Szwajcarski absurd jeszcze bardziej absurdalny

Trzy dni temu pisałem o „absurdalnych rentownościach szwajcarskich obligacji”. Od tego czasu absurd ujemnych stóp procentowych stał się jeszcze bardziej absurdalny.

Krzywa dochodowości szwajcarskich papierów skarbowych (Swiss Exchange)

Według danych Swiss Exchange rentowność dwumiesięcznych szwajcarskich bonów skarbowych spadła do... -2,99%. Bony 12-miesięczne przynoszą dochodowość -1,38%, czyli znacznie mniej niż wchodząca dziś w życie ujemna stawka depozytowa w Szwajcarskim Banku Narodowym (-0,75%).

Na tę chwilę nawet rentowność obligacji 15-letnich jest ujemna! Oznacza to, że inwestorzy płacą rządowi Szwajcarii za przechowanie pieniędzy, co jest sytuacją wysoce nienormalną. Jak tak dalej pójdzie, to za rok nie będzie nas dziwić stopa procentowa „wolna od ryzyka” na poziomie np. -5%.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
28 4 ~eko92

Jesteś przeciwko pomocy dla kredytobiorców we franku? Zapraszam
https://www.facebook.com/mowie.nie.dla.pomocy.kredytobiorcom.we.franku

! Odpowiedz
2 11 ~life

Odezwał się jakiś bankowiec pewnie. Czy też zrobiłeś jakąś akcje na FB typu " Sprzeciw dalszemu dotowaniu Górnictwa" " Sprzeciw dotowaniu Grup Uprzywilejowanych" jak nie to nie rozumiem Twojej konsekwencji.

! Odpowiedz
0 0 ~Ewa

spam

! Odpowiedz
4 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~konfiV

gospodarka/konsumpcja ruszy się na kredytach ,które zaciagna ludzie zamozni i bogate rokujące firmy , tylko w ten sPOsób mozna liczyc na ruch w interesie a kiedy sie to przełozy na doły konsumpcyjne , lepsze płace i POziom zycia przecietnych ludzi? Jak widac do tej pory ,na kryzysie zyskują zamozni ,bo 90% społczności stoi w miejscu....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~konfiV

jesli na rynku wszystkiego jest za duzo ,chodzi o wyprodukowane dobra konsumpcyjne ,które się nie sprzedają tak jak powinny ,to na jaki cel przeznaczone maja byc kredyty z euro uzyskanych z naszych obligacji? Czy np w POlsce na słuzbe zdrowia ,na drogi ,na mieszkania dla młodych ?

! Odpowiedz
3 1 ~heronim

a czt ta ksiazka reklamowana zydowska mondrosc w biznesie nic nie mowi komentatorom czy nie trzeba najpierw postraszyc spoleczenstwo a puziniej reklamowac produkt na ten bol i jeszcze dobre 39 zl wyciagnoc od postawionych pod sciana a ze to nie bylo z tymi franowiczami po polsku to mozna sie domyslic kto w tym myslal i ten caly biznes roskrecil bo skoro polak nie rozumie to to musialo byc wymyslone przez tych co maja w poprzek i te porzyczki to kazdemu wciskaja jak by w kraju nic innego nie bylo do sprzedania od rana do wieczora tylko banki i apteki do znudzenia przynudzaja az sie chce tego sluchac teraz na tapecie beda scigac ciezarne zeby nie wyludzaly swiatczeni tylko sie rozmnazaly na potege

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Virtuoz

Szwajcaria (8mln mieszkańców) wydrukowała 33000 Eur na głowę mieszkańca,
EBC po zakończeniu drukowania za 18 miesięcy 1,1 biliona EUR(300mln mieszkańców strefa EU) skończy na 3700 Eur na głowę mieszkańca.
To jest ponad 9 razy więcej. Stąd była ta nagła decyzja.

Pytanie kto traci, a kto zyskuje przy dodruku pieniądza. Ten kto posiada majątek waluty drukowanej.

Płena: Oj kryzys na rynku nieruchomości w Szwajcarii wisi na włosku. 1 m 2 apartamentu na wsi
kosztuje 5000Eur.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~Kermit

To już nie ma nic wspólnego z zasadami ekonomii. Nastała ekonomia ENTERowa z dodrukiem w tle. Produkcja przemysłowa, po co to komu? Podaż, popyt, wymiana handlowa? Po co jak można dodrukować lub w odpowiednim momencie wcisnąć jeden przycisk.

! Odpowiedz
0 5 ~sg

Szwajcaria nie może drukować euro

! Odpowiedz
CHF/PLN 0,18% 3,8186
2018-08-15 06:49:00
USD/PLN 0,41% 3,8045
2018-08-15 06:49:00
EUR/PLN 0,22% 4,3081
2018-08-15 06:50:00
EUR/USD -0,19% 1,1323
2018-08-15 06:50:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl