Szwedzka gospodarka "na dopingu". PKB rośnie szybciej niż w Polsce

analityk Bankier.pl

Szwedzki produkt krajowy brutto wzrósł w czwartym kwartale o 4,5% rdr, czym zaskoczył większość analityków. Dane z gospodarki są bardzo istotne w kontekście działań banku centralnego.

Dynamika wzrostu PKB wyniosła 4,5% rdr i 1,3% kdk – podał dziś szwedzki urząd statystyczny SCB. Wynik ten znacznie przekroczył oczekiwania ekspertów, bowiem prognozy mówiły o 3,5% rdr i 0,7% kdk.

Konsumpcja prywatna i wydatki rządowe wzrosły o 0,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem. O 2,9% wzrósł eksport, zaś import o 2%. Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły również o 2%. Dodatkowo SCB poinformował, że zatrudnienie wzrosło o 0,7%, produkcja dóbr o 1,6%, a sektor usług o 1,2%.

Dynamika PKB w Szwecji w ujęciu rocznym (dane wyrównane sezonowo w w cenach stałych)
Dynamika PKB w Szwecji w ujęciu rocznym (dane wyrównane sezonowo w w cenach stałych) (SCB)

Podane dziś przez GUS finalne dane o wzroście gospodarczym w Polsce (wyrównany sezonowo wzrost o 3,7% w IV kwartale) pozwalają stwierdzić, że wzrost PKB w Szwecji był wyższy niż w naszym kraju. Porównania szwedzko-polskie mają również sens o tyle, że kraje te sąsiadują na liście największych gospodarek pod względem nominalnego PKB (Szwecja zajmuje 7. miejsce w UE, Polska 8.).

Można także zakładać, że odnotowany dziś wynik da Szwecji miejsce w czołówce europejskich liderów wzrostu – stosowny raport na ten temat Eurostat przedstawi 8 marca. Kraje najbardziej rozwinięte z pewnością nie nawiążą do szwedzkiego tempa wzrostu, jedynymi rywalami mogą być kraje takie jak Czechy, Irlandia czy Malta.

Na fali wiadomości o PKB umocniła się korona szwedzka. W okolicy publikacji wyników kurs, z 8,55 koron szwedzkich za dolara spadł do 8,51 SEK. Z kolei za euro płacimy 9,31 SEK wobec 9,35 przed decyzją.

Warto przypomnieć, że szwedzka gospodarka solidną niespodziankę sprawiła także w drugim i trzecim kwartale ubiegłego roku. Wzrost PKB w pierwszym z tych okresów wyniósł 1% kdk 3% rdr wobec oczekiwanych 0,4% kdk i 2,6% rdr, w drugim zaś 3,9% rdr i 0,8% kdk wobec oczekiwanych 3,4% rdr i 0,4% kdk.

Gospodarka na dopalaczu

Analizując wzrost gospodarczy w Szwecji należy pamiętać o polityce monetarnej, którą realizuje Riksbank. 11 lutego szwedzki bank centralny obniżył stopę procentową transakcji repo z -0,35% do -0,50%. Według aktualnych zapowiedzi Riksbanku, stopy powrócą powyżej zera dopiero w czwartym kwartale 2017 roku. Dodatkowo od lutego ubiegłego roku trwa też program skupowania obligacji rządowych, za które Riksbank płaci nowo wykreowanymi pieniędzmi. W pierwszej połowie tego roku na cel ten przeznaczonych zostanie 200 miliardów koron.

Mix zagrożeń dla Getin Noble Banku

Mix zagrożeń dla Getin Noble Banku

Podatek bankowy, ustawa frankowa i wymogi KNF-u – ten mix sprawia, że obawy o kondycję Getin Noble wydają się zasadne. W Bankier.pl postanowiliśmy sprawdzić, czy sytuacja banku naprawdę jest aż tak poważna.

Działania te mają oczywiście na celu pobudzenie inflacji, która w paradygmacie przyjętym przez władze najstarszego banku centralnego na świecie jest koniecznym warunkiem pobudzenia wzrostu. W styczniu odnotowano raptowny skok inflacji (0,8% rdr wobec 0,1% w poprzednich czterech miesiącach). Riksbank ostrożnie podchodzi jednak do tych danych – wiceprezes Per Jansson stwierdził, że władze monetarne „patrzą nie na pojedyncze odczyty, lecz na trend”. Dodatkowo wpływ na styczniowy odczyt mogły mieć zmiany w koszyku inflacyjnym.

Najbardziej widoczną oznaką „rozgrzania” szwedzkiej gospodarki przy pomocy stóp procentowych jest sytuacja na rynku nieruchomości. Jak informował w tamtym tygodniu Reuters, powołując się na dane Szwedzkiego Związku Budownictwa, w 2015 r. ceny nieruchomości mieszkaniowych wzrosły w Szwecji aż o 18%.

Indeks cen nieruchomości mieszkaniowych (1 i 2 pokojowe). Rok bazowy indeksu: 1981 = 100
Indeks cen nieruchomości mieszkaniowych (1 i 2 pokojowe). Rok bazowy indeksu: 1981 = 100 (SCB)

Z kolei indeks cen nieruchomości przygotowany przez urząd statystyczny wskazuje, że w ubiegłym roku jedno- i dwupokojowe mieszkania zdrożały w skali całego kraju o 10,6%. Najwyższy wzrost cen (13,7%) obserwowano w stolicy, gdzie nieruchomości są już prawie dziesięciokrotnie droższe niż w bazowym dla indeksu roku 1981.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 4 ~Jo

Jakby nie było żyje się tu fajnie. Na wszystko człowieka stać. Głowa wolna od polskich pierdetow

! Odpowiedz
3 4 ~Karol

Ceny mieszkań rosną, bo sytuacja mieszkaniowa jest coraz bardziej tragiczna, a nie ma woli politycznej żeby zrobić z tym cokolwiek (wysiedlić imigrantów na północ niech mieszkają w namiotach - i tak nie pracują, albo przynajmniej wpuścić tu chińczyków i odblokować lasy albo przynajmniej osiedla domków. Każdy chce w Sztokholmie mieć domek, dlatego to miasto jest takie rozlazłe. Nie sprawdzałem, ale nie zdziwiłbym się gdyby liczba mieszkań oddawanych rocznie w całym storstockholm była mniejsza niż w Pcimiu Dolnym.

Natomiast bezrobocie ciężko jest oceniać w kraju gdzie masa ludzi pracuje na 1/5 czy 1/10 etatu - nie są bezrobotni, ale ledwie wystarcza na ratę za ajfona...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~turysta

ale obligacje szwedzkie mają rentowność +0.7%

! Odpowiedz
3 6 ~spoko

Mają własną walutę i zadbali o obniżenie jej kursu, podobnie zrobiła Norwegia. Pojawiła się większa opłacalność eksportu.

! Odpowiedz
7 12 ~ber

Własną walutę.Znaczy Dinara i Funta Syryjskiego :)))))

! Odpowiedz
4 2 ~michal

Co sądzicie o bankach w Polsce? Warto trzymać kasę w innych niż te w polskim posiadaniu? http://independenttrader.pl/czy-twoje-pieniadze-sa-bezpieczne-w-polskich-bankach.html

! Odpowiedz
1 3 ~spoko

Teraz będzie okazja bo pojawią się państwowe fundusze inwestycyjne inwestujące w powstawanie nowoczesnych fabryk np. Stocznie, fabryka dronów dla armii, albo samochodów z napędem elektrycznym, ładowane generatorami napędzanymi ogniwami wodorowymi. Po kilku latach fundusze będą otwarte, jak ruszy produkcja dadzą możliwość przystąpienia każdemu kto wykupi udziały zamienne na akcje tych fabryk na giełdzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~54rd odpowiada ~spoko

kpisz czy drwisz czy o drogę pytasz

! Odpowiedz
0 0 ~hg odpowiada ~spoko

Dasz jakieś info o chociaż jednym takim funduszu, bo chyba Ci się kraje pomyliły?

! Odpowiedz
2 28 ~sad

Sztuczny wzrost generowany przez konsumpcje socjalu i zapasów państwa.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
SEK 0,05% 0,4015
2019-11-15
USD/SEK -0,32% 9,6146
2019-11-01 09:28:48

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil