Przelewy bankowe: 4 sekundy zamiast kilku godzin

analityk Bankier.pl

Standardowe przelewy między bankami księgowane są z reguły po kilku godzinach, czasami nawet dopiero następnego dnia. W Polsce dostępna jest już jednak usługa, która pozwala przekazywać pieniądze w trybie natychmiastowym. Środki na koncie odbiorcy pojawiają się nawet w ciągu 4 sekund.

ekspresowe przelewy
Image licensed by Ingram Image

Rozliczenia przelewów międzybankowych opierają się na systemie Elixir wprowadzonym w 1994 roku przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Bank przekazuje informacje o zleconym przelewie do KIR, a ta po zaksięgowaniu podaje ją dalej. Takie księgowanie odbywa się tylko kilka razy dziennie, podczas tzw. sesji. W efekcie standardowe przelanie pieniędzy z banku do banku trwa minimum kilka godzin. Jeśli zlecimy przelew w godzinach popołudniowych, zostanie zaksięgowany dopiero następnego dnia. W efekcie musimy odpowiednio wcześniej planować przekazywanie środków z tytułu płatności rachunków czy rat kredytów.


Szybsze przelewy na razie w czterech bankach


Niedawno na naszym rynku pojawiła się nowsza wersja tej usługi – Express Elixir. Dzięki niej pieniądze przekazywane są na rachunek odbiorcy w kilka sekund. Testy pokazały, że realny czas realizacji przelewu to 4 sekundy. Usługa jest dostępna przez okrągły rok, 24 godziny na dobę. W ten sposób klient może awaryjnie opłacić rachunek, ratę kredytu czy nawet przelać sobie pieniądze na inne konto, by skorzystać z bankomatu. To także dobry sposób na przyspieszenie zakupów w sklepach internetowych.


Z systemu Elixir Express korzystają w Polsce już cztery banki: BRE Bank, Bank Millennium, Meritum Bank i od kilku dni ING Bank Śląski. Wkrótce do grona użytkowników systemu dołączą klienci kolejnych banków. Jak podaje KIR, dotychczas umowy wdrożeniowe podpisało łącznie 11 banków, w tym 9 z 15 największych w Polsce. Na razie jest to nowinka, ale już za kilka, kilkanaście miesięcy będzie to rynkowy standard. Podobny system nie jest jeszcze standardem w Europie. Do tej pory bliźniacze rozwiązanie uruchomiono jedynie w Wielkiej Brytanii.


Szybko, prosto, ale nie za darmo i nie zawsze


Korzystanie z usługi jest proste. Wystarczy podczas zlecania przelewu zaznaczyć odpowiednią opcję w systemie. Za luksus trzeba jednak zapłacić. Zlecenie natychmiastowego przelewu kosztuje 5 zł. Klienci biznesowi płacą 10 zł. Jest jeszcze jedno istotne ograniczenie – przelewy natychmiastowe można zlecać tylko między bankami uczestniczącymi w systemie Express Elixir (obecnie 4 instytucje). Usługa nie obejmuje ponadto przelewów na rachunki Urzędów Skarbowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.gdzie kupić OC » Weź udział w internetowym badaniu Bankier.pl o OC
i wygraj nagrody

Na marginesie warto wspomnieć, że przelewy w ramach systemu Express Elixir nie są jedyną formą szybkiego przelewania pieniędzy między bankami. Już w ubiegłym roku niektóre banki do spółki z firmą Blue Media uruchomiły alternatywny sposób szybkiego przelewania pieniędzy. W tym przypadku przelew realizowany był jednak z udziałem trzeciego podmiotu – spółki Blue Media. Pieniądze najpierw trafiały na konto firmy, a firma przekazywała je dalej.


Wprowadzenie takiego rozwiązania zmusiło KIR do szybszego opracowania międzybankowego systemu płatności. Można przypuszczać, że w momencie, gdy Express Elixir stanie się standardem we wszystkich bankach, usługa Blue Media straci na popularności. Chyba że firma zdecyduje się obniżyć koszty przelewów. W każdym razie na dalszym rozwoju szybkich płatności skorzystają przede wszystkim klienci.

Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

w.boczon@bankier.pl

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~killer2424

bz wbk udostępni na dniach elixir w wersji express - tutaj mamy 3 pln za przelew ;)

! Odpowiedz
1 1 ~kuczek

To nieprawda, że tylko cztery banki - Alior Sync ma darmowe przelewy natychmiastowe

! Odpowiedz
1 0 ~xyz

Przelewy natychimastowe w Alior Sync to nakładka na BLUECASH- natychimastowe sa tylko do tych banków które obsługuje ta firma i tylko w godzinach podanych na stronie https://bluecash.pl/info/obslugiwane_banki

! Odpowiedz
1 0 ~PFF

Witam,

Ja korzystam z przelewów tzw "Blue Media", płace 1zł za przelew do 1.000, pieniądze u odbiorcy na koncie sa w ciągu 2 sek. 90% banków przyjmuje takie przelewy, a alior bank ma je w swojej ofercie standardowej. Szybko wygodnie i tanie:)

Pozdrawiam

! Odpowiedz
1 0 ~wewewe

troche WTF...
- KIR nie pobiera dodatkowych kosztu z tytułu przystąpienia do Express (czyli koszt dla banku jest w sumei taki sam jak ze zwyklym eliksirem)
- nie można płacić podatków/zus więc trochę drętwo...
- natychmiastowe opłacanie rachunków możliwe jest z użyciem kart płatniczych zamiast przelewów (a także w przypadku niektórych serwisów pośredniczacych w zakupach pieniądze trafiają do obiorcy prawie od razu)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Kristof

A ktoś Ci każe z tego korzystać? kto by pomyślał,że jak ktoś oferuje coś SZYBSZEGO,to źle...to można w drugą stronę trzeba? po to człowiek ma mózg,żeby go używać. Skoro w tym przypadku Ci się nie opłaca,to nie korzystasz,jeżeli w innym przypadku 1 dzień zwłoki będzie większy niż 5 zł,to skorzystać-proste. ..Tylko marudzić...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Gosc

Gorzej jak spóźnisz się z opłatą raty w banku 1, 2 dni. A bank w tym czasie już zdarzy wysłać Ci list monitujący za 25zł, wtedy moze jakoś przebolejesz te 5zł na przelew

! Odpowiedz
1 0 ~autor

Bank nie wysyła monitów po 1-2 dniach, ale po co najmniej 10;P

! Odpowiedz
1 0 ~wertgf

Załóżmy że spóźniłem się ze spłatą 1dzień za coś - odsetki są mniejsze jak 1 zł a ja miałbym płacić 5 zł za przelew - bez komentarza - przelew między rachunkami mam darmowy i natychmiast mam przelew w tym samym banku a ja miałbym płacić 5 zł za przelew - bez komentarza

!
Polecane
Najnowsze
Popularne