REKLAMA

Tanie latanie z niemowlakiem to mit. Bilet bywa droższy niż dla dorosłego

Małgorzata Majer2023-06-21 06:00redaktor i social media manager w Bankier.pl
publikacja
2023-06-21 06:00

Tanie linie lotnicze już nie są takie tanie – pobierają opłaty prawie za wszystko: opłata za dziecko do 2 roku życia, dodatkowy bagaż, wybór miejsca. Darmowe loty z niemowlakiem to mit - opłata potrafi przewyższać cenę biletu dla dorosłego.

Tanie latanie z niemowlakiem to mit. Bilet bywa droższy niż dla dorosłego
Tanie latanie z niemowlakiem to mit. Bilet bywa droższy niż dla dorosłego
fot. JON NAZCA / /  Reuters / Forum

Wielu z nas, wybierając kierunek wakacji, sugeruje się dostępnością lotów w korzystnych cenach na stronach tanich linii lotniczych. Ale czy na pewno tanich? Niestety czasy, kiedy można było kupić lot za symboliczne 50 czy 100 zł, minęły i nawet jeśli sam bilet uda nam się nabyć w przystępnej cenie, to mogą nas zaskoczyć opłaty dodatkowe związane z wykupieniem dodatkowego bagażu czy miejsca obok naszej rodziny.

Zaskoczeniem będzie też koszt podróży najmłodszych pasażerów. Przyjęło się mówić, że loty z niemowlakiem do 2 roku życia są tanie lub darmowe. Nic bardziej mylnego. Popularni przewoźnicy, zwłaszcza ci uznawani za tanich, pobierają za dzieci w takim wieku stałą opłatę. W zależności od kierunku podróży bywa, że jest ona wyższa niż cena biletu dla dorosłego pasażera.

Na trasach takich jak Wrocław-Londyn czy Wrocław-Bolonia w Ryanairze z powodzeniem znajdziemy bilety w cenach nie przekraczających 100 zł. Opłata za niemowlaka jest natomiast stała, niezależnie od kierunku podróży i wynosi 120 zł za lot w jedną stronę. 

Poniżej przeanalizowaliśmy najczęstsze koszty związane z rodzinnym podróżowaniem.

Koszty podróży z dziećmi w poszczególnych liniach lotniczych

Linia lotnicza

Opłata za niemowlę do 2 r.ż.

Opłaty za akcesoria dziecięce i bagaże

Opłata za dziecko powyżej 2 r. ż.

Miejsce obok dziecka powyżej 2 r. ż.

Ryanair

Opłata stała w wysokości 120 zł w jedną stronę

Możliwość bezpłatnego zabrania na pokład samolotu 2 sprzętów dla dziecka (1 wózek plus 1 inny sprzęt t.j.: łóżeczko turystyczne lub fotelik dla dziecka).

Możliwość zabrania na pokład mleka/wody dla dziecka w takiej ilości jaka jest potrzebna.

Niemowlętom przysługuje oddzielny limit bagażu do 5kg (wymiary 45 x 35 x 20).

Jak za osobę dorosłą

W przypadku rezerwacji rodzinnych miejsca są przyznawane dzieciom (w wieku od 2 do 11 lat) obok rodzica bez dodatkowych opłat. Bezpłatne miejsca rezerwowane otrzyma maksymalnie czworo dzieci na jedną osobę dorosłą.

Wizz Air

Opłata stała w wysokości 144 zł w jedną stronę

Wózki dziecięce i spacerowe dla dziecka przewożone są bez dodatkowych opłat.

Osoba dorosła podróżująca z niemowlęciem może dodatkowo na pokład wnieść małą dodatkową torbę dla dziecka.

Jak za osobę dorosłą

Dzieci poniżej 14 r. ż. muszą siedzieć obok podróżującej z nimi osoby dorosłej – jest to uwzględniane podczas losowego przydzielania miejsc.

Buzz

Opłata stała w wysokości 25 euro w jedną stronę

Nieodpłatnie można przewieźć jeden całkowicie składany wózek dziecięcy, system podróżny/chustę do noszenia oraz jeden z przedmiotów: fotelik samochodowy, podstawkę podwyższającą lub łóżeczko turystyczne.

Osoba podróżująca z niemowlęciem może dodatkowo zabrać na pokład samolotu torbę do 5kg (oprócz własnego bagażu podręcznego).

Jak za osobę dorosłą

Osoby dorosłe podróżujące z dziećmi do 12 r.ż. muszą dokonać rezerwacji miejsc. Bezpłatne miejsce rezerwowane otrzyma maksymalnie czworo dzieci na jedną osobę dorosłą.

LOT

Obowiązuje zniżka dla niemowląt: 90% od podstawy taryfy w przypadku lotów międzynarodowych i 100% od podstawy taryfy przy lotach krajowych.

Podróżując z dzieckiem można nieodpłatnie zabrać nosidełko, wózek lub fotelik samochodowy.

Dla niemowlęcia przysługują dodatkowo:

Bagaż podręczny do 8 kg (55 cm x 40 cm x 23 cm).

Przedmiot osobisty o wadze max 2 kg (40 cm x 35 cm x 12 cm).

Dodatkowa torba z najpotrzebniejszymi przyborami np. jedzeniem.

Dzieciom w wieku od 2 do 12 lat przysługuje zniżka w wysokości 25% od wartości taryfy normalnej w przypadku lotów międzynarodowych, a 40% na rejsach krajowych. 

Dzieci poniżej 12 r. ż. muszą podróżować z opiekunem – jest to uwzględniane podczas przydzielania miejsc.

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie stron internetowych linii lotniczych

Podróż z Ryanairem

Decydując się na rodzinną podróż jednymi z najbardziej popularnych w Polsce liniami lotniczymi Ryanair, musimy liczyć się z tym, że poniesiemy opłatę za każdego z członków naszej rodziny. Nawet za niemowlę, które jeszcze niedawno do ukończenia 2 roku życia podróżowało bezpłatnie, teraz musimy zapłacić stałą opłatę w wysokości 120 zł za lot w każdą stronę. Jest ona pobierana nawet mimo tego, że dziecko nie zajmuje oddzielnego miejsca w samolocie, a podróżuje na kolanach swojego opiekuna. W ramach tej opłaty możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu 2 sprzęty dla dziecka: wózek oraz łóżeczko turystyczne lub fotelik samochodowy.

Dodatkowo przewoźnik umożliwia wniesienie dodatkowego bagażu o wadze do 5 kg, w którym mogą znaleźć się akcesoria dla dziecka, w tym również płyny, takie jak mleko czy woda. Dziecko, które ukończyło już dwa lata, obowiązują natomiast ceny biletów takie jak za osobę dorosłą.

Bilet dla niemowlęcia w Wizz Airze - cena

Podobnie jak Ryanair również Wizzair nalicza stałą opłatę za podróż niemowlęcia w wysokości 144 zł w jedną stronę. W tym przypadku dotyczy ona również lotu na miejscu zajmowanym przez rodzica.

Osoba dorosła podróżująca z dzieckiem może wnieść na pokład samolotu, oprócz własnego bagażu poręcznego, dodatkową torbę dla dziecka oraz wózek. Dzieci powyżej 2 roku życia podróżują, płacąc za bilet taką cenę jak dorosły.

Buzz oferuje stałą stawkę za lot niemowlęcia

Wpisując w wyszukiwarkę hasło „tanie loty”, bardzo często wyświetlają się również propozycje przewoźnika Buzz. Jednak tutaj również musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli ponieść opłatę za podróż naszego dziecka, które nie ukończyło dwó latch.

Buzz posiada stałą stawkę za lot niemowlęcia w wysokości 25 euro w każdą stronę. Podobnie jak poprzednicy również ten przewoźnik daje rodzicowi możliwość zabrania ze sobą dodatkowego bagażu (torba do 5 kg) oraz sprzętów dla dziecka i są to w tym przypadku: jeden całkowicie składany wózek oraz jeden dodatkowy przedmiot, jak np. fotelik samochodowy czy też łóżeczko turystyczne.

Dzieci powyżej tego wieku mogą podróżować, kupując wcześniej bilet w standardowej cenie, czyli takiej jak dla osoby dorosłej.

LOT ze zniżkami dla podróżujących niemowląt

LOT jako jedyna z analizowanych przez nas linii lotniczych wychodzi naprzeciw małym pasażerom (i portfelom rodziców), oferując darmowe loty krajowe dla niemowląt do 2 roku życia oraz zniżki w wysokości 90% na loty międzynarodowe. Również dzieci powyżej tego wieku mogą liczyć na rabaty w wysokości 25% na loty międzynarodowe i 40% na loty krajowe.

Podróżując z dzieckiem tymi liniami lotniczymi, możemy nieodpłatnie zabrać ze sobą nosidełko, wózek lub fotelik samochodowy. Dla niemowlęcia przysługują dodatkowo bagaż podręczny do 8 kg, przedmiot osobisty o wadze maksymalnie 2 kg (np. mały plecak) oraz dodatkowa torba z najpotrzebniejszymi przyborami rzeczami.

A może warto postawić na lot czarterowy?

Szansą na tańsze podróżowanie wydają się być loty czarterowe, czyli przeloty organizowane zazwyczaj przez biura podróży, które nie wyprzedały pełnej puli wycieczek i chcąc zapełnić wszystkie miejsca w samolocie, wyprzedają bilety lotnicze. Cena takiego biletu zależy w dużej mierze od kierunku, w który się udajemy – najwięcej zapłacimy za kierunki egzotyczne.

Decydując się na opcję zakupu lotu czarterowego, możemy liczyć jednak na oszczędności. Sprawdziliśmy oferty kilku najpopularniejszych biur podróży i okazuje się, że np. Rainbow oferuje darmowe loty czarterowe dla niemowląt do 2 roku życia. Powyżej tego wieku obowiązuje już pełna opłata za bilet.

Itaka oferuje natomiast stałą opłatę za lot czarterowy dla dzieci do 2 r. ż. w wysokości 200 zł za lot w dwie strony, natomiast za starsze maluchy zapłacimy już, podobnie jak w przypadku biura Rainbow, jak za osobę dorosłą.

Biuro podróży TUI w lotach czarterowych oferuje dla niemowląt najwyższą stawkę, czyli bilet w stałej cenie w wysokości 599 zł w obie strony, natomiast dzieci powyżej 2 r. ż. zapłacą cenę biletu taką jak ich rodzice.

Ceny lotów czarterowych mają to do siebie, że im bliżej terminu wylotu, tym cena bywa niższa. Niektórzy ryzykanci kupują bilety nawet w dzień wylotu. Pytanie, czy rodzice podróżujący z dziećmi, chcą wziąć na siebie takie ryzyko? Decyzja należy do nich.

Źródło:
Małgorzata Majer
Małgorzata Majer
redaktor i social media manager w Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl, prowadzi oficjalne konto Bankier.pl na Instagramie. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Kilka lat spędziła w finansach, pracując dla największych instytucji leasingowych. Od zawsze interesowała się social mediami, aktywnie w nich działając, zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Po pracy lubi relaks z dobrą książką. 

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (4)

dodaj komentarz
aniamamczarz
właśnie dlatego my na wakacje po polsce w tym roku. Mały rośnie jak na drożdzach dlatego ostatnio nowy fotelik z caretero kupilismy i wybieramy sie na mazury ;)
monuz
Jak sobie przypomnę dojazd na lotnisko, taszczenie walizek, odprawę, kilka godzin w foteliku samolotu, dodarcie do hotelu tylko po to by dotrzeć do plażyczki, na której nie ma nic sensownego do roboty, to cieszę się, że nigdzie nie lecę :)
cwiara
Jeśli ktoś lata pseudo-liniami typu Wizzair albo Ryanair to niech płaci. Jak tam "opłata systemowa" za kupno biletu w Wizzair? Dalej płacicie +200zł?

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki