REKLAMA

Tarcza antyinflacyjna. Koszt dodatków osłonowych wyniesie 4,1 mld zł

2021-12-07 07:48
publikacja
2021-12-07 07:48
Tarcza antyinflacyjna. Koszt dodatków osłonowych wyniesie 4,1 mld zł
Tarcza antyinflacyjna. Koszt dodatków osłonowych wyniesie 4,1 mld zł
fot. Virrage Images / / Shutterstock

Koszt dodatków osłonowych proponowanych przez rząd w '22 wyniesie 4,1 mld zł - podano w projekcie ustawy, który jest na stronach Sejmu.

"Proponowany limit wydatków z budżetu państwa na dodatki osłonowe w 2022 r. wynosi 4,1 mld zł. Środki przeznaczone na wypłatę dodatków osłonowych pochodzić będą z budżetu państwa oraz ze sprzedaży (w drodze aukcji) uprawnień do emisji" - napisano.

Projekt ustawy przewiduje zróżnicowanie stawki rocznego dodatku osłonowego i dokonuje podziału na 4 grupy gospodarstw domowych. W związku z powyższym w projekcie proponuje się następujące stawki dodatku osłonowego:

  • dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną – 400 zł;
  • dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób – 600 zł;
  • dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób – 850 zł;
  • dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób – 1150 zł.

W projekcie napisano, że dodatek osłonowy przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, którego dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Premier przedstawił tarczę antyinflacyjną. Tak rząd walczy z wysokimi cenami energii, paliw i żywności

„Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną” – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
antek10
Miszcze ekonomii. Czekam na wywód pana Patkowskiego jak dodrukiem pieniądza zmniejszyć inflację.
godojoshi
Czyli mamy inflację 8% i pakujemy 4,1mld zł dodatkowo w rynek. Hmmm...jak to się skończy, kto zgadnie?
wwojtekw
Super. Znów podzielą Polaków, tym razem na podstawie zarobków, mniej więcej po połowie. To się nazywa sprawiedliwość (bogaci nie tracą na inflacji - bogaci, ludzie co zarabiają minimalną są według tego podziału "bogaci").
godojoshi
Nie martw się. Bogaci pójdą po "podwyżkę" po prostu, na którą zrzuci się cała reszta. Szkoda, że prawdziwie zyskującym jest wtedy nadal państwowy budżet. Ja przykładowo jeszcze czekam, ale koszty moich usług dla klienta powinny wzrosnąć o inflację ~8% + 5% nowy ład, czyli 13%. Taka powinna być inflacja Nie martw się. Bogaci pójdą po "podwyżkę" po prostu, na którą zrzuci się cała reszta. Szkoda, że prawdziwie zyskującym jest wtedy nadal państwowy budżet. Ja przykładowo jeszcze czekam, ale koszty moich usług dla klienta powinny wzrosnąć o inflację ~8% + 5% nowy ład, czyli 13%. Taka powinna być inflacja na moich usługach. Kto za nie zapłaci? Ten kto kupuje ubezpieczenie, czyli wszyscy. A zapłacą, bo mam to szczęście, że praca dla mnie póki co ustawia się w kolejce. Tak się kończy populizm.
wwojtekw odpowiada godojoshi
No fajnie, sam zacząłem jakiś czas temu rozmowy tego typu, ale znów promuje to nic-nie-robienie, bo część ludzi dostanie kasę ze wspólnego worka (z budżetu, zabraną od wszystkich) tylko dlatego, że łapią się na próg, a część musi coś zrobić w tym kierunku by "wyrównać" sobie te różnice. Efekt tylko No fajnie, sam zacząłem jakiś czas temu rozmowy tego typu, ale znów promuje to nic-nie-robienie, bo część ludzi dostanie kasę ze wspólnego worka (z budżetu, zabraną od wszystkich) tylko dlatego, że łapią się na próg, a część musi coś zrobić w tym kierunku by "wyrównać" sobie te różnice. Efekt tylko na pierwszy rzut oka ten sam. O posłach, urzędnikach, radnych, którzy podnieśli sobie pensje o kilkadziesiąt procent nie wspominając.

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki