REKLAMA

Można zaoszczędzić 4,3 tys. zł w ZUS, ale tylko na wniosek

2020-04-03 07:04
publikacja
2020-04-03 07:04

Ok. 2 mln mikrofirm zyskało prawo do ulgi, niezależnie od tego, czy ucierpiały w czasie epidemii - pisze "Rzeczpospolita". W przypadku samozatrudnionych ulga w składkach za 3 miesiące to ok. 4294,44 zł. ZUS zachęca do składania wniosków o zwolnienie ze składek przez Platformę Usług Elektronicznych.

/ fot. ASkwarczynski / Shutterstock

"Ulga w składkach do ZUS za miesiące od marca do maja jest praktycznie bezwarunkowa i dotyczy największej grupy ubezpieczonych. Łącznie prawo do zwolnienia ze składek ma bowiem około 1,8 mln najmniejszych przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności, zatrudniających około 2,4 mln pracowników. Co ważne, w wyniku zwolnienia nikt nie traci prawa do ubezpieczenia i należnych z tego tytułu świadczeń" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dziennik podkreśla, że przez to zwolnienie ze składek jest też najbardziej kosztownym narzędziem, na jakie może liczyć biznes dotknięty kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa.

"Co ważne, prawo do zwolnienia ze składek mają wszyscy przedsiębiorcy spełniający warunki formalne, np. prowadzenie działalności przed 1 lutego 2020 r. Nie ma przy tym znaczenia, czy ucierpieli w czasie obecnego kryzysu, bo do zwolnienia ze składek nie trzeba udowadniać spadku obrotów. Trzeba jednak w tej sprawie złożyć wniosek w ZUS. Można na tym tylko zyskać. W przypadku samozatrudnionych kwota ulgi w składkach za trzy miesiące wyniesie nawet 4294,44 zł. Dla mikroprzedsiębiorców zatrudniających inne osoby ulga będzie wyższa, bo obejmie także składki należne od wynagrodzeń pracowników czy zleceniobiorców" - czytamy.

Jak informuje "Rz", warunkiem wypłaty świadczenia osobom prowadzącym działalność gospodarczą, opłacającym składki wyłącznie za siebie, jest prowadzenie działalności przed 1 lutego 2020 r. i przychody niższe niż 15 681 zł. "Ale uwaga. Limit dotyczy przychodów w pierwszym miesiącu, za który przedsiębiorca stara się o zwolnienie. Jeśli mikroprzedsiębiorca ubiega się o zwolnienie ze składek za marzec–maj, znaczenie mają jego marcowe przychody. W lutym mogły być wyższe. Limit przychodów będzie można przekroczyć także w kwietniu. Jeśli marcowe przychody były za wysokie, nie ma przeszkód, aby taki przedsiębiorca skorzystał z ulgi od kwietnia, gdy jego przychody zmieszczą się w limicie. Zyska wtedy tylko dwa miesiące zwolnienia" - napisano.

ZUS zachęca wszystkich zainteresowanych do składania wniosków o zwolnienie ze składek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. W systemie pojawił się już nowy, bardzo prosty dwustronicowy wniosek RDZ. Wymaga to złożenia podpisu w formie cyfrowej, posiadacze kont bankowych z dostępem online nie powinni mieć z tym żadnego problemu. 

/ Bankier.pl

aop/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (16)

dodaj komentarz
marecki6
Wniosek udało się złożyć ale pytanie jak długo będzie rozpatrywany i co zrobić z płatnością za marzec w przypadku długiego czasu oczekiwania na decyzję?
1as
Złożyłem już wniosek o ulgę w ZUS (z pracownikami) i pożyczkę 5 tys.
Ktoś już wie, jak się ubiegać o dopłatę do pensji pracowników?
damiandamian
Ta jasne, piszecie takie artykuły i wszyscy myślą że teraz żadna firma nie musi płacić zusu a prawda jest taka że z 95% firm przekracza przychód tych 15tys.
wwojtekw
Spróbujcie sobie wypełnić ten wniosek. Wszystko fajnie, ale przy próbie przesłania jest komunikat, że trzeba dodać załącznik. Nie wiadomo jaki, nie wiadomo skąd go pobrać (na platformie ZUS nie ma info, poza tym po co załącznik skoro mamy formularz elektroniczny???). Tak te opłacane z naszych podatków instytucje nam Spróbujcie sobie wypełnić ten wniosek. Wszystko fajnie, ale przy próbie przesłania jest komunikat, że trzeba dodać załącznik. Nie wiadomo jaki, nie wiadomo skąd go pobrać (na platformie ZUS nie ma info, poza tym po co załącznik skoro mamy formularz elektroniczny???). Tak te opłacane z naszych podatków instytucje nam "pomagają"

Dla osób, które też miały z tym problem załącznik dostępny tutaj:
https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/zwolnienie-z-obowiazku-oplacenia-naleznosci-z-tytulu-skladek-za-marzec-maj-2020-r_/2551396
Trzeba go wydrukować, wypełnić, zeskanować i dołączyć (fuck logic). Pozdrawiam tę osobę, która w każdym komentarzu pisze by zlikwidować ZUS ;)
palestrina
wniosek który wypełniłeś eksportuj do pdf,a potem załącz go - o to chodzi, proste choc nie jest to wyjasnione.
kryzysio
Wszystko jest w objaśnieniach do których przechodzisz ze strony głównej. Link do wniosku jest również w objaśnieniach. Prosty excel z polami do wpisania kodu pkd i paru krzyżyków. Robisz z tego pdf i załączasz. Żadna filozofia.
wwojtekw odpowiada kryzysio
krzysio - ja wiem, że to jest do ogrania i nie jest to Bóg wie co, ale:
1) Na platformie ZUS tej informacji nie było, musiałem szukać osobno na stronie ZUS, a błąd zwracany przez platformę nie specyfikował o jaki załącznik chodzi.
2) PO CO ZABAWA Z DODATKOWYM ZAŁĄCZNIKIEM WYPEŁNIANYM POZA PLATFORMĄ SKORO MAMY
krzysio - ja wiem, że to jest do ogrania i nie jest to Bóg wie co, ale:
1) Na platformie ZUS tej informacji nie było, musiałem szukać osobno na stronie ZUS, a błąd zwracany przez platformę nie specyfikował o jaki załącznik chodzi.
2) PO CO ZABAWA Z DODATKOWYM ZAŁĄCZNIKIEM WYPEŁNIANYM POZA PLATFORMĄ SKORO MAMY FORMULARZ ELEKTRONICZNY?
Zdaję sobie sprawę że da się to zrobić. Napiszcie mi proszę po co to komplikować jeszcze bardziej?
wwojtekw odpowiada palestrina
Z całym szacunkiem: serio? Ten sam wniosek, który wypełniłem mam wyeksportować do PDF i załączyć? Co to da? Nie chodzi czasem o dodatkowy załącznik i którym pisałem?
pomorzaninm
w ZUSowkim komputerze zwolnic wszystkie male firmy do 9 osob i juz ... nie pobierac skladek nie upominac ... bez wnioskow ...
Teraz widac jakie mamy sprawne państwo...coś trzeba zrobic szybkjo dla obywatela lub jego firmy to ... wielkie halo
sztos1
nie szarżuj .... za proste i jakby co to za jakiś czas nie byłoby sie do czego przyje..ć

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - wsparcie dla przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki