REKLAMA

Tesla wciąż jedzie na stracie. Ambitne plany spółki Elona Muska

2016-05-05 08:21
publikacja
2016-05-05 08:21

Tesla Motors Company nadal przepala pieniądze, choć jej zarząd kreśli coraz bardziej ambitne plany – wynika z najnowszego raportu spółki. Po publikacji wyników akcje producenta samochodów i tak nieco podrożały.

W pierwszym kwartale 2016 r. Tesla Motors wypracowała przychody na poziomie 1,60 mld dolarów. To o 45% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r., choć o 8% mniej niż w ostatnim kwartale 2015 r.

Strata netto Tesli wyniosła 75,2 mln USD czyli 2,13 USD na akcję (GAAP). Był to dwunasty z rzędu kwartał, w którym Tesla znalazła się pod kreską. Analitycy oczekiwali straty na poziomie 0,87 USD na akcję.

Najjaśniejszym punktem sprawozdania Tesli ponownie są informacje o planach produkcyjnych sprzedażowych. Wynika z nich, że w 2016 r. kalifornijski producent aut z napędem elektrycznym będzie w stanie dostarczyć klientom od 80 000 do 90 000 pojazdów.

fot. STAFF / / FORUM

W samym pierwszym kwartale wyprodukowano 15 510 aut, co jest dotychczasowym rekordem. Na liczbę składa się 12 851 egzemplarzy Modelu S i tylko 2659 egzemplarzy Modelu X, którego produkcję ograniczyło wystąpienie „wąskich gardeł”. W drugim kwartale Tesla planuje wyprodukować około 20 000 samochodów i dostarczyć około 17 000.

Co więcej, spółka zapowiedziała, że już w 2018 r. planuje wyprodukować 500 000 samochodów. Wcześniejsze plany zakładały, że poziom ten osiągnięty zostanie dopiero w 2020 r. Szybsze zwiększenie mocy produkcyjnych ma spowodować wzrost wydatków inwestycyjnych – Tesla zakłada, że w tym roku wyda około 2,25 mld dolarów.

Motorem napędowym dla Tesli ma być w najbliższych latach masowy Model 3, którego premiera odbyła się właśnie w pierwszym kwartale. Tylko w pierwszym tygodniu przyjmowania nowych zamówień, liczba rezerwacji nowego samochodu Tesli przekroczyła 325 000. W przeszłości liczba ta przełoży się na 14 mld dolarów przychodów ze sprzedaży – zapewnia spółka.

- Naszym celem dla Modelu 3 jest wyprodukowanie najlepszego na świecie samochodu o cenie 35 000 dolarów (przed wszelkimi dopłatami), który na jednym ładowaniu będzie mógł przejechać 215 mil (ok. 346 km), zachowując przy tym wysoką marżę. W Modelu 3 chcemy zastosować nasze najlepsze technologie, a mimo to zachować prostotę i połączyć produkcję masową z wysoką jakością – czytamy w komunikacie spółki.

Tesla bije rekordy. Niższa cena czyni cuda

Tesla bije rekordy. Niższa cena czyni cuda

Liczba rezerwacji modelu 3 firmy Tesla Motors zapewne przyćmiła nawet oczekiwania wizjonera spółki – Elona Muska. Przez weekend od otwarcia zapisów na egzemplarze nowego elektryka, liczba zamówień wyniosła prawie 300 000 sztuk. To prawie 3 razy więcej niż liczba sprzedanych do tej pory sztuk modelu S.

Zapowiedzi spółki zrobiły pozytywne wrażenie na inwestorach. W handlu posesyjnym akcje Tesli drożały nawet o 7%, lecz z czasem skala wzrostów zmalała do 2,6%. Walory spółki Elona Muska wyceniane są obecnie na 228,3 USD. Oznacza to wzrost względem lutowego dołka o 51%, lecz jednocześnie to o 4,9% mniej niż na początku tego roku.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~Paweł
Trzymam kciuki za Muska! Oby mu się udało
~MojaPV
Najbardziej przegżana spółka na świecie. Od kiedy Pan Musk zapowiadał zyski ? od 2Q'15 ? a strata kwartał do kwartału coraz większa - pogratulować :). I nie piszcie, że to z powodu inwestycji - działalność inwestycyjna nie wchodzi do P&L.
A pytanie brzmi: co się stanie gdy prawdziwi producenci aut wejdą
Najbardziej przegżana spółka na świecie. Od kiedy Pan Musk zapowiadał zyski ? od 2Q'15 ? a strata kwartał do kwartału coraz większa - pogratulować :). I nie piszcie, że to z powodu inwestycji - działalność inwestycyjna nie wchodzi do P&L.
A pytanie brzmi: co się stanie gdy prawdziwi producenci aut wejdą w tę niszę ?:)
~ciapaty
super, trzymam kciuki za Elona, chłop robi dobrze dla plnety, dla ludu i dla siebie, pewnie pan putin i jego trolle nie są zachwyceni wizją elektryfikacji w transporcie ale już są przegrani,,,,,
~Heh
Naukowcy Muska już odkryli w Kaliforni baterię niewyczerpalną czyli taką ,króra nigdy nie traci swojej pojemności ładując ją nawet 1mln razy.Myślę ,że Musk wygra ze światem wyścig techniczny, a malkontentów wbije w ziemię.Nowa bateria zostanie zaimplementowana pewnie do Tesli 3.
~bredzisz_dziecko
ta bateria jest tak niewyczerpalną jak pomysły Pana Kartofla i twoja glupota
~hyt odpowiada ~bredzisz_dziecko
Wymyślono kondensator o dobrych parametrach, problemem pozostaje zastąpienie oryginalnych materiałów zastepczymi, wymyślili to nie naukowcy Muska ale z uniwersytetu, nowością jest to że baterie z użyciem tych kondensatorów nie bedą traciły tak szybko żywotności.
~bolomanolo
kto kupi bez gigantycznych doplat kosztem innych obywateli badziewiaste samochody cwaniaczka Elona Muska same akumulatory to koszt paredziesiąt tysiecy zł do tego elektryczne samochody sa zabójcze dla środowiska a opowiada sie baje że jest odwrotnie
~virus87
HAHA człowieku JA6969 każda firma na świecie ma długi w banku tylko że nie chodzi o to że pożyczasz tylko jak wydajesz u nas to pierw odprawy zarządu i górników to kilka miliardów a potem cały sprzęt wydobywczy itp. niestety jak coś jest Państwowe to jest do czterech liter jak ze światłem w szpitalu w nocy jak jedziesz HAHA człowieku JA6969 każda firma na świecie ma długi w banku tylko że nie chodzi o to że pożyczasz tylko jak wydajesz u nas to pierw odprawy zarządu i górników to kilka miliardów a potem cały sprzęt wydobywczy itp. niestety jak coś jest Państwowe to jest do czterech liter jak ze światłem w szpitalu w nocy jak jedziesz to się jara no ale co tam nie ja płace przecież :) normalny przedsiębiorca zainstalował by cud techniki foto komórkę na ruch i od razu kaski by przybyło :) .
Pewnie niektóre maszyny w tych szybach górniczych to pamiętają gierka :)
~JA6969
HAHA człowieku virus87 - czytamy "Strata netto Tesli wyniosła 75,2 mln USD czyli 2,13 USD na akcję (GAAP). Był to dwunasty z rzędu kwartał, w którym Tesla znalazła się pod kreską. Analitycy oczekiwali straty na poziomie 0,87 USD na akcję." A więc e dół jak nasze kopalnie po kolejnej restrukturyzacji.
Tesla
HAHA człowieku virus87 - czytamy "Strata netto Tesli wyniosła 75,2 mln USD czyli 2,13 USD na akcję (GAAP). Był to dwunasty z rzędu kwartał, w którym Tesla znalazła się pod kreską. Analitycy oczekiwali straty na poziomie 0,87 USD na akcję." A więc e dół jak nasze kopalnie po kolejnej restrukturyzacji.
Tesla moim zdaniem zrobiła błą z modelem X. Jakby dalej była "elitarna" wyjątkowa itd to nic takiego by się nie wydażyło. Podobnie zrobił swego czasu Jaguar. Był elitarny a potem rozszezył gamę modeli i g... z tego wyszło. Stracił coś co się liczy bardziej niż kasa - prestiż.
~virus87
Ale Tesla inwestuje czy dobrze czytasz artykuł w roku 2018 planują wyprodukować już 500 000 tys samochodów . Strata wynika z inwestycji które ponosi koncern bo sam nie przewidział tak dużego zainteresowania co do masówek każde przedsiębiorstwo tak działa tylko nie każde szuka swojej przyszłości w odnawialnych źródłach Ale Tesla inwestuje czy dobrze czytasz artykuł w roku 2018 planują wyprodukować już 500 000 tys samochodów . Strata wynika z inwestycji które ponosi koncern bo sam nie przewidział tak dużego zainteresowania co do masówek każde przedsiębiorstwo tak działa tylko nie każde szuka swojej przyszłości w odnawialnych źródłach energii po drugie czy inwestorzy wyprzedają akcje Tesli ??? :) Mogę się założyć że dobrze wiedzą że na zbieranie plonów trzeba jeszcze poczekać bo sam wiesz że lepiej mieć problem z nadmiarem zamówień niż z brakiem :)
Pozdrawiam

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki