REKLAMA

TBS zmieni się w SIM. Pakiet mieszkaniowy wraca do komisji

2020-10-27 16:55, akt.2020-10-28 10:52
publikacja
2020-10-27 16:55
aktualizacja
2020-10-28 10:52
fot. Athena / Pexels

Sejmowe komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego przyjęły w środę poprawki do tzw. pakietu mieszkaniowego. Jedna z najważniejszych przewiduje zwiększenie metrażu lokali dla osób niepełnosprawnych.

Podczas drugiego czytania posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosili kilka poprawek. W środę komisje większość odrzuciły, w tym wydłużenie okresu rozliczeniowego.

Przyjęto natomiast poprawki dotyczące wykreślenie z projektu ustawy nowej nazwy: Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM), która ma zastąpić obecnie istniejącą TBS (Towarzystwo Budownictwa Społecznego - PAP). Jak argumentowała wnioskodawczyni poseł Małgorzata Chmiel (KO), "nowa nazwa wprowadzi jedynie chaos i spowoduje, że jedne TBS-y będą mogły korzystać z ustawy, a inne nie".

Przyjęto też poprawkę Lewicy dotyczącą zwiększenia metrażu lokali dla osób z niepełnosprawnością z 15 do 25 mkw.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, tzw. społeczna część pakietu mieszkaniowego, został opracowany w ówczesnym Ministerstwie Rozwoju.

Proponowane rozwiązania m.in. umożliwią uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność, a samorządy mają dostać więcej pieniędzy na budowę mieszkań dla osób o mniej zasobnych portfelach.

Dla podmiotów budownictwa społecznego - obecnych TBS - wprowadza się nową nazwę - Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM).

Pakiet przewiduje, że gminy, które będą partycypować w budowach mieszkań o niskim czynszu poprzez SIM będą mogły dostać wyższe dofinansowanie z BGK - nie 20, ale do 35 proc. kosztów inwestycji.

Projekt postuluje utworzenie rządowego funduszu rozwoju mieszkalnictwa, zasilonego 1,5 mld zł z działającego już funduszu przeciwdziałania COVID-19.

W przypadku wyższej partycypacji lokatora w kosztach budowy lokalu przez SIM, będzie możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności.

Projekt przewiduje też np. elastyczne zasady czynszów w przypadku inwestowania przez TBS w OZE, termomodernizację, itd., dopłaty do czynszów, np. dla osób bez zdolności czynszowej, wsparcie remontów i wzrost nakładów na nie, ujednolicenie kosztów kwalifikowanych.

Daje też możliwość zakładania spółek celowych z udziałem samorządów oraz Krajowego Zasobu Mieszkaniowego, które na gruntach wniesionych przez KZM będą budowały mieszkania dofinansowane ze środków publicznych.

lgs/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Najem i wynajem mieszkania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki