REKLAMA

To koniec rekomendacji KNF

2013-07-25 10:47
publikacja
2013-07-25 10:47

Uchylenie upoważnień KNF do wydawania rekomendacji dotyczących zarządzania bankami wynika z makroekonomicznego charakteru tych rekomendacji - poinformował PAP Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Dodał, że rekomendacje zostaną zastąpione zaleceniami.

Planowane zmiany związane są z projektem ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym, który ma sprawować Rada ds. Ryzyka Systemowego. Rada ma składać się z 7 członków, a jej przewodniczącym będzie prezes NBP. Oprócz niego w skład nowego ciała wejdą, jako zastępcy przewodniczącego: minister finansów oraz członek zarządu NBP. Dodatkowo w Radzie zasiądą przewodniczący KNF, prezes BFG, przedstawiciel MF oraz premier, a także z głosem doradczym prezes GUS.

"Uchylenie przedmiotowym projektem (ustawy o nadzorze makroostrożnościowym - PAP) pkt. 5 art. 137 ustawy - Prawo Bankowe, upoważniającego Komisję Nadzoru Finansowego do wydawania rekomendacji dotyczących dobrych praktyk ostrożnego i stabilnego zarządzania bankami, podyktowane jest w szczególności makroekonomicznym charakterem przedmiotowych rekomendacji" - powiedział PAP Kotecki.

Komentuje dr Bogusław Półtorak, główny ekonomista Bankier.pl
Bogusław Półtorak Faktyczne zmniejszenie kompetencji Komisji Nadzoru Finansowego może być odbierane jako reakcja na wskazywaną nadmierną jej aktywność nadzoru po kryzysie finansowym. Co ważne, rekomendacje KNF powoli cywilizowały warunki współdziałania klientów z bankami. Wprowadzenie dodatkowego ciała nadzorczego może kuriozalnie doprowadzić do rozmycia odpowiedzialności i kompetencji w zakresie nadzoru finansowego.

Dla banków może to oznaczać poluzowanie biznesowych warunków działania, co pozwoli im łatwiej osiągać zyski. Natomiast dla klientów być może łatwiejszy dostęp do szybkich kredytów i bardziej ryzykownych instrumentów finansowych w bankach. Przynajmniej do kolejnej fazy kryzysu finansowego. Kluczowe więc będzie określenie narzędzi oraz kompetencji dla podmiotu wykonawczego Rady ds. Ryzyka Systemowego. W innym wypadku nadzór makroostrożnościowy może stać się jedynie pretekstem dla unikania nazbyt uciążliwego nadzoru UKNF, co byłoby najgorszym z możliwych scenariuszy.

"Konstrukcja zaleceń, mających zastąpić rekomendacje, zaproponowana w projekcie ustawy będzie pozwalała na ich efektywniejsze formułowanie" - dodał.

Kotecki zwraca uwagę, że zgodnie z projektem ustawy przewodniczący KNF będzie członkiem Rady ds. Ryzyka Systemowego, a tym samym będzie uczestniczył w formułowaniu wydawanych zaleceń.

"Dla zapewnienia stabilności systemu finansowego konieczne jest poddanie nadzorowi makroostrożnościowemu systemu finansowego jako całości, ze względu na fakt, że źródłem ryzyka naruszenia stabilności finansowej może być cały system finansowy, nie tylko pojedyncze podmioty funkcjonujące w jego ramach" - wyjaśnia główny ekonomista MF.

"Rozdzielenie funkcji makro, usytuowanej w nowej Radzie, i mikro nadzoru, usytuowanego w KNF, pozwoli uniknąć także potencjalnych konfliktów i sprzeczności, które bez takiego rozdzielenia mogą powodować niemożność podejmowania właściwych dla sytuacji makroekonomicznej decyzji" - dodaje.

"Ustawa, która ma ograniczać ryzyko systemowe nie powinna sama stanowić źródła tego ryzyka i zagrożenia dla przyszłej stabilności systemu bankowego" - poinformował w oświadczeniu dla PAP rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz.

"Zgodnie z zaleceniem Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego (ESRB), nadzór makroostrożnościowy ma wydawać zalecenia dotyczące stabilności systemu finansowego jako całości, a nie pojedynczych banków. Z tego powodu projekt NBP nie odbierał KNF prawa do wydawania rekomendacji" - dodał.

Rzecznik regulatora przypomina też, że wzorem międzynarodowych praktyk, w tym dotyczących Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA), rekomendacje KNF są narzędziem mikroostrożnościowego nadzoru bankowego.

"Dotyczą dobrych praktyk w działalności banków i efektywnego zarządzania ryzykiem, często na poziomie technicznym" - uważa Dajnowicz.

"Jaki wymiar makroostrożnościowy ma np. rekomendacja D dotycząca systemów informatycznych, czy rekomendacja H o kontroli wewnętrznej?" - dodaje.

Resort finansów uzasadnia powstanie projektu ustawy rekomendacjami misji technicznej MFW, zaleceniami Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego oraz doświadczeniami innych państw. (PAP)

bg/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (9)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Królik
Nareszcie! Zawsze mnie dziwił ten pozaustawowy instrument nacisku. Jeśli jest jakieś prawo branżowe do przestrzegania to powinno obowiązywać na mocy ustawy, a nie widzimisię nawet największych fachowców. Rekomendacje wydawane w ostatnich latach dowodzą szkodliwego wpływu KNF na gospodarkę.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Obserwator
Wszystko co dobre trzeba zepsuć.To dewiza POrządku w tym państwie kolesi.Polski system bankowy jest jednym z najbezpieczniejszych.Po co go osłabiać i wprowadzać nowe zasady,które tak na prawdę ograniczają kontrolę KNF.Tworzy się natomiast zespół ,który za nic nie będzie odpowiadał,a tylko trwonił nasze pieniądze,bo na pewno pensyjki Wszystko co dobre trzeba zepsuć.To dewiza POrządku w tym państwie kolesi.Polski system bankowy jest jednym z najbezpieczniejszych.Po co go osłabiać i wprowadzać nowe zasady,które tak na prawdę ograniczają kontrolę KNF.Tworzy się natomiast zespół ,który za nic nie będzie odpowiadał,a tylko trwonił nasze pieniądze,bo na pewno pensyjki w tym tworze będą nie małe.Tak wygląda walka z obniżeniem kosztów zarządzania.
~czarna dziura
POrabany Vincenty robi Skok na Skoki......brrrr zlodziej ......
~Audytor
Zapewne nie wielu "polityków" przeczyta ten post. Szkoda. Do tej pory polskie banki oraz cały system był uważany za jeden z najbezpieczniejszych na świecie. Za sprawą KNF. Ponieważ tam pracują specjaliści którzy są niezależni od systemu bankowego, nie są wybieralni. Nie szerzy się korupcja. Ich podstawowym celem było zarządzanie Zapewne nie wielu "polityków" przeczyta ten post. Szkoda. Do tej pory polskie banki oraz cały system był uważany za jeden z najbezpieczniejszych na świecie. Za sprawą KNF. Ponieważ tam pracują specjaliści którzy są niezależni od systemu bankowego, nie są wybieralni. Nie szerzy się korupcja. Ich podstawowym celem było zarządzanie ryzykiem w obszarze szeroko pojętych finansów niepublicznych. KNF to nie tylko banki. To również giełda, ubezpieczyciele, fundusze inwestycyjne - ciało które odpowiadało za ład i porządek w tym pazernym gremium. Pracowałem w banku przez 6 lat. Tam liczy się tylko pieniądz. Nie ma znaczenia jak się go zdobędzie. Brak jasnego i czystego nadzoru oraz rekomendacji doprowadzi w konsekwencji do powstania spirali zadłużenia przeciętnego Kowalskiego. Ułatwiony dostęp do kredytów w długiej perspektywie spowoduje znaczące pogorszenie portfela kredytowego. Są to otwarte drzwi do kryzys finansowy którego w Polsce udało się uniknąć. Krótkowzroczność polityków oraz ich chęć uzyskiwania szybkich efektów poprzez pozorne działania doprowadzi do olbrzymich problemów gospodarczych. Zamiast dawać pazernym bankom możliwość łupienia na kredytach - trzeba zmienić system w którym banki udzielające kredytów o niskim oprocentowaniu oraz zachowując wysokiej jakości portfel przy niskich średnich dochodach nabywców będą mogły liczyć np. na zmianę wartości tak zwanej tarczy podatkowej dzięki której będą mogły uzyskać podobny wynik finansowy jak bardziej pazerna konkurencja. Takie rozwiązania spowodowały by zwiększenie intensywności akcji kredytowej a nie wycięcie obostrzeń. Absurd.
~Goły i wesoły
To nic innego tylko kolejny Urząd dla obsadzenia kolejnych Urzędasów i sowitego ich wynagradzania z naszych pieniędzy. Dokąd to wszystko zmierza ?
~Sceptyk
Politycy odważnie i otwarcie chwytają za ster gospodarczy, a właściwie bankowy. KNF zaleca, banki muszą się stosować. Teraz polityk będzie wprost zalecał, bez pośrednika, co ma się przełożyć na...? No właśnie, co oni chcą tym osiągnąć?

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki