REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl. Dziś specjalne wydanie serwisu

Szokujące nagranie z fermy futrzarskiej w okolicach Leszna

2020-12-17 15:29, akt.2020-12-17 17:21
publikacja
2020-12-17 15:29
aktualizacja
2020-12-17 17:21
Szokujące nagranie z fermy futrzarskiej w okolicach Leszna
Szokujące nagranie z fermy futrzarskiej w okolicach Leszna
fot. Nicolai Dybdal / / Shutterstock

Stowarzyszenie Otwarte Klatki opublikowało w czwartek nagranie z fermy norek położonej we wsi Długie Stare w okolicach Leszna w Wielkopolsce. Na nagraniu pokazano, jak ubijane są zwierzęta, które przetrwały gazowanie. Zapowiedziano zgłoszenie sprawy do prokuratury.

Na nagraniu opublikowanym w czwartek widać m.in. wnętrze komory gazowej; zarejestrowana jest agonia zwierząt. Pokazano także, że część zwierząt, które nie padają w trakcie gazowania, dobijanych jest m.in. uderzeniami metalowym prętem.

"Hodowcy używają sformułowania +usypianie norek+ w odniesieniu do gazowania. Na nagraniach widać jednak powolną agonię zwierząt, które walczą o każdy oddech. Taki ubój jest nie tylko niehumanitarny, ale i również nieskuteczny. Te norki, które przeżyły pobyt w komorze gazowej zostały później dobite metalowym prętem lub poprzez uderzanie nimi o ziemię" – podkreśliło Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

Stowarzyszenie dodało, że ferma położona we wsi Długie Stare "jest legalnie działającą i zarejestrowaną hodowlą". "Oznacza to, że według przepisów, powinna być regularnie kontrolowana przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii. Tymczasem komora gazowa, którą widać na nagraniach ewidentnie nie pozwala na szybkie i bezbolesne zabicie zwierząt" - zaznaczono.

Stowarzyszenie Otwarte Klatki zapowiedziało zgłoszenie sprawy do prokuratury.

Minister polecił kontrolę

Minister rolnictwa Grzegorz Puda polecił Głównemu Lekarzowi Weterynarii podjęcie pilnych działań wyjaśniających w sprawie nieprawidłowości na fermie norek w województwie wielkopolskim - poinformował resort rolnictwa.

Jak poinformowało ministerstwo, "wobec znacznych rozbieżności pomiędzy oświadczeniem właściciela fermy a przekazami medialnymi w kwestii uśmiercania zwierząt powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie przekazał sprawę do organów ścigania w celu ostatecznego ustalenia miejsca uśmiercania zwierząt".

Dodano, że "bez względu na zakończenie postępowania minister Puda polecił Głównemu Lekarzowi Weterynarii ścisłe i cykliczne przeprowadzanie kontroli ferm". Minister podkreślił, że nie ma tolerancji dla złego traktowania zwierząt. 

ajw/ mark/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
darius19
to tragiczne - patrzec na to okrucienstwo przez pryzmat polityki. Nawet jakis koles dziwny miesza w to aborcje. Ludzie/Chrzescijanie? - co sie porobilo w waszych glowach
samsza
Niepoważnie to wygląda, jakaś buda zbita z odpadów z której gaz nie ucieka bo działa tylko na norki a na ludzi już nie. Debiut reżyserski otwartych klatek, nie wiadomo czemu tak późno. I ta bez alternatywna narracja, że służby z opłacanym personelem, ciepłymi państwowymi posadkami nie daje rady z ludźmi pracującymi Niepoważnie to wygląda, jakaś buda zbita z odpadów z której gaz nie ucieka bo działa tylko na norki a na ludzi już nie. Debiut reżyserski otwartych klatek, nie wiadomo czemu tak późno. I ta bez alternatywna narracja, że służby z opłacanym personelem, ciepłymi państwowymi posadkami nie daje rady z ludźmi pracującymi wyłącznie dla zysku, to otwarte klatki jak dla zysku będą przychodzić i odbierać komuś zwierzęta, to los ich się diametralnie zmieni.
glowny_analityk_bankier_pl
Może film finansowany z budżetu tvn tak jak słynny klasyk, obsmarowany nagrodami "urodziny hitlera"
billbill
Napewno tak nie należy postępować ze zwierzętami !!!! Teraz czekam aż jakaś fundacja nagra film co dzieje się w gabinetach ginekologicznych jak lekarz obchodzi się z nienarodzonym dzieckiem. Czy to jest ok???
langdon25
Proponuje przetestować działanie komory gazowej z Leszna i potem masaż prętem na Ardanowskim i innych nie popierających Piątki dla Zwierząt
jacyna2017
Ale piątka dla zwierząt się nie podobała - nawet ekolodzy nie poparli i TVN (i inne 'wolne i wrażliwe' media) - bo to przecież PiS!!! Teraz wszystkie 'bolki' 'za a nawet przeciw'! Chodzi o poglądy i sprawy czy sianie zamętu w kraju - państwo 'medialni anal-itycy'? 'lamparty' zdychają Ale piątka dla zwierząt się nie podobała - nawet ekolodzy nie poparli i TVN (i inne 'wolne i wrażliwe' media) - bo to przecież PiS!!! Teraz wszystkie 'bolki' 'za a nawet przeciw'! Chodzi o poglądy i sprawy czy sianie zamętu w kraju - państwo 'medialni anal-itycy'? 'lamparty' zdychają więc czas na inne histerie?
krokus12
Pani czyta co pisze ? tego się nie da czytać może to pani pisze pod wpływem bo takich debilizmów nie można napisać na trzeźwo .

Powiązane: Ustawa futerkowa - zakaz hodowli zwierząt na futra

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki