REKLAMA

Szwedzka gospodarka "na dopingu". PKB rośnie szybciej niż w Polsce

Michał Żuławiński2016-02-29 09:40analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-29 09:40
fot. Lee Smith /

Szwedzki produkt krajowy brutto wzrósł w czwartym kwartale o 4,5% rdr, czym zaskoczył większość analityków. Dane z gospodarki są bardzo istotne w kontekście działań banku centralnego.

Dynamika wzrostu PKB wyniosła 4,5% rdr i 1,3% kdk – podał dziś szwedzki urząd statystyczny SCB. Wynik ten znacznie przekroczył oczekiwania ekspertów, bowiem prognozy mówiły o 3,5% rdr i 0,7% kdk.

Konsumpcja prywatna i wydatki rządowe wzrosły o 0,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem. O 2,9% wzrósł eksport, zaś import o 2%. Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły również o 2%. Dodatkowo SCB poinformował, że zatrudnienie wzrosło o 0,7%, produkcja dóbr o 1,6%, a sektor usług o 1,2%.

Dynamika PKB w Szwecji w ujęciu rocznym (dane wyrównane sezonowo w w cenach stałych) / SCB

Podane dziś przez GUS finalne dane o wzroście gospodarczym w Polsce (wyrównany sezonowo wzrost o 3,7% w IV kwartale) pozwalają stwierdzić, że wzrost PKB w Szwecji był wyższy niż w naszym kraju. Porównania szwedzko-polskie mają również sens o tyle, że kraje te sąsiadują na liście największych gospodarek pod względem nominalnego PKB (Szwecja zajmuje 7. miejsce w UE, Polska 8.).

Można także zakładać, że odnotowany dziś wynik da Szwecji miejsce w czołówce europejskich liderów wzrostu – stosowny raport na ten temat Eurostat przedstawi 8 marca. Kraje najbardziej rozwinięte z pewnością nie nawiążą do szwedzkiego tempa wzrostu, jedynymi rywalami mogą być kraje takie jak Czechy, Irlandia czy Malta.

Na fali wiadomości o PKB umocniła się korona szwedzka. W okolicy publikacji wyników kurs, z 8,55 koron szwedzkich za dolara spadł do 8,51 SEK. Z kolei za euro płacimy 9,31 SEK wobec 9,35 przed decyzją.

Warto przypomnieć, że szwedzka gospodarka solidną niespodziankę sprawiła także w drugim i trzecim kwartale ubiegłego roku. Wzrost PKB w pierwszym z tych okresów wyniósł 1% kdk 3% rdr wobec oczekiwanych 0,4% kdk i 2,6% rdr, w drugim zaś 3,9% rdr i 0,8% kdk wobec oczekiwanych 3,4% rdr i 0,4% kdk.

Gospodarka na dopalaczu

Analizując wzrost gospodarczy w Szwecji należy pamiętać o polityce monetarnej, którą realizuje Riksbank. 11 lutego szwedzki bank centralny obniżył stopę procentową transakcji repo z -0,35% do -0,50%. Według aktualnych zapowiedzi Riksbanku, stopy powrócą powyżej zera dopiero w czwartym kwartale 2017 roku. Dodatkowo od lutego ubiegłego roku trwa też program skupowania obligacji rządowych, za które Riksbank płaci nowo wykreowanymi pieniędzmi. W pierwszej połowie tego roku na cel ten przeznaczonych zostanie 200 miliardów koron.

Mix zagrożeń dla Getin Noble Banku

Mix zagrożeń dla Getin Noble Banku

Podatek bankowy, ustawa frankowa i wymogi KNF-u – ten mix sprawia, że obawy o kondycję Getin Noble wydają się zasadne. W Bankier.pl postanowiliśmy sprawdzić, czy sytuacja banku naprawdę jest aż tak poważna.

Działania te mają oczywiście na celu pobudzenie inflacji, która w paradygmacie przyjętym przez władze najstarszego banku centralnego na świecie jest koniecznym warunkiem pobudzenia wzrostu. W styczniu odnotowano raptowny skok inflacji (0,8% rdr wobec 0,1% w poprzednich czterech miesiącach). Riksbank ostrożnie podchodzi jednak do tych danych – wiceprezes Per Jansson stwierdził, że władze monetarne „patrzą nie na pojedyncze odczyty, lecz na trend”. Dodatkowo wpływ na styczniowy odczyt mogły mieć zmiany w koszyku inflacyjnym.Najbardziej widoczną oznaką „rozgrzania” szwedzkiej gospodarki przy pomocy stóp procentowych jest sytuacja na rynku nieruchomości. Jak informował w tamtym tygodniu Reuters, powołując się na dane Szwedzkiego Związku Budownictwa, w 2015 r. ceny nieruchomości mieszkaniowych wzrosły w Szwecji aż o 18%.

Indeks cen nieruchomości mieszkaniowych (1 i 2 pokojowe). Rok bazowy indeksu: 1981 = 100 / SCB

Z kolei indeks cen nieruchomości przygotowany przez urząd statystyczny wskazuje, że w ubiegłym roku jedno- i dwupokojowe mieszkania zdrożały w skali całego kraju o 10,6%. Najwyższy wzrost cen (13,7%) obserwowano w stolicy, gdzie nieruchomości są już prawie dziesięciokrotnie droższe niż w bazowym dla indeksu roku 1981.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~Jo
Jakby nie było żyje się tu fajnie. Na wszystko człowieka stać. Głowa wolna od polskich pierdetow
~Karol
Ceny mieszkań rosną, bo sytuacja mieszkaniowa jest coraz bardziej tragiczna, a nie ma woli politycznej żeby zrobić z tym cokolwiek (wysiedlić imigrantów na północ niech mieszkają w namiotach - i tak nie pracują, albo przynajmniej wpuścić tu chińczyków i odblokować lasy albo przynajmniej osiedla domków. Każdy chce Ceny mieszkań rosną, bo sytuacja mieszkaniowa jest coraz bardziej tragiczna, a nie ma woli politycznej żeby zrobić z tym cokolwiek (wysiedlić imigrantów na północ niech mieszkają w namiotach - i tak nie pracują, albo przynajmniej wpuścić tu chińczyków i odblokować lasy albo przynajmniej osiedla domków. Każdy chce w Sztokholmie mieć domek, dlatego to miasto jest takie rozlazłe. Nie sprawdzałem, ale nie zdziwiłbym się gdyby liczba mieszkań oddawanych rocznie w całym storstockholm była mniejsza niż w Pcimiu Dolnym.

Natomiast bezrobocie ciężko jest oceniać w kraju gdzie masa ludzi pracuje na 1/5 czy 1/10 etatu - nie są bezrobotni, ale ledwie wystarcza na ratę za ajfona...
~turysta
ale obligacje szwedzkie mają rentowność +0.7%
~spoko
Mają własną walutę i zadbali o obniżenie jej kursu, podobnie zrobiła Norwegia. Pojawiła się większa opłacalność eksportu.
~ber
Własną walutę.Znaczy Dinara i Funta Syryjskiego :)))))
~michal
Co sądzicie o bankach w Polsce? Warto trzymać kasę w innych niż te w polskim posiadaniu? http://independenttrader.pl/czy-twoje-pieniadze-sa-bezpieczne-w-polskich-bankach.html
~spoko
Teraz będzie okazja bo pojawią się państwowe fundusze inwestycyjne inwestujące w powstawanie nowoczesnych fabryk np. Stocznie, fabryka dronów dla armii, albo samochodów z napędem elektrycznym, ładowane generatorami napędzanymi ogniwami wodorowymi. Po kilku latach fundusze będą otwarte, jak ruszy produkcja dadzą możliwość Teraz będzie okazja bo pojawią się państwowe fundusze inwestycyjne inwestujące w powstawanie nowoczesnych fabryk np. Stocznie, fabryka dronów dla armii, albo samochodów z napędem elektrycznym, ładowane generatorami napędzanymi ogniwami wodorowymi. Po kilku latach fundusze będą otwarte, jak ruszy produkcja dadzą możliwość przystąpienia każdemu kto wykupi udziały zamienne na akcje tych fabryk na giełdzie.
~54rd odpowiada ~spoko
kpisz czy drwisz czy o drogę pytasz
~hg odpowiada ~spoko
Dasz jakieś info o chociaż jednym takim funduszu, bo chyba Ci się kraje pomyliły?
~sad
Sztuczny wzrost generowany przez konsumpcje socjalu i zapasów państwa.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki