Szwecja prognozuje duży deficyt w budżecie z powodu koronawirusa

W Szwecji epidemia koronawirusa doprowadzi do dużego deficytu w budżecie państwa w latach 2020-2021 - wynika z opublikowanej we wtorek prognozy szwedzkiego rządowego Urzędu ds. Zadłużenia (Riksgaelden).

"Oczekuje się, że pogorszenie koniunktury gospodarczej wywołane wybuchem epidemii Covid-19 będzie miało znaczący wpływ na saldo budżetu państwa od kwietnia 2020 roku" - prognozują eksperci doradzający szwedzkiemu rządowi.

Według Urzędu ds. Zadłużenia dochody firm i pracowników będą niższe niż wcześniej zakładano, gdy spodziewano się łagodnego spowolnienia gospodarki. Należy także liczyć się z większymi wydatkami z budżetu państwa poza środkami przeznaczonymi na wsparcie gospodarki. Za niepewne uznano dotychczasowe szacunki dotyczące dochodów budżetowych.

W marcu bieżącego roku dług publiczny osiągnął 42,1 mld koron (3,8 mld euro) i był większy od zakładanej wcześniej kwoty 12 mld koron (1,1 mld euro). Jak wskazano, powodem wzrostu zadłużenia była wcześniejsza spłata refinansowania kredytów w walucie obcej na rzecz centralnego Banku Szwecji oraz zwiększenie akcji kredytowej państwowej spółki Svensk Exportkredit AB. Instytucja ta wspiera szwedzkie firmy działające w sektorze eksportowym.

W 2019 roku dług publiczny w Szwecji w relacji do PKB wyniósł 35 proc. (PAP)

zys/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil