Szwecja najszybciej rosnącą gospodarką UE. Polska na podium

główny analityk Bankier.pl

W IV kw. 2015 roku wśród krajów Unii Europejskiej najszybszy wzrost produktu krajowego brutto odnotowano w Szwecji. Polska wraz z Rumunią zajęły trzecią lokatę. W zestawieniu nadal brakowało wyników Irlandii i Malty, które najprawdopodobniej odnotowały wysoki wzrost PKB.

W czwartym kwartale 2015 roku PKB Unii Europejskiej wzrósł o 0,4% kdk i 1,8% rdr. Wzrost gospodarczy w strefie euro wyniósł 0,3% kdk i 1,6% rdr – potwierdził wcześniejsze szacunki Eurostat.

Najwyższą kwartalną dynamikę produktu krajowego brutto odnotowano w Szwecji, gdzie PKB urósł o 1,3% kdk. Drugą lokatę zajęła Estonia (1,2% kdk), a podium uzupełniły Polska i Rumunia ze wzrostem o 1,1% kdk.

Ranking jest jednak niekompletny, ponieważ nadal nie są znane wyniki Irlandii, Luksemburga i Malty. Jak na ironię, wszystkie te kraje w poprzednich kwartałach plasowały się w gronie najszybciej rosnących gospodarek UE.

Dynamika PKB w krajach UE w IV kw. 2015 r. Zmiana kdk (zielone słupki, lewa oś), zmiana rdr (żółte prostokąty, prawa oś).
Dynamika PKB w krajach UE w IV kw. 2015 r. Zmiana kdk (zielone słupki, lewa oś), zmiana rdr (żółte prostokąty, prawa oś). (Eurostat.)

W ujęciu rok do roku najszybszy wzrost PKB najprawdopodobniej zaraportuje Irlandia, która w trzecim kwartale rosła w imponującym tempie 6,8% rdr. Druga może być Malta (5,6% rdr w Q3) przed Luksemburgiem (5,4% rdr). Dopiero później Szwecja (4,5%), Słowacja i Czechy (po 4,0%), Rumunia (3,8%) oraz Polska (3,7%).

Roczna dynamika PKB w 2015 roku.
Roczna dynamika PKB w 2015 roku. (Eurostat.)

Niepokojący jest bardzo powolny wzrost gospodarczy w największych gospodarkach Europy. PKB Niemiec przyrastał w niezbyt imponującym tempie 0,3% kdk i 1,3% rdr, Francja rosła o 0,3% kdk i 1,4% rdr, a Włochy o 0,1% kdk i 1,0% rdr. Nieco lepiej było w Wielkiej Brytanii (0,5% kdk i 1,9% rdr). Wyjątkiem była Hiszpania, która otrząsnęła się po kryzysie i której gospodarka rosła w najszybszym tempie od 2007 roku (0,8% kdk i 3,5% rdr).  

Kwartalny spadek PKB odnotowano tylko w dwóch unijnych krajach: Chorwacji (-0,5% kdk) oraz na Łotwie (-0,3% kdk). Na minimalnym plusie była nawet Grecja, której PKB wzrósł o 0,1% kdk po spadku o 1,2% kdk kwartał wcześniej, oraz „chory człowiek Europy”– czyli Finlandia.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 ~PL

Liberalna gospodarka i zasiłki tworzą zrównoważony rozwój, tylko, żeby te zasiłki szły w edukacje i inne programy rozwojowe. Co z tego, że Chiny się tak rozwijają jak wytruli wszystko co mogli, a za chwilę będą od Europy wodę kupować po cenie złota.

! Odpowiedz
15 13 ~s6

I co na to Korwinowcy, dla których wzorem jest Somalia bez państwowych szkół i bez państwowych szpitali, a socjalna Szwecja jest wyśmiewana. Nie znacie się na niczym, tak jak wasz guru.

! Odpowiedz
5 16 ~StanRS

Dobrze by się socjalistyczna Szwecja trzymała, jakby nie przyjmowała setek tysięcy emigrantów i nie byłoby lewactwa, gender, feminizmu i politpoprawności. Polska za sto lat by ich nie dogoniła. A tak, upadek to tylko kwestia czasu.

! Odpowiedz
1 9 ~aaa

Szwecja ma bańkę na rynku nieruchomości jak kilka lat wcześniej Hiszpania.

! Odpowiedz
19 6 ~hahaha

dokładnie to samo co u nas tylko zamiast ciapatych są tumany z Podlasia czy Podkarpacia ci robia za inteligentnych "inaczej" ciapatych

! Odpowiedz
11 2 ~hahaha

Kolany nie wyglupiaj się Szwecja, IIIRP .Rumunia,Irlandia,Malta to 100 % bankruci a u ciebie liderzy w czym? w biedzie i nędzy swoich obywateli?

! Odpowiedz
2 1 ~Cień

Generalnie jak kraj jest zacofany to każdy dolar czyni kosmiczny wzrost PKB - dogonimy inne kraje "rozwinięte" to nasze PKB bedzie wynosić 0,1 gdzie innych krajów rozwiniętych nadal wynosi 1.0+ czydaj np. Niemcy i inne kraje dużo bardziej rozwinięte

! Odpowiedz
3 11 ~max90

Widać Szwedy podkręcili obroty aby mieć z czego utrzymywać uchodźców !

! Odpowiedz
2 11 ~Dżejms

Łał! Warto importować ciapatych - wzrost jak po Viagrze! To gdzie jest to drobnym druczkiem?

! Odpowiedz
3 26 ~StanRS

Tylko kolany nie napisze, że zadłużenie Szwecji rośnie skokowo, inflacja, a ten wzrost wysoki jest w dużej mierze na sterydach. Kupują żreć "imigrantom" - PKB rośnie. "Uchodźcy" wydają zasiłki na papierochy i alkohol - PKB rośnie. Szwedkę leczą z syfilisu który złapała gdy "ubogacali" ją kulturowo kolorowi - PKB rośnie. Kupują nowe samochody, bo stare podpalili beżowi i czarni- PKB rośnie, itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil