REKLAMA

Szijjarto: Węgry z własnych pieniędzy chronią UE

2016-11-16 12:51
publikacja
2016-11-16 12:51

Węgrzy z własnych pieniędzy chronią Unię Europejską, a ogrodzenie graniczne nie zostało zbudowane z funduszy unijnych - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

fot. / / YAY Foto

Szef węgierskiej dyplomacji odniósł się w ten sposób do słów premiera Włoch Matteo Renziego, który powiedział we wtorek: Nie zgadzamy się, by z pieniędzy wpłacanych przez nas Unii Europejskiej budowano mury. Jeśli niektóre państwa członkowskie UE budują mury i są solidarne tylko wówczas, gdy dostają pieniądze, to jesteśmy gotowi zawetować budżet Unii - oznajmił Renzi, dodając, że prawdziwa Europa nie składa się z egoizmu i murów.

W reakcji na to Szijjarto oświadczył, że włoski premier wyraźnie się boi, bo jest jasne, że ludzie na całym świecie mają dość proimigracyjnej polityki. Renzi - jego zdaniem - próbuje pokryć strach agresywnymi wypowiedziami, chce się wydać silny atakując Viktora Orbana.

Minister zaznaczył, że Węgry trzeźwo i z ogromną cierpliwością śledzą wypowiedzi (włoskiego premiera), które są na bakier z faktami.

Zaznaczył, że rząd węgierski zbudował ogrodzenie na swojej południowej granicy nie z pieniędzy unijnych, a na pewno nie włoskich, tylko z własnego budżetu, czyli - jeśli to będzie jaśniejsze dla Matteo Renziego - Węgrzy z własnych pieniędzy bronią granic Unii Europejskiej.

Szijjarto dodał, że nie jest egoizmem chronienie się przed niekontrolowaną falą imigracji, a tylko to, gdy lider kurczowo trzyma się własnego zdania, chociaż fakty jasno pokazują, że się myli.

W wielu wywiadach i wystąpieniach w całym kraju szef rządu włoskiego mówił w ostatnim czasie, że Włochy, które więcej wkładają do kasy UE, niż z niej biorą, nie będą więcej "skarbonką" i zagroził zawetowaniem unijnego budżetu i środków dla państw, które nie akceptują kwot migrantów i nie przyjęły żadnego z nich. Najostrzej Renzi krytykuje Węgry, co wywołało ostrą reakcję rządu w Budapeszcie i polemikę między władzami obu krajów.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ jo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki