Test porównywarek OC

Podobno dobre ubezpieczenie najłatwiej znaleźć dziś w internecie. Wcielając się w role dwóch osób poszukujących OC, sprawdzamy użyteczność porównywarek ubezpieczeń.

Żeby mówić o faktycznej użyteczności internetowych porównywarek, konieczne jest operowanie konkretnymi danymi. Dlatego obiekt testu musiał być doprecyzowany – to polisa OC dla dwóch różnych profili klientów.

Dlaczego OC? Bo jest to jedno z najprostszych w swej konstrukcji ubezpieczeń, bo głównym kryterium decydującym o wyborze konkretnego ubezpieczyciela jest cena i dlatego, że OC to sztandarowy produkt porównywarek. Dlaczego dwoje klientów? Ponieważ system zniżek i zwyżek na OC jest mocno skomplikowany i zależy od wielu parametrów – m.in. wieku i doświadczenia kierowcy czy rodzaju pojazdu.Bohaterami badania są więc Katarzyna i Adam. Oboje mieli już do czynienia z ubezpieczeniem OC, a teraz szukają lepszej - tańszej oferty. Ponieważ korzystają z internetu w pracy i w domu, sięgną po niego również szukając OC.

Profile obu osób szczegółowo opisano w tabeli. Prócz danych osobowych, zebrano tam również dane pojazdu i parametry polisy. Choć na pierwszy rzut oka niektóre z nich wydają się zbędne przy poszukiwaniach OC, to jednak w wielu przypadkach ustalenie składki bez podania tych informacji okaże się niemożliwe.

Internet pozwala oszczędzić czas, a żeby jeszcze wzmocnić ten efekt, bohaterowie zamiast odwiedzania internetowych witryn kolejnych ubezpieczycieli, decydują się na ustalenie cen dzięki porównywarkom ubezpieczeń. Co jakiś czas na rynku debiutują kolejne tego typu narzędzia, tym razem do testu wybrano kilka przykładowych: inseco.pl, ipolisa.pl, polisowo.pl, rankomat.pl i wygodnie.pl.

Runda pierwsza: OC z porównywarki

Operatorzy wszystkich porównywarek zapewniają, że już kilka kroków wystarczy, by znaleźć i zestawić ze sobą najlepsze rynkowe oferty. Wcześniejsze przygotowanie potrzebnych danych - zarówno dotyczących kierowcy, pojazdu, jak i samej ochrony - z pewnością przyspieszy cały proces. W efekcie od rozpoczęcia wprowadzania danych po wygenerowanie wyników powinno minąć nie więcej niż 10-15 minut. Po takim czasie porównywarka wyszuka i zestawi ze sobą najlepsze oferty, uwzględniając indywidualne parametry poszukującego.

Sam proces porównywania może jednak przebiegać w różny sposób. Wprowadzeniem w niektórych przypadkach może być lektura przygotowanych z myślą o użytkownikach poradników i wypowiedzi ekspertów. Spośród badanych porównywarek niemal wszystkie zdecydowały się pójść w tę stronę, jedynie polisowo.pl wzbudza zastrzeżenia słabą ekspozycją tego typu treści. Jeśli dostępne na witrynach porównywarek informacje okażą się niewystarczające, zbawienna może okazać się pomoc eksperta. W trzech z pięciu badanych porównywarek powołano w tym celu specjalną infolinię, w jednym przypadku nurtujące pytanie można zadać e-mailem.

Wyjaśnienie wątpliwości pozwoli na przystąpienie do właściwego porównania. Jego wyniki będą zróżnicowane - nie tylko ze względu na odmienne profile ubezpieczających, ale i ze względu na wybraną porównywarkę.

Najtańsze oferty OC dla Katarzyny:
inseco.pl: Liberty Direct (365,22 zł)
iPolisa.pl: mDirect (335 zł)
polisowo.pl: MTU (356 zł)
rankomat.pl: Aviva (320 zł)
wygodnie.pl: PZU (200 zł)

Najtańsze oferty OC dla Adama:
inseco.pl: Benefia (819,72 zł)
iPolisa.pl: HDI Asekuracja (1274 zł)
polisowo.pl: Allianz (889 zł)
rankomat.pl: Benefia24.pl (728,64 zł)
wygodnie.pl: Benefia (820 zł)


Jak to możliwe, że dla takiego samego profilu klienta różne porównywarki polecają różne produkty? Pierwszy powód jest prozaiczny - każda porównywarka wyszukuje najlepszą spośród ofert, które posiada we własnej bazie danych. A posiada ich zwykle kilkanaście, lecz nie wszystkie, jakie są dostępne na rynku.

Rodzi się też pytanie: czy te, które są dostępne na rynku faktycznie kosztują tyle, ile sugeruje porównywarka?

Runda druga: weryfikacja cen u ubezpieczyciela

Najlepszym sposobem na zweryfikowanie ceny konkretnego ubezpieczenia jest kalkulacja składki bezpośrednio w firmie go oferującej. Tak też uczyniono w tym przypadku, przekazując komplet danych z prośbą o obliczenie ceny polisy. Poniżej zestawienie wyników pochodzących z porównywarek oraz bezpośrednio od ubezpieczycieli.

Źródło: opracowanie własne

Choć niektóre wyniki okazały się identyczne (w przypadku inseco.pl, ipolisa.pl oraz polisowo.pl dla Katarzyny), w wielu przypadkach pojawiają się rozbieżności w cenach. Niektóre sięgają zaledwie kilkunastu złotych (rankomat.pl u Katarzyny), inne kilkuset (ipolisa.pl u Adama). Zwykle jednak różnica pomiędzy jedną a drugą ceną nie przekracza 30%.

Runda trzecia: wnioski

Pamiętać też należy, że oferta porównywarek zawiera zwykle ceny sugerowane i jedynie podpowiada, jakiego rzędu kwotę przyjdzie nam zapłacić u danego ubezpieczyciela. Często może też nie uwzględniać okresowych promocji uruchamianych przez ubezpieczycieli. Z tych względów zamiast uznawać wyniki porównywarek za wiążące, lepiej posłużyć się nimi jako swoistym kompasem, wskazującym towarzystwa szczególnie przychylne takiemu profilowi klienta, jak nasz.

Kryteriów decydujących o ostatecznej cenie OC jest bez liku i każde z towarzystw nieco inną grupę właścicieli pojazdów uzna za najbardziej uprzywilejowaną. Dlatego tak ważne jest szukanie i porównywanie, które pozwala uzyskać pierwszą wiedzę na temat OC dla takiego klienta, jak my.

Trzeba być przygotowanym na to, że różnić będą się nie tylko ceny, ale i sam proces porównywania. Wyniki subiektywnej oceny użyteczności porównywarek zebrano w tabeli.


Źródło: opracowanie własne

Prawdziwą udręką niektórych porównywarek okazują się: konieczność rejestracji w trakcie procesu porównywania, skomplikowane formularze (rankomat.pl), nieczytelność wyników (polisowo.pl), brak możliwości zakupu polisy online (polisowo.pl).

Za to miłym zaskoczeniem bywa nie tylko pokaźna liczba ofert, ale i przejrzyste formularze z wyświetlanymi na bieżąco podpowiedziami (wygodnie.pl), możliwość rozwiania wątpliwości za pomocą Skype`a (inseco.pl), skuteczne filtrowanie wyników (rankomat.pl), poradniki w formie video, których można wysłuchać w trakcie wypełniania formularza (rankomat.pl).

Jakiś czas temu w rozmowie z Bankier.pl na temat przyszłości porównywarek ubezpieczeń Piotr Kondratowicz z KPMG mówił: "- Zanim konsumenci będą masowo używać porównywarek ubezpieczeń, muszą się po prostu nauczyć i przyzwyczaić jak to się robi, na co zwracać uwagę – i dotyczy to ogólnie samego zakupu ubezpieczeń przez Internet."

Nie jesteśmy zatem w momencie, w którym kształt porównywarek byłby ostateczny. My dopiero śledzimy, jak rozwija się ten niedoskonały jeszcze rynek. Pewnikiem jednak warto przyglądać mu się z bliska, testując i sprawdzając do woli. Zebrane w ten sposób doświadczenie pomoże podjąć świadomy wybór.

Katarzyna Waś, Katarzyna Wojewoda
Zebrała Malwina Wrotniak
Bankier.pl

E-ubezpieczenia

Przeczytaj również:
» Telefon, sms, internet - witajcie w świecie directów!
» ABC ubezpieczania się przez internet
» Porównywarka vs. market ubezpieczeniowy » 9 mitów o e-ubezpieczeniach » Raport specjalny Bankier.pl: E-ubezpieczenia
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj też

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 martinrekk

Można sobie pomóc korzystają z kalkulatorów OC w necie, mi się sprawdził i opłacił ten na stronie http://ubezpieczamy-auto.pl. Szybkie info o składkach w różnych firmach, samo wypełnienie formularzu zajęło też parę chwil. W końcu płacę za polisę faktycznie „normalne” pieniądze a nie tak jak ostatnio się dawałem doić...bo myślałem że nic lepszego i tak nie znajdę. A jednak znalazłem. :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 bartek789

Można szybko porównać składki przez rankomat.pl, nie trzeba tutaj osobno iluś zapytań składać do towarzystw, bo to oni rozsyłają jeden formularz do kilkudziesięciu różnych firm, które ubezpieczają kierowców.

! Odpowiedz
0 0 miki789

Polecam jakieś rankingi i porównywarki polis, ja ostatnio znalazłem dobrą opcję przez rankomat.pl. Ogólnie co do OC to zasada jest taka, że trzeba patrzeć tylko na cenę – zakres obowiązywania polisy będzie zawsze taki sam, bo to jest regulowane przez ustawę, więc tutaj po prostu – kto da niższą cenę, tego lepiej po prostu wybrać, nie ma ryzyka że niższa cena oznacza mniejszy zakres.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~secxxx

Dużo jest różnych kalkulatorów OC, na pewno pomagają żeby się przekopać przez całą rozbudowaną ofertę. Tych towarzystw ubezpieczeniowych to jest teraz jak banków, albo i więcej. A każdy twierdzi że ma najlepsze stawki ze wszystkich. Dobrze sobie zrobić porównanie i jednak trochę czasu na szukanie poświęcić, żeby nie przepłacić. Co do konkretnych porównywarek to ja korzystałem w tym roku z Rankomatu -rankomat.pl i poszło gładko. Szybkie zestawienie, szybka transakcja, załatwiłem wszystko online.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~adisss

Wygodne są na pewno różnego typu porównywarki ofert. Mi bardzo odpowiada na przykład Sowa Finansowa -sowafinansowa.pl. Przejrzysta strona, nie muszę się domyślać co zaznaczyć żeby mi pokazało te oferty, które mnie naprawdę interesują. Jakbym miał sprawdzać wszystkie jak leci, to coś czuję, że cały dzień bym na to musiał poświęcić. Tutaj mi się podstawiają od razu na konkretną kwotą i na konkretny czas spłaty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~BartekSowa

Nie do końca rozumiem tego typu rozważania, dobrze wiemy, że ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, na które nikt nie ma ochoty, ale które każdy musi płacić, dlatego prosta metoda wchodzimy na Superpolisa.pl jest to porównywarka, wyszukujemy najtańśzej oferty i ją wybieramy. Nie ma sensu dalsze rozważanie bo w przypadku gołego OC jedyna istotna sprawa to cena.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~tyrt

Ja sobie chwalę porównywarki i kupowanie polis online. Bez wychodzenia z domu i tracenia czasu można wszystko ogarnąć. Choćby na stronie ubezpieczamy-auto.pl można szybko sobie składkę obliczyć. Na ten moment płacę około 400 zł i nie jest źle, choć też jako nowy, młody kierowca na pewno bym na takie warunki nie miał co liczyć. Na moją korzyść pracuje zdecydowanie mój staż – prawie 10 lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~lucas3333

Nie wiem czy korzystałeś z takiej porównywarki jak Rankomat – http://rankomat.pl? Dobra jest, można rzeczywiście w kilka minut otrzymać kilkanaście ofert porównanych ze sobą. Zestawienie jest zrobione solidnie, informują o wszystkich szczegółach, także dokładnie wiadomo za co się płaci, jaka jest stawka i co w sobie taki pakiet, czy pojedyncze ubezpieczenie zawiera. Jak dla mnie najlepsza porównywarka na ten moment w necie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Sonia

Awanser.pl Propozycja dla osób, które poszukują najlepszego OC i AC - Awanser.pl pierwszy w Polsce portal za pomocą którego można kupić najtańszą polisę i zarobić prowizję. Tak - Awanser.pl oddaje Państwu prowizję! To przełom na rynku ubezpieczeń. Korzystanie z portalu jest całkowicie bezpłatne, a rejestracja niezobowiązująca. Nasi konsultanci przygotują dla Państwa 3-5 ofert różnych Towarzystw Ubezpieczeniowych. A może komuś bliskiemu kończy się OC?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Dorota

Sporo się pozmieniało od tego czasu, przydałoby się odświeżyć porównanie :) Przykładowo na rankomacie poprawiono wady, ipolisa już nie istnieje, a również pojawiły się nowe warte wzięcia pod uwagę typu http://najtaniejuagenta.pl/kalkulator-oc-ac/

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl