REKLAMA

Test porównywarek OC

2010-08-19 06:00
publikacja
2010-08-19 06:00
Podobno dobre ubezpieczenie najłatwiej znaleźć dziś w internecie. Wcielając się w role dwóch osób poszukujących OC, sprawdzamy użyteczność porównywarek ubezpieczeń.

Żeby mówić o faktycznej użyteczności internetowych porównywarek, konieczne jest operowanie konkretnymi danymi. Dlatego obiekt testu musiał być doprecyzowany – to polisa OC dla dwóch różnych profili klientów.

Dlaczego OC? Bo jest to jedno z najprostszych w swej konstrukcji ubezpieczeń, bo głównym kryterium decydującym o wyborze konkretnego ubezpieczyciela jest cena i dlatego, że OC to sztandarowy produkt porównywarek. Dlaczego dwoje klientów? Ponieważ system zniżek i zwyżek na OC jest mocno skomplikowany i zależy od wielu parametrów – m.in. wieku i doświadczenia kierowcy czy rodzaju pojazdu.Bohaterami badania są więc Katarzyna i Adam. Oboje mieli już do czynienia z ubezpieczeniem OC, a teraz szukają lepszej - tańszej oferty. Ponieważ korzystają z internetu w pracy i w domu, sięgną po niego również szukając OC.

Profile obu osób szczegółowo opisano w tabeli. Prócz danych osobowych, zebrano tam również dane pojazdu i parametry polisy. Choć na pierwszy rzut oka niektóre z nich wydają się zbędne przy poszukiwaniach OC, to jednak w wielu przypadkach ustalenie składki bez podania tych informacji okaże się niemożliwe.

Internet pozwala oszczędzić czas, a żeby jeszcze wzmocnić ten efekt, bohaterowie zamiast odwiedzania internetowych witryn kolejnych ubezpieczycieli, decydują się na ustalenie cen dzięki porównywarkom ubezpieczeń. Co jakiś czas na rynku debiutują kolejne tego typu narzędzia, tym razem do testu wybrano kilka przykładowych: inseco.pl, ipolisa.pl, polisowo.pl, rankomat.pl i wygodnie.pl.

Runda pierwsza: OC z porównywarki

Operatorzy wszystkich porównywarek zapewniają, że już kilka kroków wystarczy, by znaleźć i zestawić ze sobą najlepsze rynkowe oferty. Wcześniejsze przygotowanie potrzebnych danych - zarówno dotyczących kierowcy, pojazdu, jak i samej ochrony - z pewnością przyspieszy cały proces. W efekcie od rozpoczęcia wprowadzania danych po wygenerowanie wyników powinno minąć nie więcej niż 10-15 minut. Po takim czasie porównywarka wyszuka i zestawi ze sobą najlepsze oferty, uwzględniając indywidualne parametry poszukującego.

Sam proces porównywania może jednak przebiegać w różny sposób. Wprowadzeniem w niektórych przypadkach może być lektura przygotowanych z myślą o użytkownikach poradników i wypowiedzi ekspertów. Spośród badanych porównywarek niemal wszystkie zdecydowały się pójść w tę stronę, jedynie polisowo.pl wzbudza zastrzeżenia słabą ekspozycją tego typu treści. Jeśli dostępne na witrynach porównywarek informacje okażą się niewystarczające, zbawienna może okazać się pomoc eksperta. W trzech z pięciu badanych porównywarek powołano w tym celu specjalną infolinię, w jednym przypadku nurtujące pytanie można zadać e-mailem.

Wyjaśnienie wątpliwości pozwoli na przystąpienie do właściwego porównania. Jego wyniki będą zróżnicowane - nie tylko ze względu na odmienne profile ubezpieczających, ale i ze względu na wybraną porównywarkę.

Najtańsze oferty OC dla Katarzyny:
inseco.pl: Liberty Direct (365,22 zł)
iPolisa.pl: mDirect (335 zł)
polisowo.pl: MTU (356 zł)
rankomat.pl: Aviva (320 zł)
wygodnie.pl: PZU (200 zł)

Najtańsze oferty OC dla Adama:
inseco.pl: Benefia (819,72 zł)
iPolisa.pl: HDI Asekuracja (1274 zł)
polisowo.pl: Allianz (889 zł)
rankomat.pl: Benefia24.pl (728,64 zł)
wygodnie.pl: Benefia (820 zł)


Jak to możliwe, że dla takiego samego profilu klienta różne porównywarki polecają różne produkty? Pierwszy powód jest prozaiczny - każda porównywarka wyszukuje najlepszą spośród ofert, które posiada we własnej bazie danych. A posiada ich zwykle kilkanaście, lecz nie wszystkie, jakie są dostępne na rynku.

Rodzi się też pytanie: czy te, które są dostępne na rynku faktycznie kosztują tyle, ile sugeruje porównywarka?

Runda druga: weryfikacja cen u ubezpieczyciela

Najlepszym sposobem na zweryfikowanie ceny konkretnego ubezpieczenia jest kalkulacja składki bezpośrednio w firmie go oferującej. Tak też uczyniono w tym przypadku, przekazując komplet danych z prośbą o obliczenie ceny polisy. Poniżej zestawienie wyników pochodzących z porównywarek oraz bezpośrednio od ubezpieczycieli.

Źródło: opracowanie własne

Choć niektóre wyniki okazały się identyczne (w przypadku inseco.pl, ipolisa.pl oraz polisowo.pl dla Katarzyny), w wielu przypadkach pojawiają się rozbieżności w cenach. Niektóre sięgają zaledwie kilkunastu złotych (rankomat.pl u Katarzyny), inne kilkuset (ipolisa.pl u Adama). Zwykle jednak różnica pomiędzy jedną a drugą ceną nie przekracza 30%.

Runda trzecia: wnioski

Pamiętać też należy, że oferta porównywarek zawiera zwykle ceny sugerowane i jedynie podpowiada, jakiego rzędu kwotę przyjdzie nam zapłacić u danego ubezpieczyciela. Często może też nie uwzględniać okresowych promocji uruchamianych przez ubezpieczycieli. Z tych względów zamiast uznawać wyniki porównywarek za wiążące, lepiej posłużyć się nimi jako swoistym kompasem, wskazującym towarzystwa szczególnie przychylne takiemu profilowi klienta, jak nasz.

Kryteriów decydujących o ostatecznej cenie OC jest bez liku i każde z towarzystw nieco inną grupę właścicieli pojazdów uzna za najbardziej uprzywilejowaną. Dlatego tak ważne jest szukanie i porównywanie, które pozwala uzyskać pierwszą wiedzę na temat OC dla takiego klienta, jak my.

Trzeba być przygotowanym na to, że różnić będą się nie tylko ceny, ale i sam proces porównywania. Wyniki subiektywnej oceny użyteczności porównywarek zebrano w tabeli.


Źródło: opracowanie własne

Prawdziwą udręką niektórych porównywarek okazują się: konieczność rejestracji w trakcie procesu porównywania, skomplikowane formularze (rankomat.pl), nieczytelność wyników (polisowo.pl), brak możliwości zakupu polisy online (polisowo.pl).

Za to miłym zaskoczeniem bywa nie tylko pokaźna liczba ofert, ale i przejrzyste formularze z wyświetlanymi na bieżąco podpowiedziami (wygodnie.pl), możliwość rozwiania wątpliwości za pomocą Skype`a (inseco.pl), skuteczne filtrowanie wyników (rankomat.pl), poradniki w formie video, których można wysłuchać w trakcie wypełniania formularza (rankomat.pl).

Jakiś czas temu w rozmowie z Bankier.pl na temat przyszłości porównywarek ubezpieczeń Piotr Kondratowicz z KPMG mówił: "- Zanim konsumenci będą masowo używać porównywarek ubezpieczeń, muszą się po prostu nauczyć i przyzwyczaić jak to się robi, na co zwracać uwagę – i dotyczy to ogólnie samego zakupu ubezpieczeń przez Internet."

Nie jesteśmy zatem w momencie, w którym kształt porównywarek byłby ostateczny. My dopiero śledzimy, jak rozwija się ten niedoskonały jeszcze rynek. Pewnikiem jednak warto przyglądać mu się z bliska, testując i sprawdzając do woli. Zebrane w ten sposób doświadczenie pomoże podjąć świadomy wybór.

Katarzyna Waś, Katarzyna Wojewoda
Zebrała Malwina Wrotniak
Bankier.pl

E-ubezpieczenia

Przeczytaj również:
» Telefon, sms, internet - witajcie w świecie directów!
» ABC ubezpieczania się przez internet
» Porównywarka vs. market ubezpieczeniowy » 9 mitów o e-ubezpieczeniach » Raport specjalny Bankier.pl: E-ubezpieczenia
Źródło:

Do pobrania

poprawv3pngpoprawv3pngpoprawv3pngpoprawv3pngpoprawv3pngpoprawv3png
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (50)

dodaj komentarz
sa888
www.wyliczenie.pl
Porównują ponad 70 ofert z różnych firm. Można tanio kupić OC/AC online.
mateo987
no może nie kilkanaście, bo porównywarka mubi.pl wyświetla ponad 50 ofert firm ubezpieczeniowych. Trzeba mieć świadomość że dane które podajemy mogą być wykorzystane ne różne sposoby, jak choćby spam na poczcie mailowej, więc chyba lepiej korzystać z jednej przeglądarki. Powielanie danych w innych przeglądarkach powoduje że poszerzamy no może nie kilkanaście, bo porównywarka mubi.pl wyświetla ponad 50 ofert firm ubezpieczeniowych. Trzeba mieć świadomość że dane które podajemy mogą być wykorzystane ne różne sposoby, jak choćby spam na poczcie mailowej, więc chyba lepiej korzystać z jednej przeglądarki. Powielanie danych w innych przeglądarkach powoduje że poszerzamy dostęp do naszych danych.
miki789
Potwierdzam na https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ są najtańsze ubezpieczenia na rynku
adam987
Podpowiem stronkę kalkulator-oc-ac.auto.pl bardzo ułatwia znalezienie taniego ubezpieczenia w tych gąszczu i zalewie różnych ofert. Prosty w wypełnieniu formularz, szybka odpowiedź z wyliczoną składką, dobry kontakt z obsługą, jakby coś było niejasne można dopytać i nie czekać pół dnia na odpowiedź :)
kosek77
Mam bardzo dobre doświadczenia z porównywarką na kalkulator-oc-ac.auto.pl. Aktualne oferty, blisko 70 polis można sobie tutaj oblukać, także szanse na to że się coś przeoczy są bardzo małe. Raz tylko wpisujesz dane do formularza i oni to potem przesyłają już do ubezpieczycieli którzy podliczają składkę indywidualnie pod daną osobę.
adam987
Nie ma innej metody na tańsze kupienie OC niż porównywanie. Można porównywać sobie na piechotę, czyli wypełniać formularze na stronach poszczególnych ubezpieczalni, albo skorzystać z porównywarki (np. rankomat.pl). W tym drugim wypadku wypełniasz wszystkie dane dotyczące siebie i auta tylko raz . Potem to trafia do różnych firm Nie ma innej metody na tańsze kupienie OC niż porównywanie. Można porównywać sobie na piechotę, czyli wypełniać formularze na stronach poszczególnych ubezpieczalni, albo skorzystać z porównywarki (np. rankomat.pl). W tym drugim wypadku wypełniasz wszystkie dane dotyczące siebie i auta tylko raz . Potem to trafia do różnych firm ubezpieczeniowych które indywidualnie pod konkretne parametry kierowcy podliczają wysokość składek. Proste i logiczne, a poza tym wygodne bo można całość załatwić internetowo.
miki789
Sporo ciekawych pakietów w połączeniu OC/AC masz na najtaniejuagenta.pl. Korzystam z ich kalkulatora raz na jakiś czas, bo po prostu szukam oszczędności. Można trafić na fajne promocje, czy oferty specjalne. Przekazałem dane i prowadzę udany marketing, mocno spersonalizowany.
rankinglokat_eu
Cena jest najważniejsza dlatego warto sprawdzić wiele porównywarek oc bo może się okazać ze można sporo przepłacić. Ja polecam https://www.ubea.com.pl gdzie kupiłem najtaniej oc.
martinrekk
Można sobie pomóc korzystają z kalkulatorów OC w necie, mi się sprawdził i opłacił ten na stronie http://ubezpieczamy-auto.pl. Szybkie info o składkach w różnych firmach, samo wypełnienie formularzu zajęło też parę chwil. W końcu płacę za polisę faktycznie „normalne” pieniądze a nie tak jak ostatnio się dawałem doić...bo myślałem Można sobie pomóc korzystają z kalkulatorów OC w necie, mi się sprawdził i opłacił ten na stronie http://ubezpieczamy-auto.pl. Szybkie info o składkach w różnych firmach, samo wypełnienie formularzu zajęło też parę chwil. W końcu płacę za polisę faktycznie „normalne” pieniądze a nie tak jak ostatnio się dawałem doić...bo myślałem że nic lepszego i tak nie znajdę. A jednak znalazłem. :)
bartek789
Można szybko porównać składki przez rankomat.pl, nie trzeba tutaj osobno iluś zapytań składać do towarzystw, bo to oni rozsyłają jeden formularz do kilkudziesięciu różnych firm, które ubezpieczają kierowców.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki