Szumowski: Będzie więcej czerwonych stref, jeśli będą lekceważone zasady sanitarne

2020-08-10 08:39
publikacja
2020-08-10 08:39
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

Im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski powiedział w programie pierwszym Polskiego Radia, że w ostatnim czasie zwiększyła się w Polsce transmisja pozioma. "To zarażanie się człowieka od człowieka zwiększyło się, jeszcze nie w sposób dramatyczny, ale jednak" - wskazał. Jego zdaniem, wpływ na to ma "pewna beztroska - zmniejszone dystansowanie się, brak maseczek oraz wesela, imprezy rodzinne i kluby, które nie powinny działać, a działają".

Nawiązując do regionalnie wprowadzanych ograniczeń, Szumowski zaznaczył, że obecnie problem koronawirusa jest "punktowy, ale to, czy rozniesie się na całą Polskę, to pytanie zasadnicze". Podkreślił, że "im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce".

Dopytywany, co może się wydarzyć w ciągu najbliższych dni, szef MZ podkreślił, że to zależy od tego, czy rygory będą przestrzegane. Dodał, że przy stosowaniu reguł sanitarnych "jest szansa, że utrzymamy mniejsze wzrosty zachorowań".

Pytany o obostrzenia związane z wakacjami, Szumowski odparł, że w tej chwili nie ma danych, aby istotne przyrosty pochodziły z wyjazdów wakacyjnych. "To raczej są imprezy i duże spotkania" - powiedział. Ale - dodał - zależy też, jak te wyjazdy będą wyglądały i czy będziemy podczas nich przestrzegać obostrzeń.

Od soboty w 19 powiatach w kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia dot. zasad bezpieczeństwa, higieny i zachowania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej.

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 mkw., do 150 osób na zewnątrz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 mkw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać ale bez publiczności.

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4mkw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 mkw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Strefa czerwona obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. Strefa żółta obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.(PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (64)

dodaj komentarz
itso_who_has_time
co nie którzy maja marzenia o czerwonej Polsce a ostatnio i o żółtej :D jak zwykle od takiego straszenia wyjdzie brąz.
marianpazdzioch
Jeszcze niedawno:

Dziennikarz: Ale po co ludzie zakładają te maseczki?
Szumowski: Nie wiem... (kpiąco)
xaron
A ja myślałem że że pandemia już jest w odwrocie. Przynajmniej tak mówił nasz kochany Premier.
Co się zmieniło od wyborów że nagle restrykcje mają wrócić?
karbinadel
Od samego początku pan Szumowski na zlecenie KC z Nowogrodzkiej manipuluje liczbą testów, aby liczba stwierdzonych "zakażeń" była tak, jaka akurat pasuje samodzierżawcy Jarosławowi K. To samo z bajkami o maseczkach czy wyborach (podobno miały się odbyć dopiero za dwa lata)
carlito1
Jeszcze mało kasy w kieszeniach zostało? Mam nadzieję że sprawa respiratorów się wyjaśni i pójdziesz Pan siedzieć ...
eagleeye
A co z 230 tyś "nieważnych" testów które przeprowadzono. W żadnych mediach o nich nic ani w TVPiS ani w WSI24 ani w TVPiS2 (Polsat News). Co było mineło. Czyli co ludzi zamykano w domach bezpodstawnie
meryt
„Z uwagi na błąd w raportowaniu testów przez WSSE Kielce co przełożyło się na pomyłkowe zapisanie w raporcie ok. 230 tys. testów, odejmujemy je od ogólnej puli przeprowadzonych badań."

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1292025394862981122
trollmaster
nie, tych testów nie wykonano w ogóle, tylko dopisywano niejako narastająco, każdego dnia podają sumę od początku plandemii, zamiast tylko dla tego dnia.
grab
Dzisiaj w Biedronce w Zielonce/Warszawy. Połowa ludzi z wyjętymi z kieszeni maskami połowa bez masek. Jeszcze co niektórzy z nosami odsłoniętymi. Zwrócenie uwagi wywołuje agresję przy przyzwoleniu sprzedających. Ot cała Polska.
trollmaster
słusznie, bo próbujesz egzekwować bezprawie.
i tak dobrze, że w papę nie dostałeś.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki