Szokująca liczba bezrobotnych w Ameryce

W ostatnim tygodniu marca po zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się rekordowe 6,648 mln Amerykanów. Gdy doliczymy do tego 3,3  mln z poprzedniego tygodnia, to otrzymamy blisko 10-milionowy wzrost liczby bezrobotnych w największej gospodarce świata.

(fot. Scherl / Reuters)

W tygodniu zakończonym 28 marca 2020 roku po zasiłek dla bezrobotnych wystąpiło rekordowe 6,648 mln Amerykanów – poinformował w czwartek Departament Pracy. To absolutnie rekordowy odczyt, przeszło dwukrotnie wyższy niż tydzień wcześniej. Tydzień wcześniej pracę straciło 3,3 mln (po rewizji w górę) ludzi, co było wówczas rekordem w 50-letniej historii tych statystyk.

(Bankier.pl na podstawie statystyk Departamentu Pracy.)

Ekonomiści spodziewali się, że w ostatnim pełnym tygodniu marca po „kuroniówkę” zgłosi się 3,5 mln Amerykanów. Prognozy były jednak bardzo rozbieżne i rozciągały się od miliona do nawet 6 mln. Rezultat przekraczający 6,6 mln w umiarkowanym stopniu przewyższył zatem najczarniejsze szacunki.

Zwykle wyniki kształtują się w przedziale 200-300 tys. i tylko w okresach recesji przekraczały 400 tys. tygodniowo.  Są to więc rezultaty kilkukrotnie wyższe od poprzednich rekordów: w marcu 2009 roku oraz w sierpniu 1982 roku po „kuroniówkę” zgłaszało się po niespełna 700 tys. Amerykanów tygodniowo.

Wtedy były to okresy szczytowego nasilenia zjawisk recesyjnych, którym jednak już wcześniej towarzyszył głęboki spadek aktywności gospodarczej. Teraz sytuacja jest zupełnie inna. Ten skok bezrobocia spowodowany jest wprowadzeniem szeregu restrykcji administracyjnych nakazujących zamknięcie sporej części amerykańskiego drobnego biznesu.

Pełny marcowy raport z amerykańskiego rynku pracy (non-farm payrolls) powinniśmy tradycyjnie poznać w pierwszy piątek miesiąca, czyli 3 kwietnia. Jednakże marcowe dane BLS jeszcze nie zdążą uchwycić marcowego krachu na rynku pracy. Na koniec lutego dane ankietowe mówiły o 5,8 mln bezrobotnych (czyli osób aktywnie poszukujących pracy i gotowych ją podjąć) oraz 158,8 mln pracujących, co implikowało stopę bezrobocia rzędu 3,5% - a więc na najniższym poziomie od 50 lat.

Ekonomiści szacują, że wkrótce liczba bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych może przekroczyć 15 mln i wyrównać rekord z czasów Wielkiego Kryzysu (aczkolwiek przy znacznie większej liczbie mieszkańców USA). Dla porównania, w szczycie recesji z 2009 roku zasiłek dla bezrobotnych pobierało 6,6 mln Amerykanów.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 9 jawor1

Pytanie: czy wszyscy którzy się zgłosili to otrzymali ten zasiłek?
A propos: ile wynosi wysokość tego zasiłku i czas jego pobierania może ktoś wie?

! Odpowiedz
18 31 tysiak35

Tam nawet jak nie było kryzysu to wielu spało w kartonach i namiotach .

! Odpowiedz
24 34 jes

Kraj biedy, nędzy i rozpaczy. A u nas każdy w pałacu lub Ferrari. Ale nam musza zazdrościć. Nie ma to jak w pisowskiej Polsce.

! Odpowiedz
8 28 ri1212

Mieli większe wzrosty PKB niż Europa bo było dużo więcej kredytu.Cytujac klasyka u wielkiego brata kredyt spłaca się kredytem.Ogarnijcie się piewcy wielkości kredytowego imperium.

! Odpowiedz
19 23 open_mind

Co by nie powiedzieć to amunicja sprzedaje się jeszcze lepiej jak papier toaletowy. Ja już od dawna mam legalnie Glocka 9mm i jak „wirusy” zaczną grabić domy to nie zawaham się aby wywalić parę magazynków. Ps. Tu gdzie mieszkam tylko sprawdzi cię (sklep gdzie kupujesz) w FBI i jak czysty to w parę minut jest odpowiedz prosto do sklepu gdzie kupujesz, tak to wygląda. Pozdrowienia i miłego dozbrajania. Syn z kolegą właśnie kupili sobie po rifle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 15 open_mind

Czerwone łapki myślą że policja ich obroni. Oni znikną jak w „razie czego” tak jak obecnie metale szlachetne od dealerów.

! Odpowiedz
8 56 znawca_wszystkiego

Na moście golden gate pewnie są teraz kolejki do skakania.

! Odpowiedz
7 7 xxpp

Indeksy rosną.

! Odpowiedz
99 36 mith21

Tak się kończy kiedy do władzy dorwą się prawicowe oszołomy.

! Odpowiedz
10 32 distefano

Aha, ok, to od teraz głosuję na Razem i SLD.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil