Szefowa dyplomacji UE ponagla opozycję w Kosowie ws. umowy z Czarnogórą

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zaapelowała w sobotę do opozycji, aby podpisała porozumienie o demarkacji granicy z Czarnogórą, co jest ostatnim warunkiem dla Czarnogóry uzyskania prawa wyjazdu bez wiz do państw strefy Schengen.

Mogherini była obecnie w Kosowie, które było ostatnim przystankiem w jej podróży po Bałkanach Zachodnich. Zaapelowała w Prisztinie o "konstruktywne stanowisko" w obniżaniu napięcia z Serbią.

Normalizacja stosunków między Kosowem a Serbią jest kluczowym warunkiem dla obu krajów na drodze do członkostwa w UE, do którego aspirują zarówno Belgrad, jak i Prisztina.

Kosowska opozycja uniemożliwiła w parlamencie głosowanie nad umową o demarkacji granicy z Czarnogórą i umową przewidującą pewną autonomię mniejszości serbskiej na północ Kosowa. Przed parlamentem często dochodziło do starć z policją, która użyła gazu łzawiącego.

Kosowo, które oderwało się od Serbii w lutym 2008 roku, zostało uznane przez 114 państw; dla Belgradu pozostaje ono w dalszym ciągu serbską prowincją.

jo/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil