Szumowski: Drugiego lockdownu już nie da się zrobić

2020-05-25 09:20
publikacja
2020-05-25 09:20

Drugiego lockdownu już nie da się zrobić - powiedział w wywiadzie z tygodnikiem "Sieci" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyraził przy tym nadzieję, że "nawet jeśli będzie drugie uderzenie epidemii, to jednak nie będzie dramatycznie".

/ fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

W poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Sieci" ukazał się wywiad z ministrem zdrowia, w którym został zapytany o możliwość ponownego lockdownu.

"Drugiego lockdownu już nie da się zrobić. Poza tym mam nadzieję, że nawet jeśli będzie drugie uderzenie epidemii, to jednak nie będzie dramatycznie. Udało się bowiem wprowadzić sieć szpitali jednoimiennych, mamy infrastrukturę, ponad 120 laboratoriów wykonuje testy. To są narzędzia do kontroli tego potwora, jakim jest epidemia" - odpowiedział Szumowski. "Poza tym mamy narzędzia do reagowania na duże ogniska. Mamy takie ognisko na Śląsku, ale zostało szybko wychwycone i nie wystrzeliło na cały region. Pomogły szybko wprowadzone testy przesiewowe, kwarantanna i izolacja chorych" - zauważył.

Zapytany, czy patrząc z perspektywy czasu podjąłby te same decyzje, szef MZ odparł, że gdyby mógł cofnąć czas, to tylko przyspieszyłby lockdown. "Ale przecież i tak zrobiliśmy to właściwie najszybciej, jak się dało" - powiedział w "Sieci". I zwrócił uwagę, że "nie było kraju, który szybciej podjąłby takie radykalne decyzje".

Szumowski został również zapytany, jak to jest, że podejmowano decyzje o zamykaniu szkół i sektorów gospodarki, gdy było kilkanaście potwierdzonych zakażeń w kraju, a wszystko przywraca się, gdy tych przypadków jest 20 tys. Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że wynika to z tego, że "mamy narzędzia, które pomagają kontrolować epidemię". "Gdy decydowaliśmy o lockdownie, nie było laboratoriów, które wykonywałyby testy" - mówił. I przypomniał, że na początku epidemii próbki wysyłane były do Niemiec, a teraz w Polsce jest już 120 laboratoriów. (PAP)

dst/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (42)

dodaj komentarz
fakpejsy
To jest najlepszy mynyster jakiego mielismy!
jes
No chyba, że trafi się nowy towar jak maseczki. To pomyślimy.
marianpazdzioch
Tak jak pisze od dawna. Ten kraj jest bankrutem. A lockdown totalna porazka. Wywaleniem kilkuset miliardow w bloto i zastraszeniem ludzi do celow politycznych. Czyli konsolidacji poparcia dla wladzy w obliczu zagrozenia.
przemoo_zg
CZEKAJ, CZEKAJ... czy ty chcesz właśnie powiedzieć, że... wcale nie da się siedzieć i nie pracować i dostawać 500 + z podatków ludzi, którzy potrafią się sami utrzymać?

TYPOWY WYBORCA PISU:
-ŻYWNOŚĆ PODROŻAŁA 60% INFLACJA NAJWIĘKSZA W EUROPIE, 500 + jest warte 230 zł.
Żądamy waloryzacji 500+ !
dobry-zwyczaj-nie-porzyczaj
ŁUKASZOWI SZ. źle z oczu patrzy...nie ufam mu
sammler
Ten człowiek zmienia opinie częściej niż maseczkę. Czy on się na czymkolwiek naprawdę zna?
kryzysio
Podobno w praniu po mordzie niezły jest.
kryzysio odpowiada kryzysio
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjl__-X787pAhWJFcAKHRDGBboQwqsBMAF6BAgKEAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DW547K47r_Cw&usg=AOvVaw0olwfsdSrlzstVBnteK4MX
kryzysio odpowiada kryzysio
https://youtu.be/W547K47r_Cw

Teraz lepiej.
sammler odpowiada kryzysio
Do lania po m*rdzie może i się nadaje. Szkoda, że nie do tego, za co kasę bierze z naszych podatków.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki