REKLAMA

To te kraje wyżywią Rosjan

2014-08-09 07:47
publikacja
2014-08-09 07:47

"Co smuci Polaków, to cieszy Turków" - w artykule pod takim tytułem prokremlowski dziennik "Komsomolskaja Prawda" opisuje sankcje żywnościowe nałożone przez Rosję na państwa Zachodu. Według gazety, świat jest wielki i Rosja może zastąpić europejskie produkty importowanymi z innych krajów.

Autorka publikacji Irina Bojewa zauważa, że początkowo trudno będzie znacznie zwiększyć produkcję rosyjskiej żywności. Dlatego w pierwszej kolejności Rosja będzie kupować część produktów w zaprzyjaźnionych krajach.

Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa i Zaopatrzenia stworzyło nawet listę przykładowych nowych partnerów gospodarczych. Znajdują się na niej informacje o tym, gdzie i co można będzie nabywać. Na przykład, jabłka i gruszki w Argentynie, Chile, Chinach i Serbii. Warzywa w Turcji, Uzbekistanie i Azerbejdżanie. Z kolei mięso w Brazylii, Urugwaju, Paragwaju i Argentynie, zaś mleko, masło i sery w Ameryce Południowej i Nowej Zelandii.

Rosyjska gazeta przyznaje jednak, że trudno będzie w pełni zastąpić na przykład importowane ryby, krewetki i sery.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/WłodzimierzPac/Moskwa/kl

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~Kociewiak
Kochamy wielkie słowa: WOLNOŚĆ, PRAWA CZŁOWIEKA,DEMOKRACJA ITD.... Te piękne słowa zapominamy, gdy tylko przychodzi obawa utraty pieniędzy. Jesteśmy "sprzedajni". Sankcje dla wielu producentów żywności w Polsce będą dotkliwe. Jestem tego świadomy. Jednak w biznesie nie można uzależniać się od jednego Kochamy wielkie słowa: WOLNOŚĆ, PRAWA CZŁOWIEKA,DEMOKRACJA ITD.... Te piękne słowa zapominamy, gdy tylko przychodzi obawa utraty pieniędzy. Jesteśmy "sprzedajni". Sankcje dla wielu producentów żywności w Polsce będą dotkliwe. Jestem tego świadomy. Jednak w biznesie nie można uzależniać się od jednego klienta. Jego utrata powoduje katastrofę. Kot, który pilnuje jednej dziury szybko zdechnie. Sam też dużo straciłem na giełdzie inwestując w ukraińskie spółki. Nie obwiniam UE, rządu Tuska. Mój wybór - moja strata. Takie jest życie. Raz na wozie , raz pod wozem. Nadal na złość PUTINOWI będę jadł dodatkowo co tydzień kilogram jabłek lub innych owoców. Jeśli 36 mln Polaków zje dodatkowo w roku 15 kg owoców * 1 PLN to mamy 0,54 MLD . Życzę smacznego.
~sspołem
Jeśli w ue będzie nadpodaż produktów spożywczych to ceny z czasem spadną po wielu latach podwyżek i sami zaczniemy konsumować to co nie poszło do Sowietów. To oczywiście cios dla eksporterów ale konsumenci na tym zyskają. W marketach zaraz zaczną się wielopaki w promocyjnych cenach. U ruskich odwrotnie, dostaną Jeśli w ue będzie nadpodaż produktów spożywczych to ceny z czasem spadną po wielu latach podwyżek i sami zaczniemy konsumować to co nie poszło do Sowietów. To oczywiście cios dla eksporterów ale konsumenci na tym zyskają. W marketach zaraz zaczną się wielopaki w promocyjnych cenach. U ruskich odwrotnie, dostaną za jakiś czas paszę zastępczą a ceny 50% górę do czasu uruchomienia własnej produkcji.
~krakow
na miejscu cara Rosji tez był zrobił to samo. Klient nasz Pan i takiej zasady uczy zdrowa ekonomia. A dzis sterują gospodarką rusofoby a przeciętny Polak teraz płaci za durnotę tych ludzi.JA nie rozumiem co NAM Rosja takiego złego obecnie zrobiła? Powinnismy cąłowac ich po stópkach za to że kupują nasze produkty. Klienta na miejscu cara Rosji tez był zrobił to samo. Klient nasz Pan i takiej zasady uczy zdrowa ekonomia. A dzis sterują gospodarką rusofoby a przeciętny Polak teraz płaci za durnotę tych ludzi.JA nie rozumiem co NAM Rosja takiego złego obecnie zrobiła? Powinnismy cąłowac ich po stópkach za to że kupują nasze produkty. Klienta sie szanuje.. Także miejscie pretensji do polityków niech wam sie teraz składają na straty.
~babel
Embargo na wszystko to cios w Rosję. Pomijam niezadowolenie społeczne wynikające z braku możliwości ulubionych produktów, ale firmy zagraniczne przestaną współpracować z rosyjskimi. W erze globalizacji izolacja gospodarcza kraju to największa kara, jaka może ten kraj spotkać. Oczywiście Putin może zastosować sankcje,Embargo na wszystko to cios w Rosję. Pomijam niezadowolenie społeczne wynikające z braku możliwości ulubionych produktów, ale firmy zagraniczne przestaną współpracować z rosyjskimi. W erze globalizacji izolacja gospodarcza kraju to największa kara, jaka może ten kraj spotkać. Oczywiście Putin może zastosować sankcje, które zabolą UE i USA. Nie ukrywajmy, Rosja ma o wiele mniej aktywów na zachodzie niż USA w Rosji. Jeśli dodatkowo Rosja rzuci na rynek obligacje USA za ok 138 mld USD, może zapoczątkować lekką panikę na rynku długu. Bardzo ciekawy artykuł dotyczący możliwych rozwiązań konfliktu Ukraina-Rosja możecie przeczytać tutaj: http://independenttrader.pl/200,ukraina_-_globalny_aspekt_finansowy.html
~strategia
Proponuje Putinowi turcka kiełbasę, nowozelandzka wódkę, chinskie mleko, zwlaszcze w proszku, i chilijskie jablka:) ha ha na takim żarciu zdechnie po tygodniu, a jak rzuci to na rynek to taczki ma murowane. Swoja droga jak to mozliwe ze panstwo, ktore ma najwiecej ziemi i biede na wsi nie produkuje żywności na swoje potrzeby Proponuje Putinowi turcka kiełbasę, nowozelandzka wódkę, chinskie mleko, zwlaszcze w proszku, i chilijskie jablka:) ha ha na takim żarciu zdechnie po tygodniu, a jak rzuci to na rynek to taczki ma murowane. Swoja droga jak to mozliwe ze panstwo, ktore ma najwiecej ziemi i biede na wsi nie produkuje żywności na swoje potrzeby widac ze od czasów Stalina ta sama swolocz tam rządzi, ktora tępi rolnika.
~leszczu
No...bo oni budują czołgi aby mieli czym sobie taką żywność - a i różne inne cacka! - po prostu przywieźć z zagranicy. Maja w tym wprawę - robili to przez 100 lat.
~rodakPL
...tu mylisz się. Zwróć uwagę, że w latach 30-tych odbierali płody rolne Ukrainie, i innym podbitym państwom! Ukraińców w latach trzydziestych umarło z głodu i wycieńczenia ok. 15 milionów obywateli i historia tego w naszych szkołach nie nauczała. ciekawe dlaczego??!! Druga sprawa, że aby obronić tak rozległy kraj,...tu mylisz się. Zwróć uwagę, że w latach 30-tych odbierali płody rolne Ukrainie, i innym podbitym państwom! Ukraińców w latach trzydziestych umarło z głodu i wycieńczenia ok. 15 milionów obywateli i historia tego w naszych szkołach nie nauczała. ciekawe dlaczego??!! Druga sprawa, że aby obronić tak rozległy kraj, trzeba na prawdę dużo ludzi w przemyśle zbrojeniowym, a to oznacza że nie ma kto na polach robić. Obecnie za złoto kupują dużo produktów, ale część krajów już myśli o embargo na wywóz do Rosji swoich towarów, a w tym przede wszystkim żywności. Chciałbym, aby Rosja zakręciła nam kurek z gazem, to wówczas ruszyły by prace nad wydobywaniem polskiego gazu łupkowego. Tu by nas czeka.l w stosunkowo krótkim czasie dobrobyt. I nie słuchaj przypadkiem, że będzie zanieczyszczenie środowiska bo to obłuda naszych rządzących pod dyktando kremla. Rosjanie wiedzieli już o gazie łupkowym od 62 roku i trzymali tą informację w tajemnicy, abyśmy kupowali ropę i gaz po paskarskich cenach po podpisaniu umów między Polską i Rosją podpisanych przez zdrajców.
~PolskieMięcho
Nie ma to jak świeże mięsko szybko i tanio statkiem przez Atlantyk z Argentyny... przeciętnego Rosjanina na pewno będzie na to stać... lol
~MacGawer
Każdy kto choć trochę śledzi rynek żywnościowy w/w lista państw może wzbudzić jedynie śmiech. Nie tak dawno w Turcji były bardzo ostre protesty antyrzadowe. Jedna z przyczyn to gwałtowny wzrost kosztów utrzymania m. innymi z powodu wzrostu cen żywności co ciągnęło ich inflację w górę. Jeżeli teraz wzmogą eksport Każdy kto choć trochę śledzi rynek żywnościowy w/w lista państw może wzbudzić jedynie śmiech. Nie tak dawno w Turcji były bardzo ostre protesty antyrzadowe. Jedna z przyczyn to gwałtowny wzrost kosztów utrzymania m. innymi z powodu wzrostu cen żywności co ciągnęło ich inflację w górę. Jeżeli teraz wzmogą eksport żywności do Rosji to będzie odwrotnie niż w Polsce - ceny im skoczą. Argentyna to socjalistyczny bankrut leżący na drugim krańcu świata. Ich wołowina z powodu polityki rządu stała się tak droga, że tylko najbliżsi sąsiedzi ciagle dużo importują. Powod jest prosty - alternatywa to wyższe koszty transportu. W tym roku na Bałkanach była katastrofalna powodź, znaczną część ich upraw zmyła woda! Nasze problemy z tym embargiem sprowadzają sie do jednego pytania: czy producenci będą musieli sprzedawać poniżej kosztów. Reszta jest pozytywna - tania żywność na krajowym rynku, możliwość zrobienia większych zapasów i przetworów, odpolitycznienie wymiany handlowej...
~rtr
Polacy mają tak wyprane mózgi, że używają słowa "socjalizm" podobnie odruchowo co radzieccy słowa "kontrrewolucja" - oderwane od pierwotnego znaczenia określenie rzeczy, których się nie lubi. Argentynę doprowadziła do bankructwa w 2001/2002 r. właśnie realizacja mało socjalistycznych instrukcji Polacy mają tak wyprane mózgi, że używają słowa "socjalizm" podobnie odruchowo co radzieccy słowa "kontrrewolucja" - oderwane od pierwotnego znaczenia określenie rzeczy, których się nie lubi. Argentynę doprowadziła do bankructwa w 2001/2002 r. właśnie realizacja mało socjalistycznych instrukcji MFW. Dodam, że ich dług publiczny, częściowo pochodzący z czasów junty (to też socjaliści?) wtedy był na relatywnie podobnym poziomie co Najjaśniejszej III RP przed ucięciem OFE (nawiasem mówiąc, im też sprzedano tego emerytalnego bubla). Od tego momentu kraj jest w zasadzie odcięty od możliwości pozyskiwania taniego kredytu. Te obecne ględzenie o bankructwie to typowe dla prasy szukanie chwytliwych nagłówków - żadne nowe bankructwo tylko niedogadanie się z "sępimi" funduszami, który skupiły część starego długu. Trzeba mieć także na względzie kontekst: Argentyna jest zamieszkana głównie przez potomków, co bardziej cwaniackich narodów Europy. Poziom korupcji, braku zaufania do instytucji, własnej waluty, nieuczciwości jest wysoki, co dodatkowo tworzy trudne warunki. Ludzie udają, że płacą podatki, rząd udaje, że inflacja jest niższa niż w rzeczywistości. Niemniej twierdzenie, że Argentyna zbankrutowała przez socjalizm to bzdura na resorach.

Powiązane: Wojna handlowa z Rosją

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki