Ostatnie dni przyniosły duży wzrost zainteresowania tematem krótkich pozycji na akcjach (z ang. short). Sprawdzamy, spadki notowań których spółek z GPW obstawiają fundusze.


Krótka sprzedaż akcji umożliwia zarabianie na spadkach wyceny spółki. By z niej skorzystać inwestor pożycza akcje, by je sprzedać na rynku. Następnie musi je odkupić i zwrócić. W ten sposób jego wynikiem jest różnica kursu między wcześniejszą sprzedażą i późniejszym zakupem, która jest dodatnia, gdy kurs pójdzie w dół, a ujemna gdy kurs pójdzie w górę. Z angielskiego to tzw. pozycja short, czyli krótka, a sam proces nazywany bywa "szortowaniem". Standardowi posiadacze akcji zarabiający na wzroście mają pozycję long, czyli długą.
W Polsce dostępność krótkiej sprzedaży jest ograniczona m.in. ze względu na dość płytki w porównaniu z Wall Street rynek. Nie brakuje jednak funduszy, które dość aktywnie działają po "krótkiej" stronie rynku. Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi specjalny rejestr, który umożliwia wgląd w największe tego typu pozycje. Są one uwzględniane w rejestrze, gdy ich wartość przekroczy netto próg 0,5 proc. udziału w kapitale.
CD Projekt liderem
Najczęściej pojawiającą się na liście spółką jest CD Projekt. Krótkie pozycje spełniające powyższe kryteria posiada na akcjach "Redów" aż piątka funduszy. To kolejno Light Street Capital (0,8 proc.), Egerton Capital (0,53 proc.), Eminence Capital (0,82 proc.), Marshall Wace (0,58 proc.) oraz Melvin Capital (1,05 proc.).


Warto dodać, że to problemy tego ostatnie funduszu zwróciły w tym tygodniu uwagę akcjonariuszy CD Projektu. Melvin musiał zostać dokapitalizowany z powodu przynoszących w tym roku spore straty krótkich pozycji m.in. na spółce GameStop, która stała się celem inwestorów z Reddita. Szerzej hossę tę i jej konsekwencje opisywaliśmy we wtorkowym artykule. Niemniej kłopoty zmusiły Melvina do częściowego zamykania pozycji - czyli kupowania akcji, a więc nakręcania popytu - niektórych spółek, w tym właśnie CD Projektu. Wydarzenia te mocno wsparły w tym tygodniu notowania CD Projektu, a tym samym zwróciły uwagę inwestorów na istotność zagadnienia krótkiej sprzedaży.
Rafako i Alior na podium
Drugim najliczniej reprezentowanym podmiotem na liście jest Rafako. Akcje spółki "szortują" kolejno Silver Point Capital (0,73 proc.), Rockbridge FIZ Ling-Short (0,52 proc.) oraz Rockbridge FIZ Small Caps+ (0,5 proc.). Wpisy o pozycjach funduszy Rockbridge pochodzą z 15 stycznia, Silver Pointu zaś z 13 i 14 stycznia, a więc podobnego terminu. 13 stycznia sąd zatwierdził układ w ramach uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego Rafako.
Ostatnią spółką obecną na liście przy co najmniej dwóch funduszach jest Alior, gdzie dużą krótką pozycję posiadają Insignis FIZ (0,63 proc.) oraz Wellington Management (0,55 proc.). Po jednym wpisie na liście przypada LPP (AKO Capital - 0,79 proc.), Orange (Marshall Wace - 0,5 proc.) oraz Orlenowi (Marshall Wace - 0,6 proc.). W przypadku tego ostatniego aktualizacja (zwiększenie) nastąpiło 26 stycznia.
Warto dodać, że nie są to wszystkie krótkie pozycje, które fundusze trzymają na akcjach spółek z warszawskiej giełdy. Warunek wpisu na listę KNF mówi o wspomnianych co najmniej 0,5 proc. netto. Gdy fundusz schodzi poniżej tego poziomu, wpis znika z listy i pozycja przestaje być na bieżąco ewidencjonowana.
AT