REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Te zawody znikną z rynku pracy

2017-04-04 13:54
publikacja
2017-04-04 13:54
Te zawody znikną z rynku pracy
Te zawody znikną z rynku pracy

Gumtree prognozuje, że prawie połowa zawodów (40%) obecnych na dzisiejszym rynku pracy w ciągu najbliższych 25 lat zostanie zastąpiona przez maszyny. Które zawody znikną z rynku pracy na dobre?

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (38)

dodaj komentarz
~Adrian
Od ponad stu lat lansowane są wizje o zastąpieniu ludzi przez maszyny. Wprowadzono komputery, które liczą za tysiące osób, zautomatyzowane linie produkcyjne, maszyny zastęujące pracę setek ludzi. A ludzie pracują coraz więcej i coraz ciężej...
~bartek
jedne zawody znikają, a inne pojawiają się...nie ma co dramatyzować...wraz z nowymi technologiami jest wiele nowych możliwości. kilka zawodów z przyszłością: http://blog.impel.pl/4013-2/
szczekam
Chociażby jednego dnia zniknęły wszystkie zawody, które obecnie znamy, to w ciągu tygodnia powstanie 10.000 nowych zawodów, które zagospodarować będą musiały wolny czas, jaki uzyskamy dzięki zaniknięciu tych starych. 50% zawodów, które istnieją dzisiaj jeszcze 20 lat temu w ogóle by nikomu nawet na myśl nie przyszły.Chociażby jednego dnia zniknęły wszystkie zawody, które obecnie znamy, to w ciągu tygodnia powstanie 10.000 nowych zawodów, które zagospodarować będą musiały wolny czas, jaki uzyskamy dzięki zaniknięciu tych starych. 50% zawodów, które istnieją dzisiaj jeszcze 20 lat temu w ogóle by nikomu nawet na myśl nie przyszły. Poza tym przy takiej biurokratyzacji jaką mamy w obecnych czasach, to za niedługo 90% ludzi będzie pracowało w administracji publicznej i rządowej. Po trzecie, teraz wg. statystyk w Polsce mamy ile osób aktywnych zawodowo - 5 milionów, 6 milionów w 38 mln narodzie???? To co robi reszta w wieku 20-65 lat? Myślicie, że nie pracuje i nie zarabia? To się grubo mylicie.
~hdfixer
To nie jest tak do końca jak piszesz. Zastępowalność zawodów/miejsc pracy nie miejsca w stosunku 1:1.
Jeśli np hipermarket zwolni 10 kasjerek i postawi 10 automatow to nie zatrudni 10 serwisantow na ich miejsce tylko pozdleci firmie zewnetrznej zeby do ich 10 automatow raz na miesiac ( powiedzmy ze to statystyczna czestotoliwosc
To nie jest tak do końca jak piszesz. Zastępowalność zawodów/miejsc pracy nie miejsca w stosunku 1:1.
Jeśli np hipermarket zwolni 10 kasjerek i postawi 10 automatow to nie zatrudni 10 serwisantow na ich miejsce tylko pozdleci firmie zewnetrznej zeby do ich 10 automatow raz na miesiac ( powiedzmy ze to statystyczna czestotoliwosc awarii jednej na 10 sztuk automatow kasowych ) przyjechal serwisant i poswiecil pol godziny na naprawe. Taki serwisant bedzie w dodatku w stanie obsluzyc jeszcze 20 takich hipermarketow sam bo bedzie dojezdzal w razie awarii. Czyli 20x sklepy razy 10x automaty = 200 zwolnionych kasjerek za JEDNEGO serwisanta. Zaraz pewnie ktos powie ze ten serwisant jeszcze na miejscu w firmie musi naprawiac czesci. Nic bardziej mylnego, dziś się nic nie naprawia tylko produkuje nowe. Serwisant zamowi czesci zamienne z fabryki. Teraz powiecie ze beda mieli prace ludzie w fabryce.... i znowu nieprawda bo fabryka jest w Chinach i prace to znajdzie kilka osob ale nie w naszym kraju. I w taki sposob automatyzuje sie i wyprowadza prace do tanszych panstw. Rady na to sa 2:
1. Wszystkie panstwa na swiecie wprowadzaja identyczne pensje minimalne, identyczne podatku ( ZUS VAT na tym samym poziomie itd. ), identyczne prawo i wtedy pracownicy i firmy wszystkich rejonow swiata moga ze soba konkurowac uczciwie. Nikt nie bedzie mial interesu podzlecac pracy do tanszych panstw. Oczywiscie bedzie konicznba tez pensja minimalna dla kazdego.
2. Wracamy do czegos w stylu komunizmu. Prawo i podatki zostaja ale zamykamy granice pomiedzy rejonami gdzie podatki i pensje pracownikow roznia sie.
3. Wyjscie 3 jesli swiat nic z tym nie zrobi czekaja nas predzej czy pozniej zamieszki na ulicach i spoleczenstwa zaczna sie same buntowac i wymuszac na rzadach dzialan ( ale to jeszcze za wiele lat raczej ).
Tyle, jakies pytania ? Chetnie odpowiem, moge tez z chetnymi i zainteresowanymi tematem poprowadzic rzeczwa dyskusje moj mail hdfixer (at ) poczta.fm
~PIStonieprawica odpowiada ~hdfixer
zapomniales ze powstana nowe zawody nieznane w tej chwili. co robia teraz woznicowie skoro malo kto jezdzi powozami? co robia kopacze rowow po wprowadzeniu koparek. zajeli sie bardziej produktywnymi zawodami. problemem jest wlasnie socjalizm. daja pieniadze za nic nierobienie. jak nie ma rozwoju to nie ma nowych miejsc pracy w nowych zapomniales ze powstana nowe zawody nieznane w tej chwili. co robia teraz woznicowie skoro malo kto jezdzi powozami? co robia kopacze rowow po wprowadzeniu koparek. zajeli sie bardziej produktywnymi zawodami. problemem jest wlasnie socjalizm. daja pieniadze za nic nierobienie. jak nie ma rozwoju to nie ma nowych miejsc pracy w nowych technologiach/branzach i wtedy pojawia sie problem. jeszcze wiele mileniow minie poki nie bedzie potrzeba pracy ludzkich miesni i umyslu.
~hdfixer odpowiada ~PIStonieprawica
Kopacze rowów i woźnice i inni przedstawiciele wymarłych już zawodów niczym się nie zajęli ( większość która nie załapała się na bardziej rozwiniętą i potrzebną pracę ), zazwyczaj siedzą w mieszkaniach socjalnych i żyją z naszych podatków, lub są już za granicą i tam zbierają ogórki itp. W tym momencie Kopacze rowów i woźnice i inni przedstawiciele wymarłych już zawodów niczym się nie zajęli ( większość która nie załapała się na bardziej rozwiniętą i potrzebną pracę ), zazwyczaj siedzą w mieszkaniach socjalnych i żyją z naszych podatków, lub są już za granicą i tam zbierają ogórki itp. W tym momencie dodatkowo jeszcze produkują dzieci na potęgę bo zaczęło się bardziej to niż pójście do pracy. Stopa bezrobocia to tylko ilość osób zarejestrowanych w urzędach a nie faktycznie bez pracy. Teraz dodaj jeszcze tych co wyjechali oraz tych którzy wykonują niepotrzebne zawody utrzymywane przez Państwo żeby była dla nich praca ( np. wykładowcy na uczelniach humanistycznych, 100 000 pracowników IPN gdzie realnie potrzeba ze 100 osób reszta komputery by dały radę, setki sprzątaczek w urzędach i szpitalach itd ) i okaże się że realne zapotrzebowanie na pracę już zaspakaja może połowę populacji a będzie gorzej. Dążenie Państw do zwiększania liczby urodzeń zapycha nas w kozi róg, gdyż z tych dzieci w przyszłości pracę znajdzie 10-20% i będą oni pracowali dzięki automatyzacji tak wydajnie jak 100% populacji w wieku produkcyjnym za PRL.
~IT
Programista, jeśli wejdzie sztuczna inteligencja, a wejdzie w ciągu 10 lat-100% straci prace
~yhm
SI w ciągu 10 lat? Wcześniej skolonizujemy Marsa niż stworzymy coś co można będzie nazwać SI.
~mlecz
wtedy wszyscy stracą pracę. SI będzie w stanie stworzyć roboty, które zastąpią wszystkich ludzi. A jak nie, to SI stworzy lepsze SI, które będzie w stanie to zrobić
~asd
Jeśli by rozwineli tak mocno sztuczną inteligencję iż by programiści stracili pracę, to wszyscy by ją stracili oprócz polskich prawników. Gdyż polskie prawo jest tak zagmatwane,tak nie logiczne że tego żadna inteligencja nie zrozumie.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki