REKLAMA

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie wyklucza globalnej recesji

2022-07-07 00:46
publikacja
2022-07-07 00:46
Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie wyklucza globalnej recesji
Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie wyklucza globalnej recesji
fot. CLEMENS BILAN / / ddp images

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa oświadczyła w środę w rozmowie z agencją Reutera, że perspektywy dla światowej gospodarki "znacznie się pogorszyły" i nie można wykluczyć, biorąc pod uwagę podwyższone ryzyko, ewentualnej globalnej recesji w przyszłym roku.

Dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgiewa powiedziała agencji Reutera, że fundusz obniży w najbliższych tygodniach, po raz trzeci w tym roku, swoją prognozę na rok 2022 do 3,6 procent globalnego wzrostu gospodarczego , dodając, że ekonomiści MFW wciąż uaktualniają nowe liczby.

MFW ma opublikować swoją zaktualizowaną prognozę na 2022 i 2023 rok pod koniec lipca, po tym, jak w kwietniu obniżył swoją prognozę o prawie cały punkt procentowy.

W 2021 roku gospodarka światowa wzrosła o 6,1 procent.

"Perspektywy od czasu naszej ostatniej aktualizacji w kwietniu znacznie się pogorszyły" - powiedziała w wywiadzie dla Reutersa, powołując się na galopującą inflację, znaczące podwyżki stóp procentowych, spowolnienie wzrostu gospodarczego Chin oraz eskalację sankcji związanych z wojną Rosji na Ukrainie.

"Znajdujemy się na bardzo wzburzonych wodach" - powiedziała. Na pytanie, czy może wykluczyć globalną recesję, odpowiedziała: "Ryzyko wzrosło, więc nie możemy tego wykluczyć."

Ostatnie dane gospodarcze pokazały, że niektóre duże gospodarki, w tym Chiny i Rosja, skurczyły się w drugim kwartale, dodała, zauważając, że ryzyko jest jeszcze większe w 2023 roku.

"To będzie trudny 2022, ale 2023 może być nawet trudniejszy", oświadczyła i dodała, że: "ryzyko recesji w 2023 roku wzrosło".

Inwestorzy coraz bardziej obawiają się ryzyka recesji, a ważna krzywa rentowności amerykańskich obligacji skarbowych odwróciła się w środę drugi dzień z rzędu, co jest niezawodnym wskaźnikiem wyprzedzającym recesję w USA.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell oświadczył w zeszłym miesiącu, że amerykański bank centralny nie próbuje wywołać recesji, ale jest w pełni zaangażowany w zapewnienie stabilności cen, nawet jeśli grozi to spowolnieniem gospodarczym.

Georgiewa przyznała, że długotrwałe zaostrzenie warunków finansowych skomplikowałoby globalną perspektywę gospodarczą, ale dodała, że kluczowe jest opanowanie gwałtownie rosnącej inflacji. Globalne perspektywy są obecnie bardziej zróżnicowane niż jeszcze dwa lata temu, przy czym eksporterzy energii, w tym Stany Zjednoczone, są w lepszej sytuacji, podczas gdy importerzy zmagają się z problemami, dodała.

Wolniejszy wzrost gospodarczy może być "konieczną ceną do zapłacenia" wobec pilnej potrzeby przywrócenia stabilności cen, skonstatowała szefowa MFW.

Georgiewa wymieniła rosnące ryzyko rozbieżności pomiędzy polityką fiskalną i monetarną, i wezwała kraje do starannego wyważenia działań, aby uniknąć możliwości, że wsparcie fiskalne osłabi wysiłki banków centralnych w zakresie kontroli inflacji. "Musimy stworzyć równie silny poziom koordynacji pomiędzy bankami centralnymi i ministerstwami finansów, tak aby udzielały one wsparcia w bardzo ukierunkowany sposób i nie osłabiały tego, co polityka monetarna chce osiągnąć" - powiedziała. (PAP)

mma/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (14)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Recesja już jest. Co to za prorokini, która nie używa oczu i nie widzi co się dzieje na świecie?
jas2
Nie wyklucza? Recesja jest pewna, ale nie będzie dotyczyć całego świata.
Chiny i ich sojusznicy będą się nadal rozwijać, korzystając z tanich surowców.
jpelerj
Czyli ta pani właśnie powiedziała, że USA groziła już w zeszłym roku recesja (była już wówczas inwersja), więc wywołały sztucznie zwiększony popyt (i ceny) na swoje energetyki przez wojnę na UKR. Rosja i Chiny przejd
jpelerj
*przejda w miare sucha stopa, a Europa mocno oberwie. Kraje-montownie oberwa bardziej. Niewesoło.
formatc
Sami doprowadzili do tej recesji generując pieniądze bez pokrycia a teraz bedą "obawiać się recesje". Gdyby nie oni, banki centralne to nie byłoby żadnej recesji.
podatnik-
Żeby była recesja musi być gospodarka,a gdzie ta gospodarka? W PRLu bis nie ma gospodarki jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! a wygląda to tak:ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 7 lipca 2022 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym Żeby była recesja musi być gospodarka,a gdzie ta gospodarka? W PRLu bis nie ma gospodarki jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! a wygląda to tak:ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 7 lipca 2022 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB z aktualnie całkowitym zadłużeniem wynoszącym 7 bilionów (naszych bilionów) PLN.
linux-antisystem-daemon
Przecież MFW (ang. IMF oraz Bank Światowy) są odpowiedzialne za tę recesję, bo to one koordynowały działania dotyczące walki z tzw. "pandemią COVID". Są dokumenty w sieci, np. "Global preparednes for pandemic" lub "TOWARD BETTER PANDEMIC PREPAREDNESS".
Lockdowny wprowadzanie przez większość krajów
Przecież MFW (ang. IMF oraz Bank Światowy) są odpowiedzialne za tę recesję, bo to one koordynowały działania dotyczące walki z tzw. "pandemią COVID". Są dokumenty w sieci, np. "Global preparednes for pandemic" lub "TOWARD BETTER PANDEMIC PREPAREDNESS".
Lockdowny wprowadzanie przez większość krajów to właśnie efekt milardów dolarów przydzielonych przez MFW, oczywiście z warunkami, jak należy "walczyć" z "pandemią".
linux-antisystem-daemon
650 MILIARDÓW dolarów zostało przeznaczone na zorganizowanie tzw. "walki" z tzw. "pandemią".
Wiecie ile ekspertów, lekarzy, polityków, mediów itp. można przekupić za 650 MILIARDÓW dolarów?
Źródło: https://finanse.gazetaprawna.pl/artykuly/8231840,finanse-covid-19-mfw-pandemia.html
ketevan odpowiada linux-antisystem-daemon
pielęgniarki, policjanci, nauczyciele też brali. Przykładowo takie pielęgniarki na koniec się wymiksowały ze szczepionki. To są prawdziwi gestapowcy i mają na rękach krew ponad 100000 ludzi w tym kraju. Gdybym mógł bez ponoszenia konsekwencji, to bym zakopał.
linux-antisystem-daemon odpowiada linux-antisystem-daemon
Podobnie dalsza kontynuacja kryzysu tylko częściowo jest spowodowana wojną. Główna część kryzysu jest na własne życzenie - czyli wynika z własnych sankcji, które od początku było mówione, że trzeba będzie ponieść ich koszty (tłumaczę to na polski: uspołecznić koszty).
Rzekomo miało to uderzyć w Putina. Ale w takim razie po co
Podobnie dalsza kontynuacja kryzysu tylko częściowo jest spowodowana wojną. Główna część kryzysu jest na własne życzenie - czyli wynika z własnych sankcji, które od początku było mówione, że trzeba będzie ponieść ich koszty (tłumaczę to na polski: uspołecznić koszty).
Rzekomo miało to uderzyć w Putina. Ale w takim razie po co tyle propagandy, której celem jest nie Putin, ale polscy odbiorcy mediów? Żeby łatwiej uspołeczniać koszty celowo wywołanego kryzysu?
Jak widzę te "zatroskane" gęby z MFW czy EBC albo panią Von Der Leyen, to nie wiem czy mam się śmiać czy wymiotować.

Powiązane: Światowa recesja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki