje się z protestującymi, a miasto - "na tyle, na ile to możliwe" - zrobi wszystko, żeby zapewnić im bezpieczeństwo. Jak dodał, na wszystkie demonstracje ciągle wysyłani są miejscy obserwatorzy, a władze miejskie zaapelowały do policji o "zachowywanie się w sposób powściągliwy i neutralny". "Wojewoda podporządkował straż miejską policji, ja wydałem polecenie, że straż miejska może być wykorzystywana tylko do kwestii związanych z epidemią, na pewno nie przy demonstracjach" - dodał prezydent Warszawy.

Wyrok TK nie został jeszcze opublikowany w Dzienniku Ustaw. Jego wejście w życie oznacza, że w ustawie o planowaniu rodziny z 1993 r. pozostaną dwie przesłanki dopuszczające aborcję. To sytuacje, w których ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, albo w których ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W środę wieczorem w wywiadzie w Polsat News prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że jest gotowy zaangażować się w prace nad rozwiązaniem w sprawie aborcji, które przywróci spokój społeczny - żeby "dzieci, na przykład z zespołem Downa, były chronione, ale żeby kobiety nie były narażane na cierpienie psychiczne i fizyczne". (PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

sno/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lorelie
To jak to jest szambonurku... Trzeba przestrzegać konstytucji czy nie ? Gdzie obrońcy konstytucji Wałęsa Tokarczuk Janda Holland ? Robocie z siebie pośmiewisko, bo każdy pamięta że konstytucję uchwaliła lewica a podpisał Aleksander Kwaśniewski :)
jas2
Po wejściu w życie orzeczenia TK, będziemy mieć przepisy takie same jak w Niemczech:

"Aborcja w Niemczech – obecnie w Niemczech aborcja prawnie dopuszczalna jest jedynie w dwóch wypadkach:

1. gdy ciąża zagraża życiu bądź zdrowiu fizycznemu i psychicznemu matki,
2. gdy jest wynikiem gwałtu, występku
Po wejściu w życie orzeczenia TK, będziemy mieć przepisy takie same jak w Niemczech:

"Aborcja w Niemczech – obecnie w Niemczech aborcja prawnie dopuszczalna jest jedynie w dwóch wypadkach:

1. gdy ciąża zagraża życiu bądź zdrowiu fizycznemu i psychicznemu matki,
2. gdy jest wynikiem gwałtu, występku kazirodczego i przestępstwa pedofilskiego."
endes
Nigdy to Ty nie powinieneś zostać prezydentem Warszawy
endes
Kto k...wa podgrzewa jak nie lewactwo Rafałku!
Orzeczenie wprost wynika z Konstytucji mądralo... innego być nie mogło.
lelo1949
On nie umie czytać ze zrozumieniem,albo udaje,że nierozumie

Powiązane: Strajk Kobiet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki