Szybkie przelewy w nowej odsłonie. Będzie taniej?

analityk Bankier.pl

Coraz więcej banków daje swoim klientom możliwość szybkiego przesyłania pieniędzy do innych instytucji. Systemy natychmiastowych przelewów oferują Krajowa Izba Rozliczeniowa, pod nazwą Express ELIXIR oraz Blue Media jako BlueCash. Z nowego wcielenia błyskawicznych transferów BlueCash mogą od niedawna skorzystać klienci MultiBanku, mBanku, Alior Sync oraz Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku.

Przelewy bankowe»Przelewy bankowe: 4 sekundy zamiast kilku godzin
Do tej pory rozwiązanie Blue Media opierało się na wykorzystaniu rachunków pośredniczących. Działający od 2008 roku system wymagał, aby wysyłane przelewy trafiały najpierw na konto spółki w banku nadawcy. Następnie firma Blue Media dokonywała wypłaty na konto odbiorcy ze swojego rachunku w jednym z 20 obsługiwanych banków docelowych.

Ponieważ w obu częściach transakcji pieniądze były przekazywane w ramach kont w tym samym banku (przelewy wewnętrzne), to środki mogły dotrzeć do adresata najpóźniej w kilkanaście minut (w godzinach, w których bank księguje przelewy). Wadą takiego rozwiązania był m.in. fakt, że w historii transakcji odbiorca widział jako nadawcę przelewu firmę Blue Media. Informację o tym, kto i za co wysyła pieniądze nadawca musiał wpisywać w tytule przekazu.

Nowa odsłona Blue Cash to system, w którym nie ma już kont pośredniczących. Firma, zgodnie z otrzymanym od NBP pozwoleniem, pełni rolę izby rozliczeniowej, a pieniądze krążą bezpośrednio pomiędzy rachunkami bankowymi. Odbiorca przelewu natychmiastowego w opisie transakcji widzi dane nadawcy oraz numer jego konta. Środki trafiają do adresata w ciągu kilku sekund. Na razie ulepszony BlueCash dostępny jest w czterech bankach, ale firma szacuje, że w tym roku do systemu dołączy 10 instytucji.

Źródło: Bankier.pl

Konkurencyjne rozwiązanie Krajowej Izby Rozliczeniowej dostępne jest obecnie w sześciu bankach. Zgodnie z zapowiedziami KIR, do końca 2013 roku z dostępu do Express ELIXIR będzie mogło korzystać 75% klientów w Polsce.

Start nowej wersji BlueCash oznacza, że banki mogą wybierać pomiędzy dwoma technicznie zaawansowanymi systemami rozliczeń natychmiastowych. Fakt ten wyróżnia polski system bankowy na świecie. Rozwiązania pozwalające na błyskawiczne transferowanie pieniędzy pomiędzy rachunkami bankowymi są wciąż rzadkością. Zaostrzenie się konkurencji na rynku usług płatniczych może spowodować, że szybkie przelewy wkrótce stanieją. Dziś ich koszt, sięgający kilku złotych za operację, powoduje, że używane są przede wszystkim w sytuacjach awaryjnych (np. do spłaty zobowiązań kredytowych w ostatniej chwili).

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl
m.kisiel@bankier.pl

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Leon

Nie wiem czy się jest z czego cieszyć , że są dwa systemy a nie jeden bo co zrobi Klient jak 50% banków będzie w Blumedia a 50% w Kirze ? Jak to bedzie 25% do 75% to też będzie niezły bałagan i wiele operacji natychmiastowych nie będzie mogło być dokonanych.

! Odpowiedz
1 1 ~ALIORSYNC

https://szkolamistrzow.sync.pl/inv/LU5xS1l9lZ Tutaj jest ciekawa oferta. Przy założeniu darmowego konta odbieramy 50zł i mamy co miesiąc 10 natychmiastowych przelewów za darmo

! Odpowiedz
1 1 ~psiak

niestety nie zawsze blue media dziala dobrze a jeszcze wiekszym problemem jest brak porzadnego wsparcia w bankach. Jak cos pojdzie nie tak, np. przelew nie dojdzie do celu a konto zrodlowe zostanie obciazone i jest piatek to nie masz co dzwonic do banku (w moim przypadku Alior Sync), tam sie wykrecac beda, ze to nich sprawa, ze to blue media.

Jak zwykle support do niczego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 sprawny_inwestor

Kupuj GBP/AUD więcej na www.forexzysk.blog.pl

!
Polecane
Najnowsze
Popularne