REKLAMA

Ten kraj też ma problemy z wyborami

2014-11-29 15:32
publikacja
2014-11-29 15:32
Ten kraj też ma problemy z wyborami
Ten kraj też ma problemy z wyborami
fot. iStock / / Thinkstock

Z Namibii napływały w sobotę informacje o wielu technicznych problemach z pierwszym w Afryce elektronicznym systemem głosowania w tamtejszych wyborach parlamentarnych i prezydenckich.

Namibijczycy w kolejce do głosowania (EastNews)

Choć wyniki piątkowych wyborów miały być podane w nocy z piątku na sobotę, w kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych, w sobotę rano wciąż jeszcze głosowano w wielu okręgach - informują obserwatorzy.

Ze wstępnych, niepełnych i nieoficjalnych rezultatów wynika, że szykuje się wielkie zwycięstwo rządzącej Organizacji Ludu Afryki Południowo-Zachodniej (SWAPO) i jej kandydata na prezydenta, 79-letniego premiera Hage Geingoba.

Po raz pierwszy w historii kraju i kontynentu wyborcy oddawali głosy w formie elektronicznej, za pomocą wyprodukowanych w Indiach maszyn, które zastępują tradycyjne karty do głosowania. SWAPO zażądała od komisji wyborczej wyjaśnień w sprawie kłopotów z elektronicznym systemem głosowania oraz sygnałów, że część wyborców nie zdążyła zagłosować. Podkreślano, że może to rzutować na wiarygodność wyborów.

Komisja wyborcza przyznała, że były "problemy wieku dziecięcego" z maszynami do głosowania, ale zapewniła, że wyniki wyborów będą wiarygodne.

Uprawnionych do głosowania w ponad 4 tys. lokali było 1,2 mln Namibijczyków, czyli prawie połowa obywateli. W wyścigu o 96 miejsc w parlamencie stanęło 16 partii, z których dziewięć wystawiło swoich kandydatów na szefa państwa.

SWAPO rządzi od czasu uzyskania przez Namibię niepodległości po 30-letniej wojnie partyzanckiej (1960-90).

(PAP)

az/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~pfff
i co mamy się cieszyć że w kraju trzeciego świata gdzie połowa jak nie większość nie ma prądu czy nawet toalety jest tak samo jak w Polsce? pewnie nawet tam nie było tylu przekrętów z liczeniem głosów, porównajcie Polskę do jakiegoś kraju Europejskiego np. Szwajcarii gdzie w ostatnim referendum wyniki były znane i co mamy się cieszyć że w kraju trzeciego świata gdzie połowa jak nie większość nie ma prądu czy nawet toalety jest tak samo jak w Polsce? pewnie nawet tam nie było tylu przekrętów z liczeniem głosów, porównajcie Polskę do jakiegoś kraju Europejskiego np. Szwajcarii gdzie w ostatnim referendum wyniki były znane po 3godzinach od zakończenia głosowania
~Cosmopo
Czyli wychodzi na to, że nie ma się co przejmować problemami wyborczymi u nas, skoro nawet w Namibii się takie rzeczy dzieją.
~zaufany
Rajcowie u proga a gość w dom Bóg w dom. www.baltic-room.com
~mark
Jeżeli jesteśmy porównywani już do krajów afrykańskich, to znak, że jest naprawdę źle...
~kon-donek
POLSKA POD NIE-RZADEM ZYDOSZMACIARZY Z PEŁO I PSL, ZDRAJCÓW, MORDERCÓW, OSZUSTÓW I ZŁODZIEJI- TEZ COFNEŁA SIE DO POZIOMU NAMIBII
~ziutek
w tworkach macie teraz dostep do komputerow?
~mm odpowiada ~ziutek
jak ty masz to on też raczej

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki