REKLAMA

Szwecja rozważa wprowadzenie oficjalnej elektronicznej gotówki

Michał Kisiel2016-11-18 10:12analityk Bankier.pl
publikacja
2016-11-18 10:12

„Jeśli rynek może używać nowych technologii, uruchamiając nowe systemy płatności, to dlaczego Riksbank nie mógłby zrobić tego samego?” – takie pytanie postawiła w wystąpieniu 16 listopada zastępca prezesa szwedzkiego banku centralnego, Cecilia Skingsley. Bank poważnie rozważa wprowadzenie do obiegu e-korony, a uzasadnieniem rozpoczęcia analiz jest spadające znaczenie tradycyjnej gotówki.

E-korona, oficjalna elektroniczna gotówka wydawana przez szwedzki bank, mogłaby trafić na rynek już w ciągu najbliższych dwóch lat. Riksbank, najstarszy bank centralny na świecie i pierwsza instytucja, która wprowadziła do obiegu papierowe banknoty może przetrzeć ścieżki innym. „Im rzadziej mieszkańcy Szwecji używają monet i banknotów, tym bardziej jasne się staje, że Riksbank powinien przeanalizować możliwość emisji pieniądza elektronicznego, który uzupełniłby inne formy pieniądza będące dziś w obiegu” – powiedziała Cecilia Skingsley.

fot. ibphoto /

Zanim podjęta zostanie decyzja o wprowadzeniu elektronicznej gotówki, szwedzki bank musi dokładnie przeanalizować potencjalne skutki innowacji. Jak wskazała Skingsley, jednym z istotnych problemów jest kwestia stabilności systemu finansowego. Riksbank jest świadom ryzyka, które może wygenerować pojawienie się na rynku pieniądza banku centralnego dostępnego dla obywateli. W przypadku zachwiania wiary w bezpieczeństwo wkładów w bankach komercyjnych, możliwy byłby „elektroniczny run na bank”, czyli masowe przenoszenie środków do elektronicznej gotówki.

Do rozstrzygnięcia pozostaje także kwestia formy e-korony. Jedną z opcji jest udostępnienie rachunków w banku centralnym, funkcjonujących podobnie jak konta w bankach komercyjnych. Technicznie wykonalne jest także stworzenie e-waluty pozwalającej na bezpośrednie elektroniczne przekazywanie jednostek pieniądza bez pośrednictwa rachunków, podobnie jak ma to miejsce w przypadku papierowych banknotów.

Szwedzki bank nie jest jedynym bankiem centralnym na świecie analizującym przyszłość gotówki. W zeszłym roku podobne kroki podjął m.in. Bank of England. Szwecja może jednak być jednym z pierwszych krajów, który wprowadzi zamierzenia w czyn – sprzyja temu poziom rozwoju technologicznego społeczeństwa oraz gwałtownie spadające znaczenie papierowego pieniądza.

Cecilia Skingsley podkreśliła jednak, że na razie nie ma planu, by banknoty i monety całkowicie zastąpić nową formą pieniądza. „Riksbank będzie nadal wydawał pieniądz gotówkowy tak długo, jak długo istnieje na niego popyt w społeczeństwie. To nasz ustawowy obowiązek i będziemy oczywiście go realizować” – dodała.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (64)

dodaj komentarz
~skkan
stare banknoty na zdjęciu
~bankier
Ciekawy pomysł, pytanie tylko jak obcokrajowcy będą mogli korzystać z e-korony? Często pływam z Unity Line i rozumiem, że na razie "żywa" gotówka jest niezagrożona, ale jak to będzie wyglądało w przyszłości?
~dianthus
Glupi Szwedzi. Panstwo zapewnia wszystkie koszty wychowania dzieci. I jeszcze w szkole daja dziecku co roku nowego laptopa. Faktycznie jak oni sie moga z tym pogadzic.
Rzad dotuje milionami emigrantow. ok 5000zl na jednego doroslego. Spooooro. Ale tak, Mieszkanie 2000-4000zl. Dojazdy. Ubranie i inne. i Okazuje sie zywisz sie kaszą
Glupi Szwedzi. Panstwo zapewnia wszystkie koszty wychowania dzieci. I jeszcze w szkole daja dziecku co roku nowego laptopa. Faktycznie jak oni sie moga z tym pogadzic.
Rzad dotuje milionami emigrantow. ok 5000zl na jednego doroslego. Spooooro. Ale tak, Mieszkanie 2000-4000zl. Dojazdy. Ubranie i inne. i Okazuje sie zywisz sie kaszą i ryzem bo na na miesko juz brak kaski. Juz nie mowiac o sponsorowaniu isis.
~sas
Ale nowe Volvo masz za 5 przeciętnych pensji...u nas za 50...
~StanRS
I co im to da. Jak nie będzie zabronione w Szwecji posiadać dolarów, euro, czy innych walut. To ludzie będą wymieniali korony na dolary i będą płacić jak będą chcieli być anonimowi. Gorzej, jakby wszystkie państwa zlikwidowały pieniądz papierowy.
~wojtek
Będzie prościej ściągać dżizję z zimmi, he, he. Szwecja jako pierwszy europejski kalifat
~karrrramba
ostatni krok do całkowitego i nieodwracalnego zniewolenia obywateli. Technicznie to właśnie wtedy przestaną być obywatelami. Nie ma WLASNOŚCI => nie ma decydowania o sobie.
Świat jeszcze się nie kończy, ale schodzi na psy...
~Eskimos
Uzasadnienie powinno brzmieć:
Skoro Kambodża zlikwidowała gotówkę ( w latach 70 tych) to Szwecja udowodni, że też potrafi.
Najlepsze jest to, że praktycznie nie widzę komentarzy wychwalajacych brak gotówki.
~ra
są coraz bliżej komunizmu,każdemu dadzą gotówkę i w/g potrzeb-żyć nie umierać!!!!
~polskidziad odpowiada ~ra
....to jest budowa SUPERKIBUCU !...mosiek ponad wszystko !

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki