REKLAMA

Trwa atak phishingowy na klientów BZ WBK

Wojciech Boczoń2016-08-22 13:18analityk Bankier.pl
publikacja
2016-08-22 13:18
Trwa atak phishingowy na klientów BZ WBK
Trwa atak phishingowy na klientów BZ WBK
/ YAY Foto

Bank Zachodni WBK ostrzega klientów przed oszustami, którzy próbują wyłudzić wrażliwe dane. Na losowo wybrane adresy e-mail trafiają wiadomości informujące o blokadzie konta. To nie są wiadomości z banku.

Trwa kolejny atak phishingowy skierowany do klientów BZ WBK. Oszuści podszywają się pod bank i wysyłają na losowo wybrane adresy komunikat informujący o blokadzie rachunku. W treści wiadomości znajduje się link kierujący do fałszywej strony banku. Strona ta jest łudząco podobna do oryginału. Nie zgadza się jednak jej adres. Jeśli klient tego nie zauważy i zaloguje się na „konto”, dane do logowania wpadną w ręce oszustów.

Wątpliwości powinien wzbudzić nie tylko zły adres sfałszowanej strony, ale także i sama wiadomość e-mail. Wysłana jest z adresu, który nie znajduje się w domenie Banku Zachodniego WBK, a na dodatek znajdują się w niej błędy.

Osobom, które dały się nabrać, bank zaleca natychmiastową zmianę hasła do konta. W przypadku potwierdzenia transakcji, powinni natomiast zgłosić się niezwłocznie na infolinię banku.

My natomiast przypominamy o tym, że banki nigdy nie informują o blokadzie na rachunku za pomocą wiadomości e-mail. Nigdy też nie przesyłają swoim klientom linków do systemu transakcyjnego. O tym, czego jeszcze nie robią mogą Państwo przeczytać w artykule pt. „Nie daj się nabrać. Tego nigdy nie robi twój bank”.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~hrth
jak by bank byl myslacy to by wydrukowal na ulotkach odcisk klucza i kazdy klient wiedzialby, ktora strona jest banku
~To-oni
Frank-ensztajni ?

Od razu podejrzenie pada na nich.
~fdsa
4godziny od pojawienia się na stronie arty. o banku i Kasia nie napisała jeszcze jaki to ten Getin Bank jest dobry.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Sj
Po kilkudziesięciu latach nieprzerwanych wpłat pensji likwiduje konto w BZ
~xyz
Dopiero teraz? Przez te wszystkie lata pomagałeś w procederze zadłużania całego społeczeństwa? Załóżmy, że wpłacałeś pensje 3.500 zł to bank może z tej kwoty pożyczyć 100.000 zł, bo obowiązuje system rezerw cząstkowych 3.5%. Z depozytów bank tworzy nowe pieniądze w obiegu, przez co już istniejące są coraz mniej warte. Banki komercyjne Dopiero teraz? Przez te wszystkie lata pomagałeś w procederze zadłużania całego społeczeństwa? Załóżmy, że wpłacałeś pensje 3.500 zł to bank może z tej kwoty pożyczyć 100.000 zł, bo obowiązuje system rezerw cząstkowych 3.5%. Z depozytów bank tworzy nowe pieniądze w obiegu, przez co już istniejące są coraz mniej warte. Banki komercyjne tworzą w Polsce w ten sposób 86% zupełnie nowych złotówek w obiegu. Kredyty są potrzebne, ale kiedy bank pożycza rzeczywiście istniejące pieniądze, które on sam, albo w imieniu klienta ryzykuje, a nie tworzy z powietrza i pożycza je na procent. Czy to jest moralne i etyczne? Ja z tego powodu nigdy nie zgodzę się na konto u bankowego pośrednika.
~zamknacKW odpowiada ~xyz
Żyjesz w średniowieczu.

Gdyby nie system mnożnika pieniędzy, to w PL nadal by było średniowiecze, no, może późny renesans. A na świecie nadal by strzelali z łuków.
~prawda
najsłabszy bank to i ataki ciągle
dzisiaj to głupie ryzyko miec konto w bz wbk
~vc
Jakoś dziwnie w czasie skoordynowana ta akcja z akcją "zero haraczu" prowadzoną przez Frankowiczów.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki