REKLAMA

Tchórzewski: Spółki energetyczne będą płacić dywidendy, ale uwzględniając plany inwestycyjne

2016-09-07 07:31
publikacja
2016-09-07 07:31

Spółki energetyczne będą wypłacały dywidendy, ale biorąc pod uwagę plany inwestycyjne, trudno mówić o dużych wypłatach - poinformował we wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, dywidendy ze spółek energetycznych będą się zmniejszać w kolejnych latach.

fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

"Polityka dywidendowa będzie polegać na zwiększaniu wartości majątku akcjonariuszy" - powiedział minister dziennikarzom, pytany we wtorek jak będzie wyglądała polityka dywidendowa spółek energetycznych w kontekście dużych programów inwestycyjnych.

"Jakieś dywidendy będą płacone, ale jeśli się mówi o planach inwestycyjnych, to trudno mówić o dużej dywidendzie" - dodał.

Minister wskazał, że dywidendy ze spółek energetycznych będą się zmniejszać w kolejnych latach.

"W przyszłym roku będą dywidendy ze spółek energetycznych, ale w kolejnych latach będą się zmniejszać" - powiedział.

Tchórzewski przypomniał, że sektor energetyczny czekają duże inwestycje. Jak zapowiedział, intencją będzie wzrost wartości spółek.

"Czekają nas duże inwestycje, bo wieloletnia zapaść powoduje, że potrzeby będą lawinowo rosły" - powiedział Tchórzewski podczas panelu w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy.

"Będziemy pracować nad wzrostem wartości spółek, ale z dywidendami tak łatwo nie będzie. Musimy u akcjonariuszy uzyskać zrozumienie. (...) Nie ma wyboru: albo będzie spadek wartości albo wyprzedzimy innych. Stąd chcemy wyjść z rynkiem mocy jako jedni z pierwszych" - dodał.

Tchórzewski wskazał, że zarządy spółek "będą się musiały wypowiedzieć" odnośnie polityki dywidendowej.

"(...) dużo zmieniamy. Nastawienie było takie, by do akcjonariuszy jak najwięcej pieniędzy szło. Skarb Państwa oczekiwał, że dywidendy zabezpieczą wydatki budżetu" - powiedział minister energii.

"Teraz musimy przekonać rząd wewnętrznie, że trzeba pieniędzy szukać gdzie indziej, a energetyce, całemu sektorowi paliwowo-energetycznemu dać pewną odwilż" - dodał.

Poinformował także, że w grę wchodzą środki z kredytów, rozważane są też inne sposoby finansowania.

Przypomnijmy, że wczoraj minister poinformował, że podniesienie kapitału Polskiej Grupy Energetycznej poprzez zwiększenie wartości nominalnej akcji było pilotażem, kolejne podobne działania możliwe są w innych spółkach. "Zrobiliśmy pilotaż. Zobaczymy, jak to wygląda od strony podatkowej, dlatego zmniejszyliśmy kwotę podniesienia" - powiedział Tchórzewski dziennikarzom w kuluarach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy - czytaj więcej.

(PAP)

pel/ sar/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~aaa
Wytrzepać drobnego z akcji, bo to taka reprywatyzacja jest
~tyu
ciekawe czy knf zrobi coś z takimi informacjami i dowie sie kto tak naprwdę zarabia na spekulacjach informacjami o stanie energetyki?
~dfg
przeczytałem, napisałem i ide popatrzec jak spólki energetyczne lecą na ryj.
~qwa
eneędziś sprzedalem i ustawiam sie na k na poziomie 5 zł
~aaa
od infa do dzis zjechała o ponad 70 gr.
~aaa
he, he z tego wniosek ze w przyszłym roku indywidualni do enea,tauronu oraz do innych spolek bedą doplacac bo w tym roku dywidenda = 0
~aaa
he, he z tego wniosek ze w przyszłym roku indywidualni do enea,tauronu oraz do innych spolek bedą doplacac bo w tym roku dywidenda = 0
~orfeusz11
Płacenie rocznych dywidend to oznaka zdrowego i silnego biznesu. Jeżeli spółka jest w stanie wypłacać swoim właścicielom żywą gotówkę, rok w rok, to biznes musi być niesamowitą maszyną zarabiającą tą gotówkę. Istnieją biznesy, które są w stanie zwiększać kwoty dywidend z roku na rok. To dopiero musi być Płacenie rocznych dywidend to oznaka zdrowego i silnego biznesu. Jeżeli spółka jest w stanie wypłacać swoim właścicielom żywą gotówkę, rok w rok, to biznes musi być niesamowitą maszyną zarabiającą tą gotówkę. Istnieją biznesy, które są w stanie zwiększać kwoty dywidend z roku na rok. To dopiero musi być biznes. Ceny akcji mogą rosnąć i spadać. Gdy zainwestujesz w te specjalne spółki dywidendowe to dochody z tej inwestycji idą tylko w jednym kierunku – w górę. Obojętne jest jakim kryzysem aktualnie straszą Cię media finansowe, Ty otrzymujesz stałe i rosnące dochody. Listę spółek możesz znaleźć na stronie Inedukacjo – strategia o nazwie Inwestor Skazany na Sukces. Sam poczytaj co oni tam piszą na ten temat. A co najlepsze możesz stać się właścicielem tych genialnych biznesów przez jedno kliknięcie myszką...
~Karol
Spółki będą wypłacać dywidendy w naturze, w postaci węglą. Z odbiorem własnym.
~fixinc
"Spółki będą wypłacać dywidendy" ale tylko wtedy, gdy już się przegoni pozostałych inwestorów i gdy dywidenda będzie wypłacana samemu sobie, czyli z kieszeni do kieszeni. A dodatkowo niewielka, bo spółki SP to potencjalna krowa do dojenia na przełomowe pomysły rządu.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki