W tych powiatach wracają obostrzenia

2020-08-06 06:26, akt.2020-08-06 11:40
publikacja
2020-08-06 06:26
aktualizacja
2020-08-06 11:40
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzkim - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zwiększone regionalnie obostrzenia zaczną obowiązywać od soboty.

Na konferencji prasowej w siedzibie resortu zdrowia Szumowski poinformował o planowanym wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń. MZ wprowadzi w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń - czerwony i żółty. Zmiany w obostrzeniach zaczną obowiązywać od soboty.

Większe, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim. Tam wprowadzone są najbardziej rygorystyczne obostrzenia, zakazujące funkcjonowania m.in. siłowniom, kinom, sanatoriom i ograniczające liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do 1 osoby na cztery metry kwadratowe. Ponadto wprowadzony zostanie nakaz noszenia maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej.

Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu. Tam, według zapowiedzi MZ, możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dot. ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

Zmiany zasad wprowadzane w powyższych powiatach nie dotyczą funkcjonowania m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych, handlu, transportu lotniczego czy też organizacji zgromadzeń.

/ Ministerstwo Zdrowia

Tłumacząc kategoryzację zakażeń Szumowski zauważył, że większość Polski jest "zielona". Ale - dodał - "niestety są obszary gdzie ten przyrost jest szybki i tam trzeba reagować". Jednocześnie zaznaczył, że "mapa obszarów czerwonych i żółtych pokazuje wyraźnie, że to nie jest tak, że czas wakacji daje wzrost zakażeń. Pas zbliżony do Wybrzeża jest w całości +zielony+. Nie ma tam dramatycznej liczby zakażeń".

Jak jednak podkreślił, trzeba otrząsnąć się z beztroski. "To dotyczy całej Polski, bo naprawdę, jeżeli nie chcemy, żeby kolor czerwony rozprzestrzenił się na całą Polskę, to starajmy się zachowywać reżim sanitarny - nosić maskę w sklepach i w komunikacji miejskiej. Niech to wejdzie w nasz nawyk, dopóki nie będzie leków i szczepionki" - zaapelował.

Wiceminister resortu Janusz Cieszyński poinformował z kolei, że od 1 września wprowadzony będzie obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa. "Informujemy o tym dzisiaj, aby każdy mógł w nadchodzących tygodniach o takie zaświadczenie wystąpić" - wskazał. Zaznaczył jednocześnie, że liczba takich przypadków powinna być "bardzo, bardzo niewielka".

Odnosząc się do tej zapowiedzi Szumowski dodał, że "nie ma czegoś takiego jak medyczne przeciwskazania w zasłanianiu nosa i ust". "Jeśli ktoś nie może nosić maski z powodu bardzo ciężkiej niewydolności oddechowej czy bardzo ciężkiej alergii, zawsze może nosić przyłbicę" - podkreślił.

Szef MZ zapowiedział również, że "w weekend i w kolejnych dniach po weekendzie należy się nadal spodziewać liczb w granicach 500, 600, być może 700, dlatego że chcemy dziennie wymazać w tych zakładach pracy, w których są ogniska zachorowań, po tysiąc do dwóch tysięcy pracowników naraz". Wyjaśnił, że wymazy są pobierane "cały czas, jak najsprawniej".

W czwartek MZ poinformowało o 726 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 18 osób. Łącznie w Polsce zanotowano dotychczas 49 515 przypadków i 1774 zgonów. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ ozk/ agzi/ kos/ mgw/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (62)

dodaj komentarz
secundus
Usunęliście mi komentarz dlatego, że napisałem aby stojąc w kolejce, wśród kowidian, radośnie podśpiewywać sobie, "kowid zniszczy ludzkość"??????
mmonline420
Przeanalizujmy wybrane czerwone powiaty. Pszczyński, pozytywne testy aktualnie 1120 minus pozytywne 3 tygodnie temu (936), daje 184 "aktywne przypadki" czyli 0,17% ludności powiatu pszczyńskiego. Powiat wodzisławski, pozytywne testy aktualnie 1905 minus aktywne 3 tygodnie temu (1600), daje 305 "aktywnych przypadków" Przeanalizujmy wybrane czerwone powiaty. Pszczyński, pozytywne testy aktualnie 1120 minus pozytywne 3 tygodnie temu (936), daje 184 "aktywne przypadki" czyli 0,17% ludności powiatu pszczyńskiego. Powiat wodzisławski, pozytywne testy aktualnie 1905 minus aktywne 3 tygodnie temu (1600), daje 305 "aktywnych przypadków" czyli 0,19% ludności powiatu.
To są wartości w granicach błędu statystycznego. Czy na takiej podstawie można ograniczać swobody obywatelskie, represjonować przedsiębiorców i utrzymywać atmosferę powszechnego strachu ?
ravauw
bład statystyczny tyczy sie niepewnosci pomiaru, tutaj mamy lokalne minimum zachorowan pewnych
tak ze statystyki..
mmonline420 odpowiada ravauw
Zgoda co do statystyki, chodzi o błąd samego testu PCR.
Swoją drogą jest to test opracowany do badań materiału genetycznego, a nie stwierdzania aktywności wirusa czy stanu chorobowego. Stąd też w zdecydowanej większości przypadków mowa jest o "bezobjawowym przechodzeniu choroby" czy też o chorobach współistniejących,
Zgoda co do statystyki, chodzi o błąd samego testu PCR.
Swoją drogą jest to test opracowany do badań materiału genetycznego, a nie stwierdzania aktywności wirusa czy stanu chorobowego. Stąd też w zdecydowanej większości przypadków mowa jest o "bezobjawowym przechodzeniu choroby" czy też o chorobach współistniejących, gdy podaje się liczby dotyczące osób zmarłych danego dnia. Lekarze dość jasno wypowiadają się, że gdy nie ma objawów to nie ma choroby.
meryt
Taka sama manipulacja, bez uwzględnienia stosunku przypadków pozytywnych do liczby testów.

mmonline420 odpowiada meryt2020-08-06 10:53

Trzymając się oficjalnych danych, w Polsce maksymalna liczba tzw. aktywnych przypadków było 14.665 a więc 0,04% ludności Polski."

Liczba przypadków 49,515
Liczba
Taka sama manipulacja, bez uwzględnienia stosunku przypadków pozytywnych do liczby testów.

mmonline420 odpowiada meryt2020-08-06 10:53

Trzymając się oficjalnych danych, w Polsce maksymalna liczba tzw. aktywnych przypadków było 14.665 a więc 0,04% ludności Polski."

Liczba przypadków 49,515
Liczba testów: 2,374,686
% testów = 2%

Poniżej po wprowadzeniu obostrzeń w kontaktach miedzy ludźmi.
"Ponad 1,4 mln Włochów ma przeciwciała koronawirusa; to jest sześć razy więcej niż wynosi oficjalna" "czyli u 2,5 proc. ludności."


https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wesela-bez-dziadkow-7939118.html


mmonline4
" W Niemczech w ostatni weekend ponad milion osób protestowało przeciwko rządowym opresjom i nadużyciom władzy. Czas na Polaków."

Opozycja w Niemczech i w innych krajach szuka każdej okazji.

" System światowy trzeszczy w każdym calu – głosi Werner Rätz, współzałożyciel Attac, kultowej organizacji walczącej z nieokiełznanym kapitalizmem."
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Szumowski-w-powiatach-gdzie-wystapilo-duzo-przypadkow-zakazen-beda-wieksze-obostrzenia-7939116.html
meryt
"Po USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech, ruch antymaskowy dotarł do Francji. „Skończyć z tą maskaradą” – brzmi hasło jego uczestników, wśród nich przeważają zwolennicy teorii spiskowych, których wokół koronawirusa narosło już na całym świecie całkiem sporo."
marszalek2020
A co się stało z tymi 936 przypadkami? umarli? Kolejne 1600. Też umarli?
Za statystykę to ty się lepiej nie bierz. I z takimi wiadomościami i matematyką za pomysły jak ułożyć życie ludziom to już zupełnie nie próbuj.
Wolności obywatelskie są fajne, ale np. jak ktoś jest nosicielem HIV to niestety powinien
A co się stało z tymi 936 przypadkami? umarli? Kolejne 1600. Też umarli?
Za statystykę to ty się lepiej nie bierz. I z takimi wiadomościami i matematyką za pomysły jak ułożyć życie ludziom to już zupełnie nie próbuj.
Wolności obywatelskie są fajne, ale np. jak ktoś jest nosicielem HIV to niestety powinien mieć tych wolności mniej, np w zakresie uprawianiu seksu z kim popadnie i bez zabezpieczenia..
sturmbannfuhrer_brunner
Czuję się bezpiecznie. Czy bezpiecznie czują się też tutejsze trolle czy może trochę już nie ufają?
secundus
Tak bezpiecznie, jak ludzie opisani przez inkwizytora w "Braciach Karamazow", gdy rozmawiał z Chrystusem?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki