REKLAMA

Trwa wielki spór o kaucje za butelki i puszki

2022-05-31 06:53
publikacja
2022-05-31 06:53
Trwa wielki spór o kaucje za butelki i puszki
Trwa wielki spór o kaucje za butelki i puszki
fot. Veja / / Shutterstock

Projekt ustawy o kaucjach trafi w czerwcu do Komitetu ds. Europejskich – informuje we wtorek "Rzeczpospolita” i zauważa, że pytań jest wiele – czy będzie jeden wzór butelki, ilu ma być operatorów, ile to kosztuje.

Gazeta podaje, że "poza wielkimi tematami wojny w Ukrainie czy ryzyka światowego głodu w Polsce po cichu trwa zajadły spór, którego efekty dosięgną wszystkich konsumentów – o kształt przyszłego systemu odbioru butelek i opłaty kaucji”.

Zdaniem "Rz" wciąż jest więcej niewiadomych. Czy ma być jeden kształt butelki szklanej, czy więcej, jeden operator czy kilku? Czy system ma przyjmować tylko szklane i plastikowe butelki, czy też aluminiowe puszki?

Redakcja informuje, że nie wiadomo, kiedy poznamy kształt ustawy, która ma wejść w życie już w styczniu 2023 r. i stwierdza, że resort klimatu informacji udziela oszczędnie.

"W ramach konsultacji wpłynęło ponad 800 uwag. Przyjęte uwagi znajdą swoje odzwierciedlenie w projekcie, uzasadnieniu oraz OSR. W czerwcu projekt powinien zostać przekazany do Komitetu ds. Europejskich” – poinformowało „Rzeczpospolitą” Ministerstwo Klimatu. Resort - jak podała "Rz" - nie odniósł się do żadnego z pytań o ostateczny kształt ustawy.

Gazeta wskazała, że obecnie system kaucyjny ma przyjmować jednorazowe butelki plastikowe i szklane butelki wielorazowe. Najwięksi producenci napojów chcą - jak zauważa "Rz" - włączenia puszek, bo to w nich jest sprzedawane 30 proc. napojów, a mniejsi gracze chcą zaś butelki uniwersalnej. (PAP)

ktl/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (13)

dodaj komentarz
przemysl_to_jeszcze_raz
Np. w Danii każda puszka, butelka (sklana/plastikowa) niezależnie od rozmiarów jest oznakowana specjalnym kodem (A/B/C), który potem skanuje sobie maszyna i zlicza kaucje zwrotną.
Takie to trudne.
https://danskretursystem.dk/en/about-deposits/
przemysl_to_jeszcze_raz
Dodam jeszcze że u nas na każdym kroku można spotkać:
butelki po małpkach - bo są bezwartościowe, a sporo się ich kupuje.
Puszki - mało kto chce je już zbierać.
Butelki bezzwrotne - to już w ogóle absurd.
Jakby za każdą taką atrakcje doliczać 1-2PLN kaucji to ludzie sami by posprzątali ten syf co mamy na ulicach.
zoomek odpowiada przemysl_to_jeszcze_raz
A jakby doliczać 10 zł? Ruszyłyby tłumy w lasy! Proponuję doliczać ogromne kaucje do wszystkiego - ludzie sami pozbierają - nie tak? Kaucja za oponę do samochodu - 500 zł - ale będą kraść, jak za komuny!
itso_zasob_ostateczny
zrobili z poliski śmietnisko europy ! i jeszcze spalarnie chcą nam budować !
zoomek
Zamiast fretkami utylizować drobiarskie odpady (i mieć z tego naturalne biodegradowalne futra) to mamy 5 dla zwierząt ale juz koszer i halal wyłączyli! Szalom!
endes
Nawet tak banalnà rzecz ciężko bezproblemowo rozwiązać… komuna bis w natarciu!
knl111
Krytykując cokolwiek warto zawsze postawić się po drugiej stronie i pomyśleć. Tutaj nie tylko jako klient, ale np. jako właściciel sklepu spożywczego. Duże sieci pewnie sobie poradzą ale jak znaleźć w małym sklepiku miejsce na pierdylion rodzajów różnych, pustych opakowań? Za komuny butelki szklane były zunifikowane - kilka rodzajów.Krytykując cokolwiek warto zawsze postawić się po drugiej stronie i pomyśleć. Tutaj nie tylko jako klient, ale np. jako właściciel sklepu spożywczego. Duże sieci pewnie sobie poradzą ale jak znaleźć w małym sklepiku miejsce na pierdylion rodzajów różnych, pustych opakowań? Za komuny butelki szklane były zunifikowane - kilka rodzajów. Więc było prosto. Plastikowych i puszek nie było.
itso_zasob_ostateczny odpowiada knl111
korwin pyta gdzie jest pacjent ? :D
faramir_z_gondoru
A może by tak skopiować rozwiązania z krajów, które ten system już od lat mają wdrożony i działa? Jak zwykle wyważamy otwarte drzwi.
humanres
przeciez setki urzednikow musza miec prace i dostawac pajde chleba pracujac w nieskonczoność nad tym projektem!

Powiązane: Śmieci - segregacja, recykling

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki