Trump obiecuje, że pierwszego dnia prezydentury wycofa USA z TPP

W wideo umieszczonym na YouTube prezydent elekt Donald Trump obiecał w poniedziałek, że już od pierwszego dnia prezydentury wycofa USA z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP), a także będzie tworzył miejsca pracy oraz walczył z korupcją i biurokracją.

W 2,5 minutowym nagraniu wideo wyemitowanym w poniedziałek przez zespół Trumpa przygotowujący przejęcie administracji, prezydent elekt zapowiada, co zrobi pierwszego dnia swej prezydentury, którą rozpoczyna od zaprzysiężenia 20 stycznia, by "zreformować klasę polityczną, odbudować klasę średnią i uczynić Amerykę lepszą dla wszystkich".

"Czy chodzi o produkcję stali, budowę samochodów, czy leczenie chorób, chcę, by następna generacja produkcji i innowacji miała miejsce tutaj, w naszym wspaniałym kraju: Ameryce - tworząc dobrobyt i miejsca pracy dla amerykańskich pracowników" - mówi Trump w nagraniu.

Trump zapewnił ponadto, że proces przygotowywania przejęcia administracji przebiega "sprawnie i efektywnie", dementując doniesienia mediów o panujących w jego zespole chaosie, sporach i opóźnieniach.

To pierwsze dłuższe wystąpienie Trumpa skierowane wprost do Amerykanów od kiedy wygrał wybory prezydenckie 8 listopada, nie licząc wywiadu dla programu "60 Minutes" w telewizji CBS. Od tej pory nie miał ani jednej konferencji prasowej. Komunikował się z opinią publiczną głównie za pomocą Twittera.

Prezydent elekt tłumaczył w nagraniu wideo, że umowa TPP (Trans-Pacific Partnership, TPP), wynegocjowana przez administrację Baracka Obamy z 11 krajami regionu Pacyfiku, ale bez Chin, oznacza "potencjalną katastrofę" dla USA i dlatego - tak jak obiecywał już podczas kampanii - wycofa z niej Stany Zjednoczone. "W zamian wynegocjujemy traktaty dwustronne, które przyniosą zatrudnienie i przemysł do Ameryki" - zapewnił.

Jeśli chodzi o imigrację, to Trump zapowiedział, że już pierwszego dnia prezydentury, którą rozpoczyna od zaprzysiężenia 20 stycznia, zleci swemu ministrowi pracy, by "zbadał nadużycia programów wizowych".

Ponadto obiecał, że anuluje przyjęte przez Obamę "restrykcje, które zabijają miejsca pracy w amerykańskiej produkcji energii, w tym gazu i ropy z łupków oraz węgla" i tym samym obiecał stworzyć "kilka milionów dobrze płatnych miejsc pracy".

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo narodowe, to zapowiedział, że jego rząd przygotuje "plan ochrony kluczowej amerykańskiej infrastruktury przed cyberatakami i wszystkimi innymi formami ataków".

Potwierdził też - co już donosiła prasa - że wprowadzi zakaz prowadzenia lobbingu, który będzie obowiązywał pracowników rządu przez pięć lat po ich odejściu z administracji.

Powtórzył też obietnicę wyborczą, że w ramach walki z biurokracją będzie za każdym razem przy przedstawianiu nowej regulacji, likwidował dwie stare.

W wideo nie ma ani słowa o murze, który obiecał wybudować na południowej granicy USA z Meksykiem, by ograniczyć nielegalną imigrację, ani o ustawie o ubezpieczeniach zdrowotnych Obamacare, którą miał anulować, ale już po wyborach złagodził stanowisko, mówiąc, że część z tej ustawy warto pozostawić w życiu.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 ~bkb2

W ekonomi nie ma zmiłuj.... Pozycja USA to tylko wypadkowa siły ich gospodarki, położenia geograficznego i otoczenia w postaci dwóch oceanów, powiązań politycznych, gospodarczych i wojskowych, determinacji do utrzymania hegemonii.... To wszystko powoduje że Polska znów wraca do gry w Europie i znów musimy samodzielnie stawić czoła potencjalnym agresorom...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ~WYSTRZAL

trumph musicie zlikwidoac fed anie TPP!!!!!!!!!!!!!!!!!ON TEGO NEI ROZUMIE!!!!

ZE TO FED DRUKUJAC PIENIDZE WPRDZA WZROST CEN INFLACJE ZA NIA ZEBY ZBILANSOWAC KOSZTY WZROST WYNAGRODZEN WIEC FIRMY PRZNOSZA PRODUKCJE ZA GRANICE GDZIE TANIEJ I TAK TO WYGALDA!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~niepelnosprawny_org

na Bloombergu napisali, ze do FED-u nie ma sie wtracać...

! Odpowiedz
6 14 ~bkb2

Pięknie nas Polaków rozgrywają media "głównego ścieku" a w szczególności Łonet. Jeden dzień wrzutka że podatek jednolity będzie , drugiego dnia że wg kogoś innego w rządzie jednak będzie odłożony na później , następnego dnia znowu wielki news że wg "tajnych" źródeł z otoczenia premier RP Rząd jednak się z niego wycofa.....Pięknie nami manipulują media , pięknie grają na emocjach..... Ktoś wydaje mnóstwo kasy aby przywrócić w Polsce Status Quo z poprzedniego okresu 8 lat rządzenia..... Przetrwanie u sterów rządów PIS przez kolejne 7 lat będzie tragedia dla tych mediów.... Może się to nawet skończyć ograniczeniem ustawowym udziału w mediach w Polsce posiadanym przez zagraniczne podmioty i powiązane z nimi więcej niż 2- -30 % podobnie jak jest w Rosji....Polskie PKB to jest prawie 2 bln PLN . To najlepiej pokazuje jakie konfitury są tutaj do ugrania w postaci stanowisk, dotacji, fundacji, lobbingu, podatków, opłat , itd itd.....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 9 ~MambaUSA

USA też będzie miała kacze jaja.

! Odpowiedz
1 11 ~men

Czyli powróci do ameryki normalność.

! Odpowiedz
0 3 ~Beata

Ciekawe co z jego niebieską teczką?

! Odpowiedz
3 25 ~Majki

Będą jaja jak to będzie jeszcze dobry prezydent. I co wtedy? Odszczekają Ci co marudzą jak jeszcze gościu nic nie zrobił?

Uwierzę, jak zobaczę, zobaczę jak uwierzę.
Gościu jest posranie wylewny, ale oceńmy jego czyny.
Pozdr.

! Odpowiedz
1 2 ~pytanie

To co oznacza dla walut i gield?

! Odpowiedz
6 41 ~wredny

silne i bogate kraje zasysają najlepsze umysły i najzdolniejszych najbardziej kreatywnych ludzi bo oferują im perspektywy w tym jednym życiu jakie mamy .... co oferuje nam Polska ? poza biciem w narodowe tony , świętowaniem historycznych rocznic oferuje nam pensje 2-4tys.zł za co kupimy 10 letnie lub starsze auto weźmiemy kredyt mieszkaniowy na 40 lat i już wiemy , że nic się nam nie zmieni ...chyba , że przyjdzie kryzys to znów zaciśniemy pasa :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil