Trwa boom w europejskim przemyśle

Koniunktura w sektorze wytwórczym strefy euro kręci się na najwyższych obrotach od przeszło 6 lat. Sytuacja jest tak dobra, że nawet przemysł grecki zaczyna wykazywać oznaki życia – wynika z sierpniowych raportów PMI.

57,4 punktów – to finalny odczyt sierpniowego PMI dla sektora wytwórczego strefy euro. Wskaźnik ten wyrównał 74-miesięczne maksimum z czerwca, osiągając wartości niewidziane od czerwca 2011 roku. Był to rezultat zgodny z oczekiwaniami i zbieżny ze wstępnymi szacunkami.

PMI dla przemysłu strefy euro (w pkt., lewa oś) na tle dynamiki produkcji przemysłowej (w %, prawa oś).
PMI dla przemysłu strefy euro (w pkt., lewa oś) na tle dynamiki produkcji przemysłowej (w %, prawa oś). (Bankier.pl)

Wyższe od obecnych wskazania „przemysłowego” PMI w strefie euro obserwowano tylko w trzech okresach podczas 20-letniej historii tego badania. Poprzednim razem był to rok 2011, gdy napędzany fiskalnymi „stymulantami” europejski przemysł (zwłaszcza motoryzacyjny) odbijał się po recesji 2009 roku. Wyższe wskazania odnotowano jeszcze tylko w szczycie kredytowego boomu w roku 2006 oraz podczas szczytu bańki internetowej w roku 2000.

„Imponująca zmiana na lepsze w przemyśle w sierpniu odzyskała tempo. Letni wzrost aktywności w fabrykach pozwoli uzyskać kolejny silny odczyt PKB w trzecim kwartale. Badanie wskazuje, że produkcja przemysłowa strefy euro rośnie w rocznym tempie ok. 4%” - zauważa Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit.

Przedsiębiorstwa mają problemy ze sprostaniem obecnemu popytowi: zaległości produkcyjne rosną w najszybszym tempie od 11 lat, a łańcuchy zaopatrzeniowe są rozciągnięte w stopniu nie widzianym od sześciu lat” – dodaje Williamson.

Rosnąca produkcja sprawia, że europejskie fabryki dochodzą do kresu możliwości produkcyjnych. Rosną więc koszty jednostkowe i ceny producentów. To presja inflacyjna, która z pewnym opóźnieniem powinna doprowadzić do pojawienia się nacisków płacowych, napędzając inflację CPI.

Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć. (Bankier.pl)

Imponująco prezentują się statystyki dla poszczególnych krajów. W Austrii (61,1 pkt.!), Holandii (59,7 pkt.) i we Włoszech (56,3 pkt.) „przemysłowe” PMI znalazły się na najwyższych poziomach od 78 miesięcy. We Francji odnotowano 76-miesięczne maksimum. Grecki PMI osiągnął najwyższą wartość od sierpnia 2008 roku (czyli od 108 miesięcy!), po raz trzeci z rzędu meldując się powyżej 50 punktów. Rozczarowała jedynie Hiszpania, gdzie PMI dla sektora wytwórczego obniżył się aż o dwa punkty (do 52,4 pkt.), osiągając 11-miesięczne minimum.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 7 open_mind

I choć by się „Boomił” z szybkości światła to i tak nie nadgoni długu jakim jest obciążony i zniszczony system. Katastrofy świat nie uniknie! Nie żebym był za tym ale. Według propagandy i lewicy matematyka jest rasistowska, złoto to barbarzyński relikt „barbarous relic ”. Dług natomiast i inflacja, czyli psucie i rozwadnianie pieniądza to rozwiązanie kłopotów finansowych! Pożyjemy zobaczymy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 sel

Za to nasza prawica ma jedno rozwiązanie na wszystko: modlitwy i drugie to pielgrzymki.. do Torunia.. albo do Lichenia..
Bum jest bo inflacja wybucha,a to jest normalne po dodrukowaniu 15 x tyle pieniędzy bez pokrycia.. i to właśnie prawica wyrzuca matematykę i fizykę ze szkół żeby było więcej zajęć z wiary w cuda ..bo na matematyce,medycynie przemyśle itd. w ogóle się nie zna.. i uważa za niepotrzebne bzdury..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil