ZUS: Pismo do nas prześlij przez internet

Zachęcam wszystkich zainteresowanych, aby składali wnioski o zwolnienie ze składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes ZUS Gertruda Uścińska.

(fot. Mariola Anna S / Shutterstock)

"Rzeczpospolita" zapytała prezes ZUS, jaką drogą najlepiej złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj.

"Zachęcam wszystkich zainteresowanych, aby składali wnioski w tej sprawie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Uruchomiliśmy nowoczesne rozwiązania informatyczne, dzięki czemu decyzje zapadają błyskawicznie, na bieżąco. Większość spośród prawie 2 mln mikrofirm i samozatrudnionych uprawnionych do zwolnienia posiada już swój profil na PUE. Zachęcam tych, którzy jeszcze go nie mają, by go założyli" - powiedziała Uścińska w opublikowanej w piątek rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Jak dodał, jeśli firma korzysta z usług biura rachunkowego, to złożenie wniosku możliwe jest również za jego pośrednictwem. "Przyjmujemy też wnioski wysłane do nas pocztą, a także umieszczone w skrzynkach na dokumenty znajdujących się w specjalnie zabezpieczonych strefach w naszych placówkach. Wnioski o zwolnienie ze składek można składać do 30 czerwca bieżącego roku" - wyjaśniła.

Prezes ZUS dopytywana była o to, czy może wystąpić o zwolnienie ze składek za kwiecień i maj samozatrudniony, który opłaca składki sam za siebie i nie spełnia warunku przychodów poniżej 15 681 zł w marcu, ale w kwietniu, po spadku obrotów już tak.

"Tak, a na tej samej zasadzie, jeśli spadek przychodu nastąpi dopiero w maju, to firma skorzysta ze zwolnienia za maj" - wyjaśniła. 

(Bankier.pl)

aop/ tgo/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.