REKLAMA

Szwecja obniża podatki. Nie wszystkim się to podoba

2014-01-02 07:50
publikacja
2014-01-02 07:50

Szwedzi w 2014 roku zapłacą niższy podatek od dochodu z pracy. To już piąta od 2007 roku obniżka obciążeń fiskalnych, jaką przeprowadził centroprawicowy rząd premiera Fredrika Reinfeldta. 6 na 10 podatników uważa jednak, że pogorszy to jakość państwa opiekuńczego.

szwecja podatki
Image licensed by Ingram Image

Dzięki temu, przeciętnie zarabiający pracownik w Szwecji otrzyma w 2014 roku "podwyżkę" w wysokości ok. 270 koron (30 euro) miesięcznie.

Według statystyk OECD Szwecja nie jest już krajem, gdzie płaci się najwyższe podatki w Europie. W 2012 roku Szwedzi płacili podatki na poziomie najniższym od 37 lat. Wyższe podatki obowiązywały w Danii, Belgii, Francji oraz Włoszech.

szczurek podatki» Tak minister Szczurek powinien zmienić podatki

Szwedzi nie do końca zadowoleni są z płacenia fiskusowi niższej daniny. Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Sifo dla telewizji SVT wynika, że 6 na 10 podatników jest przeciwnych kolejnej, piątej obniżce podatku od dochodu z pracy.

Za takim podejściem stoi przeświadczenie, że mniejsze dochody budżetu państwa z tytułu podatków mają wpływ na pogorszenie oferty i jakości państwa opiekuńczego. Rządzący Szwecją od 2006 roku centroprawicowy rząd umożliwił m.in. funkcjonowanie prywatnego sektora w służbie zdrowia oraz opiece nad osobami starszymi. Ponadto sprywatyzowano apteki.

Przeciwna obniżkom podatków jest socjaldemokratyczna opozycja, która postuluje ich podwyższenie. Według niej przeprowadzone w ostatnich latach cięcia, spowodowały wzrost rozwarstwienia w społeczeństwie. Na niższych podatkach najbardziej skorzystali bowiem ludzie o najwyższych dochodach. Obniżki podatku nie objęły np. pobierających zasiłki dla bezrobotnych lub zapomogi socjalne.

Rząd argumentuje jednak, że mniejszy fiskalizm państwa pobudził popyt wewnętrzny, co pomogło Szwecji łagodnie przejść panujący w Europie kryzys. Według założeń obniżka podatku od dochodu z pracy w 2014 roku ma przynieść 13 tys. nowych miejsc pracy.

W 2014 roku obniżona zostanie także m.in. wysokość podatku pobierana od emerytur oraz wysokość opłat na kasy ubezpieczenia od bezrobocia.

W ostatnich latach w Szwecji zmniejszono VAT na usługi gastronomiczne oraz podatek od przedsiębiorstw. Poza tym wprowadzono możliwość odliczania wydatków na remonty i usługi domowe, np. sprzątanie lub opieka nad dziećmi.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~takaPrawda
podatek dochodowy jest najwyzszy w europie chyba co wy piszecie niskie to sa stawki a sam płacony podatek jeden z wyzszych... w innych krajach maj stawke np 37% czy 40% ale to łacznie PIT + Zusy etc i na dodatek kwoty wolne rzedu 50 tys zł u nas by prawie nikt nie płacił... efektywne stawki sa rzedu 10%
~witti
ludzie też chcieli mieć niższe podatki i głosowali na centroprawicową PO. Jednak w międzyczasie D.Tusk odkrył, że jednak jest w duszy socjaldemokratą, czyli tym samym tym którzy głosowali na niego żeby obniżał podatki i zmniejszył biurokrację (tak jak obiecywał) i odszedł wreszcie od zbyt "opiekuńczego" ludzie też chcieli mieć niższe podatki i głosowali na centroprawicową PO. Jednak w międzyczasie D.Tusk odkrył, że jednak jest w duszy socjaldemokratą, czyli tym samym tym którzy głosowali na niego żeby obniżał podatki i zmniejszył biurokrację (tak jak obiecywał) i odszedł wreszcie od zbyt "opiekuńczego" państwa - pokazał gest Kozakiewicza.
Demokracja się nie sprawdza w takich krajach, gdzie politycy mogą kłamać w żywe oczy i nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, a dodatku gdzie żyje tyle lemingów, że i tak dalej Tuska będą popierać.
Tylko jedna nadzieja została - NOWA PRAWICA JANUSZA KORWIN-MIKKE. Dlatego że jest to groźna partia dla obecnego systemu, to nie jest niemal wcale pokazywana w telewizji. Zobaczcie jednak jaką popularność mają na facebooku Wasi ulubieni politycy, a jaką ma JANUSZ KORWIN-MIKKE. Gromi konkurencję, bo tam go nikt nie może blokować, a ludzie coraz częściej w internecie poszukują prawdy o świecie, a nie w kłamliwych (przeważnie) telewizjach. I w tym jest nadzieja :-)
~PM
Korwin chyba już się nieco zgrał.... W Polsce podatek dochodowy jest niski i płacony przez nielicznych. Poraża raczej brak konsekwencji (i logiki) w kształtowaniu wydatków. Generalnie zniesienie podatku dochodowego, wyrównanie VAT i uszczelnienie systemu podatkowego (opodatkowanie kościoła i rolników) powinno przynieść Korwin chyba już się nieco zgrał.... W Polsce podatek dochodowy jest niski i płacony przez nielicznych. Poraża raczej brak konsekwencji (i logiki) w kształtowaniu wydatków. Generalnie zniesienie podatku dochodowego, wyrównanie VAT i uszczelnienie systemu podatkowego (opodatkowanie kościoła i rolników) powinno przynieść wymierne korzyści.
~cobi
gdzie cyfry w tym badziewnym artykule? Bankier schodzi na psy, tfuj(ruch) ....na onet!!
~jesh
ci co narzekaja to ciapate i muslimy, bo zailki sie im zmiejszac beda i trzeba bedzie ze szwecji sie wynosic, bo oni sa puierwszi do darcia mordy ze ich prawa wyznaniowe sa naruszane i pierwsi do kolejki po zase za nic nierobienie i ciagle dzieci robienie....

i chyba o to tak naprawde im chodzi - by leniwce pojechaly do innego
ci co narzekaja to ciapate i muslimy, bo zailki sie im zmiejszac beda i trzeba bedzie ze szwecji sie wynosic, bo oni sa puierwszi do darcia mordy ze ich prawa wyznaniowe sa naruszane i pierwsi do kolejki po zase za nic nierobienie i ciagle dzieci robienie....

i chyba o to tak naprawde im chodzi - by leniwce pojechaly do innego kraju z wlasnej woli, a do nich zeby przyjechali mlodzi zdrowi i wyksztalceni...
~ty
jesh, głupku, nie potrafi twój móżdzek co sensownego pomyśleć, doprawdy nie wierzę że takie debile są na tym szacownym forum...
~ty odpowiada ~ty
mario, UWAGA, otrzymuje, aż... 5 złotych GWIAZDEK, BRAWO MARIO, naprawdę jestem Tobą zachwycony, gdzieś śię tu uchował wobec głupków bez liku...
~myślący
niezle wyprali mozgi tym szwedom - 6 na 10 nie widzi ze po prostu bedzie ich stac na wiecej - obnizka podatkow powinna byc szybka i duza bo taką metodą kropelkową zmiany są zbyt wolno zauwazalne
~mario
bo widzisz tam jest demokratyczne, opiekuncze panstwo. Ludzie zarabiają tak dobrze, że dzielą się z biedniejszymi z radością, bo wiedzą że najważniejszy jest ład społeczny i spokój dla rozwoju kraju. U nas jest odwrotnie, dlatego pewnie nie możesz tego pojąć
~Irek
rowno pod sufitem. s*cjalismy/f*minizm i inne zla to ich wizytowka. fujjj

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki